Zagreba Lajfhaki

Pojačavaju li gazirana pića žeđ?

Ljeti treba unositi puno tekućine. Što je korisnije piti ili barem kako, gaseći žeđ, ne naškoditi zdravlju? Zajedno sa stručnjacima pokušali smo saznati istinu o ovoj stvari.

Štetno slatko gazirano piće

Na vrućini ne može bez dosta tekućine. Dehidracija organizma dovodi do vrtoglavice, smanjene radne sposobnosti, glavobolje, pa čak i pogoršava neke kronične bolesti. U normalnim uvjetima naše tijelo gubi oko 2-2,5 litre tekućine dnevno, a kada se zagrije, taj volumen doseže četiri litre.

Bezalkoholna slatka pića, obično gazirana, jedno su od najpopularnijih ljetnih sredstava za gašenje žeđi za Bugare. Njihovi prethodnici u 17. stoljeću pripremali su se isključivo od limunova soka i vode, a sasvim pogrešno i danas svako gazirano piće nazivaju limunadom.

Najvažniji nedostatak gotovo svih modernih gaziranih pića je njihov sastav. Mora im se dodati puno šećera, aroma, pojačivača okusa. Odrasli i djeca koji piju litre takvih pića dnevno najvjerojatnije su osjetili ili će osjetiti njihovo razorno djelovanje. Metabolizam se usporava, okusni pupoljci ne percipiraju proizvode bez velikog udjela šećera u njima, često se pojavljuje osip na koži. Ali tvrdoglavo ne želimo vidjeti problem, kupujući još jednu ukusnu, štetnu “mjehuriću” tekućinu – zaboravljamo na pretilost, na rizik od dijabetesa.

Naučite kako se pravilno rashladiti

Šok doza šećera ili njegovih zamjena općenito ne može utažiti žeđ. Takva pića ostavljaju slatkasti okus koji nas tjera da ih pijemo uvijek iznova. Ali s čestim korištenjem slatkih gaziranih pića povećava se opterećenje gušterače, što može dovesti do dijabetes melitusa.

Osim zaslađivača, mnogi napici sadrže kofein, kinin, kao i ortofosfornu kiselinu (E338) i limunsku kiselinu (E330). Fosforne soli sadržane u “gaziranoj” tvore s kalcijem neprobavljive spojeve koji se brzo eliminiraju iz tijela. To nepovoljno utječe na stvaranje koštanog tkiva. Nedostatak kalcija može se očitovati povećanom razdražljivošću, nesanicom, razdražljivošću, bolnim desnima, zastojem u rastu kod djece.

Konzervansi sadržani u pićima (natrijev benzoat – E 211 ili kalijev sorbitol – E 202), kao i boje i arome, nepovoljno djeluju na sluznicu organa probavnog trakta. A to može dovesti do pojave upalnih bolesti, uključujući eroziju.

Ništa nije ukusnije od domaćeg

Prema većini preporuka, jednostavni ugljikohidrati ne bi smjeli biti veći od 10% ukupnog kalorijskog unosa. To znači da muškarci prosječne visine ne smiju konzumirati više od devet žlica šećera dnevno, žene ne više od šest, a djeca ne više od tri. Ispostavilo se da u prosjeku muškarci mogu popiti oko 300 ml, žene – 200 ml slatkih gaziranih pića, pod uvjetom da ne dodaju šećer u čaj i kavu i ne jedu slatkiše. I najbolje je da djeca uopće ne piju takva pića.

Ne osjećate žeđ često, ali to ne znači da ne trebate piti tekućinu. Najvažnije je pripaziti što pijete i kako to uzimate. U idealnom slučaju, to bi trebala biti obična ili mineralna voda.

Vode za piće trebalo bi biti dovoljno za utaživanje žeđi, a najkorisnijim se smatraju česte i male količine tekućine. Morate se apsolutno suzdržati od konzumiranja alkohola.

Kako se manje znojiti na vrućini

Ali mnogim ljudima pijenje čiste vode ne predstavlja zadovoljstvo, radije gutaju obojenu tekućinu s “eksplozijom” okusa. Korisno i, što je najvažnije, ukusno piće možete pripremiti kod kuće. Takva limunada može ukloniti toksine iz tijela, dati mu energiju, vratiti acidobaznu ravnotežu, ali pod uvjetom da se koriste samo prirodni sastojci. Vaše piće će se radikalno razlikovati od “industrijskog” i donijet će mnogo više koristi od sode s hrpom boja i okusa.

Što piti po vrućini?

► Voda

To je ono što liječnici preporučuju. Ako je voda mineralna, dajte prednost slabomineraliziranim ili nemineraliziranim vodama. Ljekovitu mineralnu vodu (s visokim udjelom soli) treba piti samo po preporuci liječnika.

► Čaj

Ne smije biti jako i slatko, bolje s limunom. Nije važno je li crna ili zelena. Vrući čaj potiče znojenje i na taj način odvodi toplinu s tijela hladeći ga. Vrući zeleni čaj štiti kožu od UV zraka.

► Što se ne smije piti po vrućini?

Alkohol predstavlja veliko opterećenje za kardiovaskularni sustav, au vrućim danima predstavlja ozbiljnu opasnost za ljudsko zdravlje. Popijete li, recimo, čašicu rakije, ne samo da nećete utažiti žeđ, nego ćete i pregrijati organizam, jer jaka alkoholna pića pojačavaju zračenje topline. Pivo, iako je vrlo popularno piće tijekom ljetne sezone, opterećuje i kardiovaskularni sustav. U velikim količinama je štetan za organizam, kao i ostala alkoholna pića. Ako ljeti volite piti pivo, onda ne više od jedne boce svijetlog piva, s najviše 4,5 stupnjeva alkohola, jer ubrzava dehidraciju.

► Sokovi

Samo prirodno! Ne samo da gase žeđ, već sadrže i mnoge vitamine. Preporučuju se svježe iscijeđeni, ali ne više od jednom dnevno, jer je moguće izazvati iritaciju želučane sluznice. Da biste izbjegli takav problem, možete ih razrijediti vodom.

► Kiselo-mliječni proizvodi

Izvrsno gasi žeđ, brzo se apsorbira u tijelu, doprinosi oporavku crijevne mikroflore. Najvažniji uvjet je da su svježe.

Exit mobile version