Pet vještina koje djeca mogu naučiti igrajući video igre

Broj ljudi, mladih i starih, koji igraju video igre diljem svijeta premašio je tri milijarde. Brz porast nije samo za igraće konzole i platforme za igre, već i za korisnike na računalima i “pametnim” mobitelima.

Količina vremena koju djeca provode sjedeći ispred ekrana može i dalje biti izvor zabrinutosti za roditelje, što je opravdano, ali igranje također nudi neke prednosti, prema tvrtki za digitalnu sigurnost ESET.

Kako video igre pomažu djeci da nauče vrijedne vještine

Kognitivne sposobnosti

Nije slučajno što se čini da su djeca zalijepljena za ekran dok igraju igricu. To je zato što igre često zahtijevaju izuzetnu koncentraciju, reakcije u djeliću sekunde i brzo donošenje odluka, što im omogućuje da bolje otkriju i reagiraju na promjene u svojoj okolini. Istodobno, zapamtiti slike, likove i tajne prolaze, kao i korištenje karata, pomaže u poboljšanju pamćenja i pažnje na detalje.

Vještine rješavanja problema

Igre su izvrstan način za poboljšanje vještina rješavanja problema i učenje kako koristiti logiku i kreativnost za pronalaženje potrebnih rješenja za prelazak na sljedeće razine. S jedne strane, igre mogu pomoći djeci da nauče kako “rastaviti” probleme na dijelove i zatim raditi na dijelu po dijelu. Ovo može biti izvrstan način da se djeci omogući da razviju razumijevanje kako se nositi sa složenim problemima.

Vještine rasuđivanja

Razumijevanje kako čitati podatke, kako različiti alati rade i kako čitati različite metrike vrijedne su vještine koje pomažu djeci da shvate svijet oko sebe. U današnjem podatkovnom društvu sposobnost razumijevanja bogatstva informacija oko njih, uspostavljanja smislenih veza, primjene zdravih prosudbi i izgradnje uvjerljivih argumenata pomoći će djeci tijekom cijelog života. Pronicljivo kritičko mišljenje temeljna je životna vještina.

Socijalne vještine

Kako su igre postale online, interakcija između igrača dosegla je novu razinu. Dok su prije samo nekoliko godina djeca išla u školu uzbuđena pričati o svojim kolekcijama ili sportskim uspjesima, sada igraju video igrice s prijateljima i ljudima iz cijelog svijeta.

Značajke chata u igrici omogućuju društvenu interakciju, koja im pomaže razviti komunikacijske i suradničke vještine te ih uči kako skladno raditi u timu. Dok su društveni odnosi nekad bili ograničeni na školski prostor, sada djeca mogu razgovarati s ljudima iz cijelog svijeta, otkrivajući nove stvarnosti izvan svog mikrokozmosa, poduzimajući prve korake u učenju novih jezika ili pomažući im da se upoznaju s različitim kulturnim sredinama .

Samospoznaja

Prema časopisu Games for Health Journal, mnoge studije koje su se bavile ljudskim raspoloženjem i tjeskobom otkrile su da videoigre značajno pomažu u tom smjeru, u usporedbi s pasivnim odmorom, surfanjem internetom ili izvođenjem aktivnosti opuštanja. Osim toga, videoigre mogu pružiti osjećaj ispunjenja. Konačno, djeca mogu naučiti prednosti dovršetka zadatka, važnost organizacije i planiranja te kako učenje novih vještina može dovesti do boljih rezultata i uspjeha.

Djeca se smiju igrati samo pod nadzorom odraslih

No navedeno ne znači da djeci trebamo dati zeleno svjetlo da se igraju kad god i kako god žele. Postoji nekoliko stvari koje roditelji i skrbnici trebaju imati na umu – na primjer, je li određena igračka prikladna za dob i, bez obzira na dob djeteta, kako igračka utječe na njihov školski uspjeh, spavanje, korištenje vremena ispred ekrana i ponašanje.

Evo nekoliko korisnih savjeta:

Kada djetetu kupujete igračku, provjerite dobnu kategoriju.

Izbjegavajte videoigre koje dopuštaju kupnju putem aplikacije jer zlorabe marketing i omogućuju igračima da zaobiđu vještine učenja temeljene na napredovanju u igri jednostavnom kupnjom do naprednijih razina.

Dok svojoj djeci možete dati malo privatnosti dok izrastaju iz tinejdžera u mlade odrasle osobe, dopustite igru ​​samo u zajedničkim prostorijama svog doma. Na taj način ćete moći pratiti njihovo ponašanje. Upamtite, međutim, da ih ne provjeravate previše. Umjesto toga, pokušajte izgraditi odnose pune povjerenja i dopustite si da učite, pa čak i igrate iste igre.

Unaprijed dogovorite termine i trajanje igre. Na taj način djeca također mogu naučiti kako planirati svoje vrijeme kako žele. A budući da su igre također društvene aktivnosti, moći će razgovarati o njima sa svojim prijateljima.

Isključite obavijesti o igrama kada nije vrijeme za igranje i postavite roditeljski nadzor na konzolama, kao i na telefonima svoje djece.

Razgovarajte s njima o tome kako ostati siguran na internetu, što je internetsko zlostavljanje, vrstama prijevara s kojima se mogu susresti i o tome da nisu svi koje sretnu na internetu tako dobronamjerni kao što se čine.

priče o zdravlju.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki