Prof. dr. Ivo Petrov: Nijedno cjepivo ne stvara imunitet zauvijek

Prof. dr. Ivo Petrov pridružuje se inicijativi Bugarskog Crvenog križa „Vi odlučujete“ koja pruža pouzdane informacije o COVID-19 i podupire donošenje informirane odluke o cijepljenju. “Niti jedno cjepivo ne stvara imunitet zauvijek te je iz tog razloga, za daljnje jačanje imuniteta, potrebno docjepljivanjem ponovno podići razinu zaštite od uzročnika.

Također je poznato da su neke od dopunskih varijanti nekih cjepiva dodatno optimizirane kako bi pokrile i sojeve u nastajanju. Na taj način se cijepljena osoba dodatno štiti od novonastalih uzročnika”, kaže prof.dr.Ivo Petrov.

Inicijativa bugarskog Crvenog križa “Ti odlučuješ” posljednjih je mjeseci okupila liječnike, virologe, imunologe, liječnike opće prakse, znanstvenike, nastavnike i druge stručnjake u zajedničkom nastojanju da pruže točne i znanstveno dokazane informacije o razvoju virusa, metode prevencije, posljedice preboljene bolesti i sve ostalo što je potrebno svakoj osobi da donese informiranu odluku hoće li se cijepiti ili ne.

O nuspojavama cjepiva i kakva su zapažanja u tom smjeru kod nas i u svijetu, prof.dr.Petrov napominje: „Cjepiva imaju nuspojave. To je poznato još od vremena Jennera, koji je prije više od 200 godina postavio temelje i principe modernog cijepljenja.

Liječnici su naveli tri nova simptoma covida: Nemojte ih ignorirati

Dobro znamo da se princip cjepiva primjenjuje više od 800 godina u Kini i Indiji protiv boginja, ali realno, pravi razvoj strategije cijepljenja, odnosno imunizacije, primijenjen je nakon ere Jennerovog cjepiva protiv tuberkuloze . Vrlo često cjepiva sadrže proteinske komponente i to uzrokuje velik dio nuspojava, koje su na sreću blage (najčešće glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima, blago povišena temperatura, crvenilo kože na mjestu cijepljenja).

Cjepiva primijenjena u Bugarskoj tijekom pandemije karakterizira iznimno niska stopa komplikacija, koja je u potpunosti u granicama dopuštenog. A budući da su komplikacije same bolesti višestruko, desetke puta veće i teže od nuspojava cjepiva, više je nego jasno da omjer rizika i koristi teži u smjeru sustavnog davanja cjepiva radi stvaranja imuniteta. .”

Prof.dr.Petrov apelira i na one koji se još uvijek dvoume oko cijepljenja: “Onima koji oklijevaju preporučio bih da se posavjetuju sa stručnjacima, da provjere veliku masu objavljenih podataka koji su nedvojbeno pokazali da u zemljama u kojima je među stanovništvom , dosegnut je dovoljno visok postotak cijepljenih, i težina bolesti i stopa smrtnosti znatno su niži. Stručnjaci bi trebali dovoljno jasno i kategorično objasniti da su cjepiva ta koja spašavaju ljudske živote. Ne treba svatko biti prepušten samostalnom donošenju odluka bez znanja i kriterija. To bi bilo neodgovorno.”

Prof. dr. Ivo Petrov medicinski je ravnatelj Sveučilišne bolnice “Ajibadem City Clinic” i predstojnik tamošnje Klinike za kardiologiju i angiologiju. Učitelj, inovator i pionir u području endovaskularne terapije u Bugarskoj. Tri su specijalnosti – interna medicina, interventna kardiologija i angiologija. On je prvi invazivni kardiolog u Bugarskoj koji je implantirao endoprotezu u aneurizmu i disekciji aorte (uključujući prvi put u svijetu u djeteta).

Izveo je prvi postupak karotidnog stentiranja i tromboekstrakcije cerebralnih žila za liječenje moždanog udara. Međunarodni pionir u implantaciji bifurkacijskih stentova u složenoj patologiji srčanih arterija. 2018. godine izveo je prvu operaciju ugradnje MitraClip-a u našoj zemlji kod 83-godišnjeg pacijenta s mitralnom stenozom.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki