Pacijenti sada mogu pratiti koje su medicinske aktivnosti koristili

Nakon implementacije 1. faze, koja je provedena tijekom pandemije covida, a uključivala je osnovne funkcionalnosti e-recepta i e-uputnice, te osnovnu integraciju s registrima ostavinskih organizacija, 2. faza izgradnje i nadogradnje Nacionalni zdravstveni informacijski sustav (NHIS).

Aktivnosti na izgradnji i nadogradnji Nacionalnog zdravstvenog informacijskog sustava dio su provedbe Nacionalne zdravstvene strategije za razvoj elektroničke zdravstvene zaštite u Bugarskoj. Izgradnja i nadogradnja sustava provedena je od srpnja 2020. do kolovoza 2023. Sustav je ključan za zdravstvo, integrirajući sve sudionike u procesu – medicinske i zdravstvene ustanove, liječnike, ljekarnike, laboratorije, stomatološke ordinacije, stomatologe, pacijente itd. .

Izgradnja sustava dio je obveza za provedbu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NRRP) u sektoru “Zdravstvo”, čime se otvara mogućnost prekogranične razmjene medicinskih informacija i nadogradnje podacima o obavljenoj slikovnoj dijagnostici. .

Nakon prve pripremne faze projekta, u drugoj fazi razvijene su i uvedene sve potrebne nomenklature i standardi te funkcionalnosti sustava. Izgrađen zdravstveni informativni portal; objedinjeni Elektronski zdravstveni karton, podsustavi za elektronički recept i elektroničku uputnicu te za prikupljanje informacija iz bolnica, za praćenje i kontrolu u zdravstvu.

Napravljena je integracija između nacionalnih zdravstvenih sustava, kao što su Nacionalni fond za zdravstveno osiguranje (NHIF), Izvršna agencija za lijekove (EMA) itd. NHIS se također odražava u nacionalnim okvirnim ugovorima NHIF-a sa strukovnim organizacijama.

Glavna prednost NHIS-a za pacijente je mogućnost pristupa u stvarnom vremenu elektroničkim zdravstvenim kartonima koji se za njih vode – receptima, uputnicama, rezultatima istraživanja, hospitalizacijama, protokolima liječničkih povjerenstava, pregledima i cjepivima. To daje informacije o tretmanu koji se provodi i dodatno podupire kontrolnu aktivnost za provedene aktivnosti.

Izgradnjom NHIS-a ostvaruju se ciljevi praćenja kvalitete medicinske skrbi, praćenja dijagnostike i liječenja, smanjenja liječničkih pogrešaka i osiguranja racionalnog liječenja lijekovima. Olakšava komunikaciju između pacijenata i zdravstvenih djelatnika, omogućuje brz pristup potrebnim podacima te čitljivu i cjelovitu medicinsku dokumentaciju.

Povećava se učinkovitost korištenja financijskih sredstava, smanjuju se troškovi pohrane informacija. Stvara se mogućnost prethodne i naknadne kontrole medicinske i stomatološke djelatnosti te propisivanja i izdavanja lijekova u realnom vremenu i naknadno.

Do danas je u sustavu evidentirano ukupno 52.065.320 elektroničkih pregleda, 624.967 stomatoloških e-pregleda, 2.344.651 e-hospitalizacija i 5.806.789 e-cijepljenja. Izdano je 35.405.306 elektroničkih recepata i ukupno 30.325.293 elektroničkih uputnica. Svi sudionici sektora “Zdravstvo” surađuju s NHIS-om, a trenutno su registrirani sudionici sustava 24.345 liječnika, 4.426 ljekarnika i 6.606 stomatologa.

Završetak Faze 2 omogućuje pokretanje Faze 3, koja je usmjerena na sustave za praćenje kretanja lijekova kako bi se eliminirao njihov nedostatak. Uvest će se sustav praćenja cijepljenja. Izgradit će se i modul prevencije i prevencije s obavještavanjem pacijenata o njihovim pravima za bolji pristup ovoj vrsti usluge.

Uspostavit će se i modul Zdravlje majke i djeteta koji će unaprijediti liječničke preglede vezane uz prava djeteta i majke. Nadograditi će se registri u zdravstvenom sustavu za praćenje liječenja raka, terapija i tijeka liječenja itd. Također se želi optimizirati i minimizirati cirkulaciju papirnatih dokumenata između institucija.

Milena Vasileva

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki