Zagreba Lajfhaki

Prevencija je najbolji tretman za aterosklerozu

Možda su svi čuli za tako čestu bolest kod starijih osoba kao što je ateroskleroza moždanih žila – cerebralna ateroskleroza.

Dva su znaka upozorenja za aterosklerozu

Dijagnozu postavljaju neurolozi, obiteljski liječnici, psihijatri kada pacijent ima vrtoglavicu, nesiguran hod, gubitak pamćenja, glavobolje i poremećaje spavanja.

Zašto nastaje ateroskleroza i tko je u opasnosti, objasnio je psihijatar i neurolog Jevgenij Skripnik: „To je bolest arterija, čak i ne bolest, već proces karakteriziran degenerativnim promjenama na zidu krvnih žila, kada se uočava proliferacija vezivnog tkiva, kao zbog čega krvne žile gube svoju elastičnost.

Dolazi do povećanja propusnosti zida krvnih žila, zbog čega se lipoproteini male gustoće (“loš” kolesterol) talože ispod unutarnje ovojnice arterija (intima) i stvaraju aterosklerotični plakovi koji se mogu suziti ili znatno blokirati lumen posuđa.

Ali unutar zidova arterija stvara se aterosklerotični plak. Ako probije unutarnju ovojnicu arterije, krvni ugrušak može nastati u lumenu žile. To je prirodan proces i, nažalost, svi ga imaju!”.

Liječnik napominje da se krvni ugrušak kao posljedica pucanja aterosklerotskog plaka može ukloniti samo kirurški ili uvođenjem lijekova koji otapaju krvni ugrušak. Nemoguće je “očistiti” krvne žile lijekovima.

“Neučinkoviti su i lijekovi za jačanje krvožilnog zida”, objašnjava liječnik. – Ne bacajte novac uzalud! Kako se boriti protiv problema?

Lijekovi za aterosklerozu

Prije svega, to je prevencija, zdrav način života (odsustvo loših navika: zlouporaba alkohola i pušenje), aktivan način života (sport i tjelesni odgoj), kontrola krvnog tlaka i, ako je potrebno, uzimanje antihipertenziva , održavanje normalne težine, kontrolu kolesterola i, ako je potrebno, uzimanje statina na recept, kao i kontrolu šećera u krvi.”

Znakovi arterijske tromboze su bol i hladnoća u nogama, utrnulost, blijeda koža. Osoba treba hitnu pomoć.

Ako se cirkulacija ne uspostavi u roku od šest sati, može doći do ireverzibilne ishemije donjih ekstremiteta, gangrene i naknadne amputacije. Kod venske tromboze u nogama se pojavljuju otok, bol i cijanoza.

Arterijska tromboza često se javlja kao komplikacija u bolesnika s fibrilacijom atrija. Da biste spriječili stvaranje krvnih ugrušaka u ventrikulama srca, morate stalno uzimati antikoagulanse.

Ovo je posebno važno za one koji su bolesni s COVID-19. Kršenje ritma, visoka temperatura, pri kojoj se povećava učestalost kontrakcija, dovode do srčanog i respiratornog zatajenja. Pacijenti s proširenim venama koji su u opasnosti od flebotromboze također su u opasnosti./Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version