Zagreba Lajfhaki

Pravila u liječenju hipertenzije

Prvo pravilo – U slučaju povišenog krvnog tlaka ne gubite vrijeme na samoliječenje, obratite se liječniku

Zašto je to važno?

Visoki krvni tlak može dovesti do infarkta miokarda, cerebrovaskularne bolesti (moždani udar), zatajenja bubrega, zatajenja srca, srčanih aritmija, osobito kod starijih pacijenata koji imaju visok krvni tlak, uz niz drugih problema.

Redovnici su otkrili tajnu najjednostavnijeg lijeka za visoki krvni tlak i kolesterol

Hipertenzija je trajno povećanje sistoličkog (gornja granica) tlaka od 140 i više, i/ili dijastoličkog (donja granica) tlaka od 90 i više.

Drugo pravilo – redovito uzimajte antihipertenzive, pazeći da ne propustite niti jednu dozu

Zašto je to važno?

Uzimanje antihipertenziva ne samo da snižava krvni tlak, već i sprječava njegov porast. Ako prestanete uzimati lijekove kada je tlak normalan, gubite njihovu zaštitu.

Iz istog razloga ne smijete uzimati lijekove “ovisno o tome kako se osjećam”, jer 80% ljudi ne osjeća porast krvnog tlaka. Nije ni čudo što hipertenziju nazivaju tihim ubojicom. Ne biste trebali samostalno mijenjati doze propisanih hipotenzivnih pripravaka i prekidati liječenje.

Treće pravilo – Nemojte naglo pasti tlak!

Zašto je to važno?

Kako starimo, naše arterije postaju tvrđe. Kao rezultat toga, gornji (sistolički) tlak raste, a dijastolički (donje granice) se smanjuje. Stoga je kod starijih osoba moguće povećati samo sistolički tlak na normalnoj razini (manje od 90 mm Hg) dijastoličkog.

Idealni krvni tlak više nije 120/80

Ova situacija se naziva “izolirana sistolička hipertenzija”, u kojoj se ne preporučuje snižavanje krvnog tlaka ispod 130 mm Hg. Nagli pad krvnog tlaka kod ovih pacijenata može biti opasan. Prema važećim smjernicama, ciljni sistolički krvni tlak za bolesnike starije od 60 godina trebao bi biti 140-150 mmHg.

Pravilo četiri – Izbjegavajte neracionalne kombinacije lijekova!

Zašto je to važno?

U pravilu je nekoliko mehanizama odgovorno za porast tlaka, a većini pacijenata potrebna su dva ili više lijekova za postizanje stabilne kontrole tlaka. Kako bi se smanjio broj tableta i osigurala najučinkovitija i najsigurnija kombinacija lijekova, stvoreni su kombinirani pripravci koji u jednoj tableti kombiniraju više sredstava. Takvi lijekovi su vrlo prikladni za korištenje. Ali može ih propisati samo liječnik.

Danas stručnjaci identificiraju pet klasa antihipertenzivnih lijekova koji učinkovito smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti i smrtnosti: tiazidni diuretici, blokatori kalcijevih kanala, inhibitori angiotenzin-konvertirajućeg enzima, antagonisti receptora angiotenzina II i beta-blokatori.

Pravilo pet – Kontrolirajte vrijednosti krvnog tlaka!

Zašto je to važno?

Krvni tlak se stalno mijenja ovisno o razini aktivnosti, raspoloženju, prehrani i drugim čimbenicima. Mjerenje krvnog tlaka kod kuće daje važne informacije i liječniku i pacijentu. Ovo je važno i za dijagnosticiranje hipertenzije i za procjenu učinkovitosti liječenja.

Zašto su Japanci mršavi, bez bora i dožive duboku starost?

Preporučuju se tri mjerenja u intervalima od jedne minute. U tom se slučaju prvo mjerenje ne računa, a za drugo i treće izračunava se prosječna vrijednost. Takve serije mjerenja provode se ujutro (prije uzimanja lijekova za snižavanje krvnog tlaka) i navečer, prije spavanja. Ako su razlike između mjerenja vrlo značajne (> 15 mm Hg), izvršite još dva mjerenja nakon 2-3 minute i procijenite njihovu prosječnu vrijednost.

Čimbenici razvoja

• Pretjerana upotreba soli

• Neaktivan način života

• Prekomjerna tjelesna težina (pretilost)

• Pušenje i prekomjerno pijenje

Ciljni organi

• U 20% slučajeva – zatajenje bubrega

• Uzrok 67% moždanih udara

• 50% slučajeva zatajenja srca

• 25% infarkta miokarda

Milena Vasileva

/Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version