Zagreba Lajfhaki

Probavni: Sve tajne zdravih crijeva i uravnoteženog mikrobioma bez problema

Skupina stručnjaka nudi vrijedne savjete o nesmetanom funkcioniranju crijeva, što je ključno za cjelokupno zdravlje

Opće je poznato da su glavni stupovi zdravog načina života redovita tjelovježba, uravnotežena prehrana, dobar san i hidratacija. Ovi čimbenici također podržavaju mikrobiom crijeva, složene mikrobne populacije koja živi u probavnom sustavu i igra ključnu ulogu u ljudskom zdravlju. Ovi izbori životnog stila ključni su za zdravlje mikrobioma, ali postoje i druge stvari koje morate učiniti ako želite osigurati zdrava crijeva, kao što stručnjakinja Quadram instituta Rosie ističe u povezanom članku na The Conversation Young, Mariam Gamal El-Din i Yang Yue.

Dajući osnovnu definiciju zdravog crijevostručnjaci poručuju da bi se trebao sastojati od jedne raznolik spektar mikroba i biti karakteriziran jednim učinkovita crijevna barijera.

Važnost prehrane

THE dijeta čini se da igra najvažniju ulogu u zdravlju crijeva. Dijete s visokim udjelom vlakno, nezasićene masne kiseline (kao što su oni koji se nalaze u ribi i orašastim plodovima) i polifenoli (uglavnom se nalaze u biljnoj hrani) promiču zdravlje crijeva, dok ga prehrana s visokim udjelom zasićenih masti, aditiva i šećera može oštetiti. Dakle, izbjegavajte jesti puno visoko prerađene hrane. Utvrđeno je da je emulgatori (lecitin, ksantan, monogliceridi/digliceridi), uobičajeni aditiv u ultra-prerađenoj hrani, može uzrokovati upala. Ovi aditivi su također uobičajeni u proteinski dodaci, čija je popularnost od 2000. godine u stalnom porastu, posebice među onima koji vježbaju i žele povećati volumen tijela. Stručnjaci shvaćaju da je teško potpuno izbjeći ove namirnice, ali preporučuju da pokušate ograničiti konzumaciju.

Uloga prebiotika i probiotika

U isto vrijeme povećajte unos prebiotika i probiotika, sastojaka poznatih po svojim zaštitnim svojstvima u smislu zdravlja crijeva. Vlakna su najbolji primjer prebiotika koji potiču rast dobrih bakterija u debelom crijevu. Službene smjernice preporučuju 30 grama dnevno za odrasle i 15-25 grama za djecu.

The probiotici (žive bakterije i kvasci), s druge strane, nalaze se u fermentiranim proizvodima, pićima i dodacima prehrani. Jogurt, sir, kiseli kupus, kimchi i proizvodi od soje kao što su tempeh i miso primjeri su takve hrane koja ne samo da podržava ravnotežu crijevnih bakterija, već također sadrži značajne količine vlakana, vitamina i drugih hranjivih tvari.

Koliko često jedete može jednako utjecati na zdravlje crijeva. Post omogućuje obnovu crijevne sluznice i smanjuje upalu.

Nuspojave antibiotika

Lijekovi na mnogo načina utječu na rad crijeva. Poznato je da antibiotici oštećuju crijevni mikrobiom, uništavajući, osim štetnih, i korisne bakterije i povećavajući vjerojatnost gastrointestinalnih problema. Istodobno smanjuju imunitet, osobito nakon dugotrajnog korištenja. Slijedite upute liječnika o uzimanju antibiotika i posavjetujte se s njim o svim promjenama ako primijetite bilo kakve sumnjive simptome.

Ako je lijek neophodan za vraćanje zdravlja, a ne možete ga zaustaviti, postoje druge strategije koje će vam pomoći da vaša crijeva pravilno funkcioniraju. Dajte prioritet dobrom snu i upravljanju razinama stres i pojačajte unos prebiotika i probiotika kako biste smanjili učinke lijekova. Prije nego što uzmete probiotski dodatak, posavjetujte se sa svojim liječnikom koji će vas obavijestiti ako neki proizvod negativno djeluje na vaš lijek.

Općenito, pravilna prehrana, kvalitetan san, upravljanje stresom i razgovor s liječnikom prije početka bilo kakvog novog suplementa ključni su za održavanje zdravog crijevnog mikrobioma.

Čitaj više:

“Dobri” mikrobi nisu samo u crijevima – gdje ih još nalazimo i koliko su korisni

Osam SOS znakova koji otkrivaju da su vam crijeva u problemu

Sindrom iritabilnog crijeva: Razorna teorija koja objašnjava simptome

Exit mobile version