Prerađena hrana: kako povećava rizik od depresije

Visoko prerađena pakirana hrana i piće su ukusni, jeftini i lako ih je pronaći, ali nova istraživanja pokazuju da povećavaju rizik od depresije.

Za one koji jedu velike količine visoko prerađene hrane, rizik od depresije može se povećati za čak 50%, prema novoj studiji, osobito kada ta hrana sadrži umjetna sladila.

“Na temelju onoga što znamo o ovoj hrani i važnoj ulozi koju prehrana ima u raspoloženju, nismo bili iznenađeni što smo otkrili ovu povezanost”, rekao je autor studije dr. Andrew Chan, potpredsjednik odjela za gastroenterologiju u Općoj bolnici Massachusetts i profesor medicine na Harvard Medical School.

Problem je, rekao je, hrana koja je “visoko prerađena, često kroz industrijske procese kao što je hidrogenizacija”.

Hidrogenizacija je kemijski proces koji značajno povećava količinu transmasti sadržanih u hrani. Istraživači su opetovano povezivali unos trans masti s povećanim rizikom od srčanih bolesti.

Studija je proučavala “pretjerano prerađenu” hranu kao što su žitarice, slatki zalogaji, gotova jela, deserti, umaci, prerađeni mliječni proizvodi, slane grickalice, prerađeno meso, pića i/ili umjetni zaslađivači.

Takva hrana, dodao je Chan, “često također sadrži aditive kao što su boje, stabilizatori i emulgatori. Takvi primjeri su brza hrana, keksi i čips.

Chan i kolege promatrali su gotovo 32.000 sredovječnih žena koje su sudjelovale u Nurses’ Health Study II između 2003. i 2017. Žene nisu imale depresiju na početku studije. 95% bile su bjelkinje u dobi između 42 i 62 godine.

Do kraja studije, više od 2100 žena imalo je dijagnozu depresije, broj koji se više nego udvostručio kada su bile podvrgnute manje rigoroznom pregledu.

Žene koje su najviše rangirane u konzumaciji ultraprerađene hrane suočene su s 50 posto većim rizikom od depresije, pokazalo je istraživanje.

Studija nije dokazala uzročno-posljedičnu vezu, no pokazalo se da su umjetni zaslađivači u hrani i piću povezani s većim rizikom od depresije.

“Što se više porcija prerađene hrane konzumira dnevno, to je veći rizik od depresije”, rekao je Chan.

Čini se da su oni koji su smanjili unos visokoprerađene hrane za najmanje tri porcije dnevno tijekom četiri godine smanjili rizik od depresije, prema studiji.

Što se tiče mehanizma na koji takva hrana može povećati rizik od depresije, tim je rekao da ostaje nejasan.

Chan je primijetio da je “visoko prerađena hrana povezana s kroničnom upalom, što zauzvrat dovodi do višestrukih potencijalnih negativnih učinaka na zdravlje, uključujući depresiju.”

Također je poznato da visoko prerađena hrana ometa mikrobe u crijevima, koji su “povezani s raspoloženjem kroz njihovu ulogu u metabolizmu i proizvodnji proteina koji djeluju u mozgu.”

Nalazi su objavljeni u znanstvenom časopisu JAMA Network Open.

onmed.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki