Zagreba Lajfhaki

Pogledajte koju prijeteću bolest izbjegavate ako vježbate natašte

Savjeti stručnjaka do sada su bili da pojedemo nešto prije treninga. Sada, međutim, znanstvenici tvrde da bi vježbanje na prazan želudac moglo imati značajne pozitivne učinke na naše zdravlje.

Točnije, studija objavljena u časopisu Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism otkrila je da vježbanje tijekom posta pomaže u boljoj kontroli razine šećera u krvi, mnogo više nego vježbanje nekoliko sati nakon jela.

Proces kojim tijelo učinkovito koristi inzulin poznat je i kao osjetljivost na inzulin i općenito se smatra znakom dobrog zdravlja, a redovita kontrola i upravljanje inzulinom smatra se čimbenikom u prevenciji i liječenju dijabetesa tipa 2 ili drugih metaboličkih bolesti.

U studiji koju su provela sveučilišta u Bathu i Birminghamu, dakle, uključujući 30 muškaraca, koji su bili podijeljeni u pretile ili prekomjernu težinu, kategorije koje su pak podijeljene u dvije intervencijske skupine.

Tijekom šest tjedana jedna grupa je doručkovala prije vježbanja, a druga poslije, baš kao i odgovarajuća kontrolna grupa, dok su svi sudionici večerali u 20 sati prethodne večeri. Doručak se sastojao od napitka s visokim udjelom ugljikohidrata, dok su sudionici dobili i lažni napitak prije ili poslije vježbanja, ovisno o skupini kojoj su pripadali.

Vježba se sastojala od vožnje bicikla do 50 minuta tri puta tjedno, a nije bilo nikakvih prehrambenih pravila osim određenog vremena doručka i večere.

Kako se pokazalo, mišići u skupini koja je vježbala prije doručka bolje su reagirali na inzulin, što znači da je ovim sudionicima trebalo manje inzulina da snize razinu glukoze u krvi.

Primijećeno je da osobe s niskom osjetljivošću na inzulin, stanje koje se obično naziva inzulinska rezistencija, zahtijevaju veće količine inzulina i to stanje može biti znak dijabetesa, visokog krvnog tlaka ili visoke razine kolesterola.

“Zanimljivo je da se inzulinski odgovor povećao u skupini koja je vježbala prije doručka, s obzirom na to da su obje skupine vježbanja izgubile sličnu količinu težine i podjednako poboljšale kondiciju. Jedina razlika bila je vrijeme uzimanja hrane, tako da naša otkrića sugeriraju da promjena vremena u kojem jedemo u odnosu na vrijeme vježbanja može dovesti do značajnih pozitivnih promjena u našem cjelokupnom zdravlju,” komentira dr. Javier Gonzalez sa Sveučilišta u Bathu.

“Ovaj rad ukazuje na to da vježbanje u stanju gladovanja tijekom noći može povećati dobrobiti vježbanja općenito za zdravlje pojedinaca, bez drugih promjena u intenzitetu, trajanju ili percepciji cjelokupnog napora”, dodaje pak dr. Gareth Wallis sa Sveučilišta u Birminghamu.

Konačno, studija je otkrila da su mišići onih u skupini koja je vježbala natašte imali više proteina koji sudjeluju u prijenosu glukoze iz krvotoka u mišiće i da su sagorjeli dvostruko više masti, što znači da su koristili više masti kao “goriva” jer im je inzulin razine su bile niže.

ygeiamou.gr

Exit mobile version