Zagreba Lajfhaki

Pet biljaka koje suzbijaju želju za slatkim – dodatni bonus, snažan imunitet

Ako želite obuzdati želju za šećerom, ove bilje mogu biti rješenje koje tražite – Njihova blagotvorna svojstva uključuju i protuupalno djelovanje te jačanje obrambenih snaga organizma

Ako spadate u kategoriju ljudi koji često imaju jaku želju za konzumacijom jednog desert, onda ste vjerojatno tražili načine za kontrolu unosa šećera. No, mnogi prijedlozi koji kruže internetom pokazuju se neučinkovitima, a ekstremna rješenja, poput potpune apstinencije, ne samo da ne pomažu, već, prema mišljenju stručnjaka, mogu dovesti do suprotnih rezultata.

Čini se da nutricionistica Paige Doyle ima odgovor na koji način možete smanjiti slatkiše i kojim ‘pametnim’ rješenjima možete zamijeniti nezdrave šećere. Prema njezinim riječima, neki začinima i bilje može dati do mozak iluzija da jedete nešto slatko, a da ne izazovete porast razine šećera u krvi. Znanstvena istraživanja dokazuju da su to namirnice koje snižavaju razinu glukoze u krvi, što ih čini zdravijom alternativom.

Što su ovo;

  • Cimet: Kora cimeta sadrži ulja bogata antioksidativnim i protuupalnim spojevima, a ovaj začin je također bogat polifenolima koji pomažu smanjiti želju za šećerom kontrolirajući razinu šećera u krvi i smanjujući inzulinski odgovor. Ukusno cimet imitira okus deserta i može se dodati raznim jelima i pićima, dajući okus i opojnu aromu.
  • Kurkuma: To je nagrađivano protuupalno sredstvo koje se intenzivno koristi u ayurvedskoj medicini. Dobro proučen aktivni polifenol pronađen u kurkuma, kurkumin, pokazalo se da poništava inzulinsku rezistenciju i hiperglikemiju. Također ima snažan protuupalni učinak, usporediv s jakim lijekovima na recept i bez recepta. Antioksidativno djelovanje kurkumina popravlja oštećenja stanica i liječi sluznicu debelog crijeva. Savršeno se kombinira s mlijekom, piletinom i čajem.
  • klinčići: Ova biljka ima regulatorna i protuupalna svojstva u pogledu razine šećera u krvi. Sadrži kvercetin, protuupalni sastojak, učinkovit u liječenju sezonskih alergija i skraćivanju trajanja prehlade. Ovaj moćni biljni pigment igra vitalnu ulogu u regulaciji odgovora imunološkog sustava na vanjske stresore (poput bolesti, nedostatka sna, dugih sati na poslu i izloženosti toksinima). Eugenol je još jedan antioksidativni spoj pronađen u klinčićima koji također pomaže u borbi protiv upala i želučanih tegoba. Probaj klinčići u umacima i varivima.
  • Đumbir: Ova superhrana ima vrijedne dobrobiti za tijelo, uključujući pomoć u borbi protiv žudnje za slatkim i ublažavanje gastrointestinalnih tegoba. Ovaj začin također potiče probavu, pomaže u detoksikaciji organizma i sadrži snažne protuupalne spojeve (gingerole). Koristite ga svježeg, osušenog ili u prahu, dodajte ga smoothiejima, čajevima, juhama i jelima od mesa.
  • Crvena paprika: Ovaj začin je bogat nutrijentima poput vitamina C i karotena. Aktivni sastojak kapsaicin nadaleko je poznat po svojoj sposobnosti da pomaže u sagorijevanju masti i ubrzava metabolizam. Ako imate posla s prehladom, Crvena paprika može se pokazati kao vrijedan saveznik u borbi protiv njegovih simptoma. Može se dodati receptima s piletinom ili čak napitku od kakaa, za poseban okus.

Čitaj više:

Lekoviti začin koji mršavi i snižava holesterol – 3 gr. oni su dovoljni

Voće i bilje koje blagotvorno djeluje na crijeva – količine koje čine razliku

Bilje i začini koji snižavaju krvni tlak – Koliko grama je potrebno?

Exit mobile version