Zagreba Lajfhaki

Organizacija kuhinje: 7 stvari koje ne smijemo često čistiti jer se kvare

Pa ipak, u našoj kuhinji postoje dijelovi koji ne trebaju tako ustrajno i redovito čišćenje, jer su u opasnosti od oštećenja. Posavjetovali smo se sa stručnjacima za čišćenje i oni su nam odali svoje tajne za određeni pribor ili dijelove naše kuhinje kojima je potrebno više pažnje.

Jer da, ponekad, umjesto koristi, načinom na koji smo ih navikli čistiti možemo napraviti štetu. Da vidimo tko je ona.

Pultovi i podovi od prirodnog kamena

Glavne površine koje su izložene riziku oštećenja zbog preredovitog čišćenja su kuhinjski pulti i pod. Ako su vaše radne ploče izrađene od prirodnog kamena, s vremenom je ovaj materijal podložan koroziji. To može biti posljedica prolijevanja hrane, ali i korištenja neprikladnih sredstava za čišćenje koja nisu pH neutralna. To se odnosi na ekološki prihvatljiva rješenja kao što su proizvodi za čišćenje na bazi octa i pultovi, kao i podovi od prirodnog kamena ili osjetljivog drva.

Mramorne ili granitne površine

Kako biste održali svoje mramorne radne ploče ili granitne površine u dobrom stanju, trebali biste izbjegavati sredstva za čišćenje koja sadrže ocat, limun ili bilo koji drugi kiseli sastojak. Razlog je taj što može prodrijeti u njih i uništiti ih. Kako čistite svoje kamene površine? Jednostavno ih nježno prebrišite mekom spužvicom za suđe i tekućim sapunom.

Tave od lijevanog željeza

Tave od lijevanog željeza često gube svojstva neprianjanja kada se prečesto i agresivno peru. Kako bi bez problema ostali čisti, stručnjaci za čišćenje preporučuju da ih prebrišete kuhinjskom krpom ili isperete u vrućoj vodi i ostavite da se osuše. Da biste uklonili tvrde dijelove, možete ih pokušati natrljati krupnom soli tako da u posudu ulijete vodu i pustite da prokuha, ili je druga prikladna metoda da je operete deterdžentom za suđe koji ste razrijedili s puno vode.

Drvene rezne površine

Moglo bi se pomisliti da uz svu upotrebu koju stavljamo na drvene rezne površine režući hrpu sirovina na njima, one zahtijevaju puno temeljitog čišćenja. Ovdje je, međutim, potpuno suprotno. Izbjegavajte ih stavljati u perilicu posuđa i dugo namakati u vodi. Ono što se preporuča je pranje toplom vodom i deterdžentom za suđe te mekom spužvom da ih ne izgrebete.

Aparati od nehrđajućeg čelika

Iako su uređaji od nehrđajućeg čelika prilično izdržljivi, njihovo čišćenje zahtijeva posebnu pažnju jer se mogu izgrebati ili oštetiti. Zato birajte blaga sredstva za čišćenje, a ne žice ili divlje spužve koje na sebi mogu ostaviti neželjene tragove. Najbolje rješenje za inox površine su krpe od mikrovlakana mokre i navlažene blagim sapunom kako bi blistale kao nove.

Unutrašnjost ormara

Održavanje kuhinjskih ormarića čistima važan je cilj čišćenja, ali unutrašnjost nije. Dovoljno je dobro brisanje krpom jednom mjesečno ili rjeđe. Međutim, ako pronađete znakove plijesni ili neželjenih nametnika, trebali biste odmah očistiti.

časopis za masline.gr

Exit mobile version