Pravi način pranja svih vrsta povrća

Pravilan način pranja svih vrsta povrća jedan je od najvažnijih dijelova pripreme obroka. Osim toga, ako se povrće pere na pogrešan način—ili se uopće ne pere—može postojati rizik od kontaminacije.

Znati kako oprati sve vrste povrća nije teško, ali svaka vrsta ima malo drugačije zahtjeve. To je zbog sadržaja vode, okruženja uzgoja i debljine kožice. Vodič u nastavku opisuje pravi način pranja svih vrsta povrća, prema stručnjacima.

Zašto biste uvijek trebali prati povrće?

Ispravan način pranja svih vrsta povrća bitan je korak, bilo da ga jedete sirovo ili režete za kuhanje. Kao što Kimberly Baker, Ph.D., RD, LD, direktorica Clemson Extension Food Systems and Safety Program, kaže za marthastewart.com, ovo je ključno za sigurnost hrane, jer pranje uklanja prljavštinu i patogene koji mogu uzrokovati bolesti koje se prenose hranom, uključujući E.coli, listerije i salmonele. Pranje je posebno važno za povrće koje će se jesti sirovo jer ono neće biti izloženo toplini koja uništava štetne klice.

Kako oprati povrće

Općenito, sve proizvode treba prati pod hladnom tekućom vodom, kaže on. Hladna voda sprječava ulazak patogena u pore povrća tijekom pranja, dok kretanje tekuće vode uklanja prljavštinu i patogene s površine povrća. Osim toga, povrće se ne smije namakati u vodi u kojoj je prano jer će tako biti stalno izloženo potencijalnim klicama.

Također, ne trebate koristiti sredstva za čišćenje poput sapuna ili octa. Prema Bakeru, sapun nije prehrambeni proizvod, što ga čini izvorom kemijske kontaminacije, a da bi ocat učinkovito ubio patogene, morali biste potopiti povrće, što bi promijenilo kvalitetu povrća. Drugim riječima, može završiti zgrušavanjem proizvoda.

Lisnato povrće

Prije pranja lisnatog povrća izrežite ga oštrim nožem kako biste izbjegli modrice. Zatim nježno potopite lišće u zdjelu za salatu napunjenu hladnom vodom, radeći u serijama ako je potrebno. Dok ih pomičete kroz vodu, prljavština će pasti na dno zdjele. Ponovite ovaj postupak ako je povrće pregrubo, zatim ga osušite i poslužite ili kuhajte po potrebi. Ovi se koraci također mogu primijeniti na nasjeckani kupus i salate u vrećicama.

Cruciferous povrće

Brokula, cvjetača i drugo povrće iz skupine cruciferasa nemaju puno pulpe, pa ih operite prije ili nakon rezanja.

Stavite ih u cjedilo i prelijte hladnom tekućom vodom.

Ribanje nije potrebno, a mrlje možete ukloniti gulilicom za povrće.

Celer i komorač

Celer i komorač treba brzo isprati prije rezanja. Stavite komade u cjedilo i prelijte hladnom vodom. Ovo povrće je izdržljivije i može podnijeti veći pritisak vode tijekom procesa pranja.

Bundeve

Tikvice treba oprati pod mlazom vode i oribati mekom ili silikonskom četkom. Ribanjem ćete omekšati prljavštinu na površini povrća, a voda će je isprati.

Bundeve

Iako ne jedemo koru bundeve, pranje vanjske površine je ipak potrebno. Ako postoje uzročnici bolesti u kori i zarežete bundevu, uzročnici se mogu proširiti na jestivi dio preko vašeg noža, daske za rezanje ili ruku. Isperite tekućom vodom i nježno istrljajte.

Korjenasto povrće

Mrkvu, krumpir i rotkvicu treba oprati pod hladnom mlazom vode dok ih ribate. To možete učiniti četkom, koja će pomoći u uklanjanju patogena i prljavštine. Nastavite prati povrće dok se ne ukloni sva vidljiva zemlja.

gljive

Trik za pranje gljiva je da to učinite neposredno prije nego što vam zatrebaju. Ako gljive operete i stavite u hladnjak, postat će sluzave. Da biste pravilno oprali gljive, odrežite peteljke, umočite klobuke u posudu s vodom i pomičite ih kako biste uklonili sjemenke i prljavštinu. Ocijedite vodu i osušite ih čistim ručnikom pa ih koristite po potrebi.

Grah i grašak

Grah, grašak i ostalo sitno povrće možete oprati u cjedilu pod hladnom tekućom vodom bez namakanja. Kako biste bili sigurni da su sve površine temeljito oprane, lagano promiješajte grah ili grašak dok voda teče.

Luk i češnjak

Luk i češnjak mogu imati zaštitnu ljusku, ali ih treba oprati prije rezanja. Ovo je preventivna mjera protiv bilo kojeg patogena na vanjskoj površini. Ako se ne peru, patogeni se mogu prenijeti na unutarnje dijelove češnjaka ili luka prilikom rezanja.

Rajčice, patlidžani i drugo voće koje se jede kao povrće

Kad perete rajčice, patlidžane i drugo voće koje se koristi kao povrće, prije rezanja ih očistite pod hladnom tekućom vodom.

Ako ih nakon rezanja operete, upijat će vodu, što će negativno utjecati na okus i teksturu. Čista vlažna krpa također se može koristiti za uklanjanje šljunka ili prašine.

priče o zdravlju.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki