Zagreba Lajfhaki

Ova svakodnevna navika može biti “lijek” koji vam je potreban

Postoji nešto što vam može pomoći da se osjećate bolje, smanjite stres, besplatno je i nećete ga naći u ljekarnama.

Napisao sam prije “ako imate priliku pomoći bližnjemu, uhvatite je za kosu”.

Na vlastitoj sam koži iskusio koliko te takvo iskustvo može promijeniti. Čak i najmanji čin ljubaznosti, kao što je dijeljenje “dobrog jutra” s drugim beskućnikom ili pomoć starijoj osobi da nabavi kartu na automatu, oboma će uljepšati dan.

Ali koliko takvo iskustvo može biti intenzivno? Koliko dobro djelo (malo ili veliko nije bitno) može utjecati na tebe? Istraživanje Državnog sveučilišta Ohio, objavljeno u The Journal of Positive Psychology (prosinac 2022.), pokušalo je odgovoriti na to pitanje.

Kako je studij započeo

Znanstvenici su 122 osobe s umjerenim do teškim simptomima depresije, anksioznosti i stresa podijelili u tri skupine.

Dvoje od njih primijenilo je tehnike koje se koriste u kognitivno bihevioralnoj terapiji depresije: Jedna grupa imala je dva dana u tjednu za organiziranje društvenih okupljanja, a druga je najmanje dva dana u tjednu vodila dnevnik kako bi identificirala negativne obrasce mišljenja i promijenila ih. Što se tiče treće skupine, on je morao činiti tri dobra djela dnevno, dva dana u tjednu. Sudionici su procijenjeni nakon pet i deset tjedana kako bi se procijenilo trajanje učinka intervencije.

Kao “djelo dobrote” definiran kao “veliki ili mali čin koji koristi drugima ili čini drugu osobu sretnom, obično uz određenu cijenu u smislu vremena ili resursa”, poput prijevoza prijatelja ili pečenja kolačića za susjeda.

Moć dobrote

Ljubaznost prema drugima, zaključili su znanstvenici, može dovesti do poboljšanja mentalnog zdravlja i pomoći u upravljanju depresijom i tjeskobom, jer skrećemo pažnju sa svojih negativnih misli.

Nadalje, dobra djela bila su jedina intervencija koja je rezultirala osjećajem bliskosti ispitanika s drugim ljudima. “Kvaliteta naših društvenih veza snažno je povezana s blagostanjem.

Čini se da je ljubaznost način jačanja tih veza“, naglašava David Cregg, jedan od autora studije. Ali, „nije dovoljno biti u društvu drugih ljudi, sudjelovati u društvenim aktivnostima. Postoji nešto u činjenju dobrih djela zbog čega se osjećamo povezani”, kaže Jennifer Cheavens, profesorica psihologije.

Konačno, treća skupina imala je najveći napredak u pogledu zadovoljstva životom, ali i simptoma depresije i anksioznosti.

Propisivanje čina dobrote

Što nam gore navedeno pokazuje? “Često mislimo da ljudi s depresijom imaju dovoljno toga za rješavati. Stoga ih ne želimo opterećivati ​​molbom da pomognu drugima. Međutim, naši nalazi sugeriraju drugačije. “Činjenje lijepih stvari za ljude i fokusiranje na potrebe drugih može pomoći osobama s depresijom i tjeskobom da se osjećaju bolje”, objašnjava Cheavens.

Međutim, svi su se sudionici nakon intervencija (ne samo… skupina ljubaznosti) osjećali zadovoljniji životom i iskusili su smanjenje simptoma depresije i anksioznosti, čak i nakon razdoblja istraživanja.

Naravno, kako pojašnjavaju istraživači, u studiji su korištene tehnike kognitivne bihevioralne terapije, ali to nije pravi tretman. Oni koji pohađaju redovite sesije sa stručnjacima mogli bi imati bolje rezultate, jer se čak i ograničena izloženost pokazala korisnom za mnoge sudionike.

M. Papadodimitraki – vl.gr

Exit mobile version