Zagreba Lajfhaki

Prljav zrak može povećati rizik od bolesti bubrega

U osoba s normalnom funkcijom bubrega izloženost višim koncentracijama komponenti onečišćenja zraka povezana je s većim rizikom od kasnijeg razvoja kronične bubrežne bolesti.

U usporedbi s ljudima s visokim genetskim rizikom od razvoja bubrežne bolesti, oni s visokom izloženošću onečišćenju zraka i niskim genetskim rizikom suočavaju se s većom vjerojatnošću od razvoja kronične bubrežne bolesti.

Rezultati studije predstavljeni su na sastanku Američkog nefrološkog društva (ASN) na Floridi – Tjedan bubrega 2022. početkom studenog. “Dugotrajna izloženost zagađenom zraku može povećati rizik od kronične bubrežne bolesti (CKD), osobito kod onih s niskim genetskim rizikom”, napisali su autori.

Dr Desislav Vrachanski: Emfizem pluća nastaje zbog zagađenog zraka

Istraživači su analizirali podatke 350.994 osobe bez kronične bubrežne bolesti. Podaci su iz UK Biobank. Znanstvenici su otkrili da je izloženost višim koncentracijama komponenti onečišćenja zraka povezana s većim rizikom od razvoja kronične bubrežne bolesti.

Ranije ove godine, istraživači s King’s Collegea u Londonu otkrili su da smanjenje koncentracije finih čestica (PM2,5) u okolišu dovodi do značajnog poboljšanja rezultata laboratorijskih testova koji se koriste za procjenu funkcije bubrega pacijenta.

„Dugotrajna izloženost PM2.5 povezana je sa smanjenom funkcijom bubrega. Međutim, ostaje nepoznato je li veza uzročna’, kaže koautor Yichun Han, znanstveni suradnik na School of Public Health, Imperial College London. Tim je identificirao jaku vezu između smanjene PM2.5 i poboljšane funkcije bubrega.

Marija Ivanova

Exit mobile version