Pametni savjeti za zdravo kuhanje u jesen

Jesen je dobro došla i svi smo zaposleni na poslu i kod kuće. Svi trčimo svaki dan kako bismo sve nadoknadili, a istovremeno se pokušavamo organizirati kako bismo pravilno i zdravo kuhali za sebe i svoju obitelj, nakon što smo sada prevladali ljetne prehrambene pogreške.

Kako ćemo se organizirati da svaki dan jedemo zdrave i hranjive obroke? Sastavili smo savjete koji će vam pomoći da to postignete.

Voće

U jesen nemamo tako širok izbor voća kao ljeti, ali svako godišnje doba dolazi sa svojim plodovima.

Voće koje ove sezone dominira jabukama i kruškama, a polako se pojavljuju mandarine i naranče. Kako ih konzumiramo? Uglavnom običan, kao međuobrok ili u nekoj voćnoj salati, kojoj možemo dodati orašaste plodove i med da bude hranjiviji, ali i kaloričniji. Od plodova nastaju kompoti i džemovi, koji su kod kuće sigurno zdraviji od pakiranih. Osim toga, podrazumijeva se da ih možemo koristiti u bezbroj recepata, slanih ili slatkih, ali u ovom slučaju trebamo obratiti pozornost na to koliko nam svaki recept povećava kalorije.

Povrće

Što se povrća tiče, sezona je cvjetače i brokule! Hranjive i zasitne, jedu se i kao masna hrana, ali mogu poslužiti i u drugim jelima, poput juha ili čak vegetarijanskih ili veganskih soufflea! Naravno, u trgovinama i supermarketima nalazimo špinat, kupus, ciklu, poriluk, blitvu koji nam daju bezbroj recepata i ukusni su, ali i bogati vitaminima.

Kako vrijeme počne hladiti, juhe će se pojaviti. Tu se također možemo fokusirati uglavnom na povrće. Korijen celera, pastrnjak, cvjetača i bundeva mogu nam dati jela koja su i hranjiva i ukusna!

Ne zaboravite proteine

Ima ih u mesu i plodovima mora ali i u povrću i mahunarkama. Nutricionisti preporučuju da u svakom obroku bude malo bjelančevina, naravno bez ekscesa, jer njihova pretjerana konzumacija deblja… Tako se lakše sitimo, pravilnije hranimo i izbjegavamo grickalice.

Idealno je vrijeme za juhe s mahunarkama, ili kombinaciju mahunarki s morskim plodovima ili mesom – po mogućnosti bezmasnim.

Ugljikohidrati

Oni su… uobičajeni osumnjičenici u svakoj dijeti. Međutim, ugljikohidrati – osobito dobri ugljikohidrati – neophodni su u uravnoteženoj prehrani. Mi biramo proizvodi od cjelovitih žitarica koji su lakše probavljivi i bogati vlaknima, a daju osjećaj sitosti, sprječavajući nas da konzumiramo velike količine hrane.

Klasični omiljeni ugljikohidrat, krumpir, prilog je većini naših jela, a ako ga jedemo kuhanog ili pečenog, nije tako kaloričan kao što mislimo. Nije potrebno spominjati da za više hranjivih tvari, više originalnih okusa i recepata, ali i manje kalorija, možemo staviti u igru slatki krumpirkoji se može koristiti u slanim i slatkim receptima.

Podrazumijeva se da slatkiši ne spadaju u ugljikohidrate koje možemo konzumirati bez straha ili bez osjećaja krivnje i utjecaja na vagu i naše zdravlje. Dakle, trebali bismo pronaći zdrava rješenja s manje šećera, koristiti druge zaslađivače ili općenito izbjegavati slatka iskušenja.

časopis za masline.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki