Pet namirnica koje gastroenterolog nikad ne stavlja na tanjur

Koje su to namirnice koje liječnik nikada ne bi odlučio jesti? Gastroenterolog nas poziva da slijedimo njegov primjer i pažljivo biramo namirnice koje stavljamo na tanjure izbjegavajući pet kategorija namirnica

Dobar način da očuvamo svoje zdravlje, između ostalog, je da budemo vrlo selektivni s hranom koju odlučimo uključiti u svoju rutinu prehrane. Međutim, kada ovi savjeti dolaze od stručnjaka, ne bismo ih trebali zanemariti, već ih slijediti do slova.

Odabir dovoljno voća i povrća i izbjegavanje viška šećera učinkovit je način da održimo vitalne funkcije na dobroj razini i izbjegnemo nastanak kroničnih bolesti. Ali što smo još mogli primijetiti?

THE dr. Sarmed Sami, gastroenterolog, docent na University Collegeu u Londonu i liječnik u London Gastrointestinal Center u The Princess Grace Hospital, poziva nas da slijedimo njegov primjer i pažljivo biramo svoju hranu, pazeći na sljedeće:

Manje prerađeno meso

Kobasice, slanina, šunka i suhomesnati proizvodi svakako su mnogima ukusni, ali nemaju veliku nutritivnu vrijednost. Upravo suprotno, budući da se dodani nitrati i nitriti mogu pretvoriti u štetne kemikalije u crijevima, zvane nitrozamini, koji se smatraju faktorom rizika za rak debelog crijeva.

S malo vlakana i visokim udjelom zasićenih masti, također mogu poremetiti crijevni mikrobiom, što dovodi do upale crijeva.

Više nemasnih mliječnih proizvoda

Mlijeko, jogurt i sir, najpopularniji mliječni proizvodi, dijele se na punomasne, polumasne i nemasne. Zasićene masnoće dulje se probavljaju, što može pogoršati probavne smetnje i simptome refluksa, a pridonosi i upalama u crijevima, smatra gastroenterolog. Sukladno tome, visok udio masti mogao bi poremetiti “dobre” crijevne bakterije.

Mnogoj prženoj hrani kažemo “ne”.

Svakako biste očekivali da ćete ih pronaći na ovom popisu. Oduvijek omiljena pržena hrana također može izazvati želučane tegobe jer usporava pražnjenje želuca zbog velike količine masti. To znači da je potrebno više vremena za probavu hrane i može dovesti do mučnine i nelagode u trbuhu.

Također, tijelo teško razgrađuje visoke temperature koje se koriste za prženje hrane, što može pridonijeti upalama i oksidativnom stresu u probavnom sustavu.

Manje slatkih pića

Pretjerana konzumacija šećera povezana je s debljanjem, čimbenikom rizika za mnoge bolesti, ali i s poremećajem crijevnog mikrobioma, mijenjanjem sastava bakterija u crijevima.

Gazirana pića, i slatka i nezaslađena, posebno su kriva jer gazirana pića mogu dovesti do nakupljanja plinova, što može uzrokovati nadutost, grčeve, GERB i zatvor.

Pretjerano prerađena hrana

Osim što su prošli dosta obrade, sadrže sastojke opasne za tijelo općenito, poput dodanih šećera, masti, soli kao i mnoge druge kemikalije, konzervanse i emulgatore, koji su povezani s metaboličkim promjenama . Što je hrana više prerađena, to je manje zdrava.

Pročitajte također:

Gut: Šest znakova koji “vrište” da postoji problem – Što učiniti

Crijeva: Što jesti da bi radila kako treba – Pet namirnica koje su “zabranjene”

Spavate li na boku, licem ili leđima? Na što treba obratiti pozornost u svakom položaju spavanja

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki