Zagreba Lajfhaki

Pneumokok: Kako se širi – Kako nas cjepivo štiti

Pneumokok je mikrob koji često kolonizira gornje dišne ​​puteve ljudi. Drugim riječima, ne obolijevaju svi koji imaju klicu, već oni koji su osjetljivi na nju zbog svoje dobi ili drugih bolesti.

Kako se širi pneumokok?

Prijenos mikroba s osobe na osobu je putem kapljica koje nastaju tijekom kašljanja, kihanja i bliskog kontakta, bilo od strane bolesnih ili zdravih osoba koje su kliconoše. Infekcija se može vidjeti tijekom cijele godine, ali je češća zimi i rano proljeće.

Prije uvođenja cijepljenja protiv pneumokoka, pneumokok je bio najčešći uzročnik bakterijske upale pluća. Međutim, pneumokokna infekcija može se očitovati i kao otitis, sinusitis, meningitis i bakterijemija. Najčešće pogađa malu djecu, starije osobe i osobe s popratnim bolestima, no mogu oboljeti i mladi i zdravi ljudi. Početak bolesti često je iznenadan, osobito u bolesnika bez funkcionalne slezene, te je praćen visokom smrtnošću, osobito u navedenim rizičnim skupinama.

Cjepivo protiv pneumokoka

Naša najbolja obrana u slučaju pneumokokne infekcije je prevencija. Široka uporaba pneumokoknog cjepiva u djece rezultirala je smanjenjem incidencije i smrtnosti od pneumokokne pneumonije u djece i odraslih. Odnosno, početnim cijepljenjem dojenčadi i djece smanjeno je ukupno opterećenje klicama u cijeloj populaciji i primijećeno je značajno smanjenje slučajeva upale pluća i kod djece i kod odraslih. Ovo zapažanje dovelo je do cijepljenja odraslih kako bi se dodatno smanjila učestalost pneumokokne infekcije.

Dostupne su dvije vrste cjepiva protiv pneumokoka:

  1. Cjepivo konjugirano s proteinom 13-potencije (PCV13)

Pneumokokno konjugirano cjepivo daje se dojenčadi od navršenih dva mjeseca, a potrebne su tri ili četiri docjepljivanja ovisno o dobi u kojoj se cijepljenje započinje. Odrasli trebaju samo jednu dozu. Cijepljenjem se stvara dugotrajan imunitet protiv 13 najagresivnijih serotipova pneumokoka.

Prema Nacionalnom programu cijepljenja, cjepivo treba dati dojenčadi, djeci i odraslima starijim od 65 godina, kao i osobama bilo koje dobne skupine koje imaju temeljna stanja koja ih predisponiraju za invazivnu pneumokoknu bolest (bolesnici s kroničnim bolestima dišnog sustava , maligne bolesti itd.). Konjugirano pneumokokno cjepivo može se primijeniti istovremeno s trovalentnim inaktiviranim cjepivom protiv gripe.

  1. Polisaharidno cjepivo snage 23 (PPSV-23)

Daje se samo odraslima i indiciran je za sve osobe starije od 65 godina. Cijepljenje osoba mlađih od 65 godina preporuča se kod bolesti dišnog sustava (bronhalna astma, KOPB, emfizem), šećerne bolesti, kardiovaskularnih bolesti, imunosupresije, funkcionalne ili anatomske asplenije, HIV infekcije, ciroze, kroničnog zatajenja bubrega, nefrotskog sindroma, cerebrospinalne bolesti. shunt, kada pacijenti imaju kohlearne implantate ili borave u ustanovama za dugotrajnu njegu.

Za osobe u dobi od 19 do 64 godine revakcinacija se preporučuje jednom svakih 5 godina nakon početnog cijepljenja. Kod osoba starijih od 65 godina preporuča se revakcinacija, jednokratna, ako su cijepljene prije najmanje 5 godina i tada su imale 65 godina. Bolesnici koji se podvrgavaju planiranoj splenektomiji trebaju se cijepiti najmanje 2 tjedna prije operacije.

Vrijeme primjene dvaju cjepiva

U bolesnika koji nisu primili niti jedno cjepivo, a postoji indikacija za njihovu primjenu, inicijalno se primjenjuje konjugirano cjepivo (PCV13). Konjugirano cjepivo (PCV13) odraslima se daje samo jednom. Polisaharidno cjepivo (PPSV23) trebalo bi uslijediti najmanje 2 mjeseca kasnije.

U slučaju da je prethodilo polisaharidno cjepivo (PPSV23), konjugat bi trebao uslijediti najmanje godinu dana kasnije.

ygeiamou.gr

Exit mobile version