Prof. dr. Maria Panchovska: Otkriće Sjogrenovog sindroma kasni godinama

Treću godinu zaredom Organizacija pacijenata s reumatološkim bolestima organizirala je webinar za pacijente posvećen Sjogrenovom sindromu, s predavačicom prof.dr. Mariom Panchovskom.

Liječnici su nazvali glavne simptome nadolazećeg moždanog udara

Osnovala je 1995. godine i vodi jedinu ambulantu u zemlji za pacijente sa Sjogrenovim sindromom. Prof. Panchovska predaje “Interne bolesti” studentima dentalne medicine na MU-Plovdiv i dugogodišnji je drugi voditelj, zajedno s prof. dr. Georgijem Tomovim, studentskog kluba “Bolesti oralne sluznice i parodonta i sistemske bolesti “.

Ovogodišnji webinar uključio je i prof. Tomova, koji je voditelj Zavoda za parodontologiju i bolesti oralne sluznice na MU-Plovdiv. Objavljujemo dio odgovora prof. Panchovske i prof. Tomova.

– Prof. Panchovska, koje su karakteristike Sjogrenovog sindroma kao bolesti?

– Kod Sjogrenova sindroma dolazi do smanjenog lučenja sline i suhih usta te smanjenog lučenja suza i suhih očiju. To je autoimuna bolest žlijezda slinovnica i suznih žlijezda. Ali to je i sistemska bolest vezivnog tkiva, zbog čega s vremenom može zahvatiti sve organe i sustave.

Postoji primarni Sjogrenov sindrom, kada se bolest odvija samostalno. Ali to se događa vrlo rijetko. Sekundarni sindrom prati i druge reumatološke bolesti – reumatoidni artritis, sistemski lupus, sistemsku sklerodermiju, dermatomiozitis, Raynaudov sindrom itd. Sekundarni Sjogrenov sindrom javlja se u 25% bolesnika s reumatološkim bolestima.

Osim toga, Sjögrenov sindrom prati 50-70% slučajeva autoimunog hepatitisa, primarne bilijarne ciroze i autoimune upale žučnih vodova. 30% bolesnika sa Sjögrenovim sindromom ima autoimuni tiroiditis.

Zbog heterogenih simptoma ti bolesnici posjećuju različite specijaliste, a dijagnoza im kasni 7 do 9 godina.

dr. Maria Panchovska prof

– U kojoj dobi se javlja bolest i koje su komplikacije?

– Obično se javlja između 35. i 50. godine života. Sjögrenov sindrom može započeti oticanjem parotidne žlijezde, visokom temperaturom, brzom sedimentacijom i anemijom. Žene s ovom bolešću su deset puta više od muškaraca. Ali kod muškaraca je bolest teža, zahvaća pluća i središnji živčani sustav.

U primarnom kroničnom tijeku sa suhim očima i ustima, početak bolesti je obično nakon 50 godina. Suhe oči koje se osjećaju kao peckanje i peckanje u očima te suha usta s vremenom se pojačavaju i dovode do sistemskih manifestacija – oštećenja unutarnjih organa.

Ova dijeta smanjuje rizik od smrti od raka, moždanog udara i bolesti srca za 30%

Može doći do autoimune upale pluća i razvoja fibroze. Autoimuna upala u bubrezima može dovesti do glomerulonefritisa.

U želucu se može pojaviti atrofični gastritis, koji je prekancerozni. Ostale komplikacije su pankreatitis, upala gušterače i žučnih vodova. Ovi pacijenti imaju i vaskulitis – upalu krvnih žila, što dovodi do češćih srčanih udara, ishemijske bolesti srca i moždanih udara.

Osobe sa Sjogrenovim sindromom tijekom cijelog života imaju problema sa zubima, posebno kada je sindrom praćen reumatoidnim artritisom. Ovi pacijenti imaju jak parodontitis jer ima i vezivno tkivo koje je oštećeno kod Sjogrena.

Tada bi trebali potražiti stomatologa. U protivnom im ispadaju zubi, au 40. godini života dolazi i do potpune bezubosti

Stomatološki problemi u središtu su ovogodišnjeg Svjetskog dana Sjogrenovog sindroma jer se u usnoj šupljini i sluznici mogu javiti chilitis, stomatitis, cervikalni karijes na gotovo svim zubima.

Razlog je mala količina sline i njezina loša kvaliteta. Imunoglobulini u njemu su smanjeni, sve je manje korisnih bakterija u mikrobiomu sline, prevladavaju bakterije Prevotella oralis i Porphyromonas gingivalis, što dovodi do ponovne upale žlijezda slinovnica i parodontitisa. Ovi pacijenti također pate od čestih gljivičnih infekcija (kandidijaza).

Prof. dr. Georgi Tomov: Suha usta i nizak pH dovode do kandidijaze

Ugradnja zubnih implantata kod ovih pacijenata moguća je unatoč rizicima

– Prof. Tomov, koje patološke promjene nastaju u usnoj šupljini kod Sjogrenova sindroma?

– Već je dokazana povezanost Sjögrenova sindroma i velike skupine autoimunih reumatoidnih bolesti, s jedne strane, s parodontnim bolestima i bolestima oralne sluznice.

Prof. Panchovska i ja imamo mnogo zajedničkih pacijenata sa Sjogrenovim sindromom. Studija slučaja je 67-godišnja žena s reumatoidnim artritisom koja je razvila sekundarni Sjogrenov sindrom i vaskulitis (upala krvnih žila).

Ovaj buket autoimunih bolesti komplicira kliničku sliku.

Bolesnica se liječi kortikosteroidima 15 godina, a uočavaju se tipične nuspojave kortikosteroidne terapije – osteoporoza, patološki prijelomi 4 kralješka. Terapija kortikosteroidima potiskuje imunološki sustav i rezultirala je oralnom kandidijazom kod pacijenta.

U usnoj šupljini inače postoje različite vrste kandide. Ali s potisnutim imunološkim sustavom, ovi uvjetni patogeni dobivaju priliku manifestirati se kao pravi patogeni.

Od kronične oralne kandidijaze, bolesnik ima crvenilo na sredini jezika. Na tom se mjestu posebnim aparatom može vidjeti gubitak papila, upaljeno polje i infiltracija Candide u dubinu. Suha usta i nizak pH preduvjet su gljivične infekcije.

– Kako osobe sa Sjogrenovim sindromom mogu spriječiti česte gljivične infekcije u ustima?

– Kako bi se zaštitili od gljivičnih infekcija, moraju održavati dobru oralnu higijenu. To također uključuje prilagodbu prehrane. Treba uzimati namirnice s prirodnim probioticima, primjerice domaći fermentirani jogurt. Oralni probiotici inhibiraju rast gljivica.

Osobe sa Sjögrenovim sindromom trebaju održavati usta vlažnima uzimajući gutljaje vode otprilike svakih pet minuta. Dobro je i grgljati vodom – na taj način ispiru kolonije gljivica koje su labavo pričvršćene za sluznicu usne šupljine i desni.

Kod Sjogrenova sindroma pH je vrlo nizak. Stoga bi trebali alkalizirati usnu šupljinu. Postoji jednostavan i učinkovit način alkalizacije – ispiranjem otopinom 1 žličice sode bikarbone u čaši vode. Za te je pacijente napravljena i posebna vodica za ispiranje usta u kojoj nema alkohola jer on hrani gljivice. Ovo je voda s klorheksidinom i proizvodi se u Plovdivu.

Opasni znakovi visokog krvnog tlaka

– Mogu li se ovim pacijentima ugraditi zubni implantati?

– Moguće je, ali pod određenim uvjetima. Na temelju mnogih studija, uključujući i mađarsku studiju prof. Nagya i dr. Japoa sa Sveučilišta u Szegedu, koje osobno poznajem, preporuka je da se u planiranom implantološkom liječenju bolesnika s reumatoidnim artritisom i sekundarnim Sjögrenovim sindromom reumatolog procijeni aktivnost bolesti (da je u remisiji) i promijeniti terapiju.

Možda će biti potrebno prekinuti uzimanje određenog lijeka i zamijeniti ga drugim, smanjiti dozu ili zamijeniti intravenske lijekove na tri mjeseca oralnim.

Pri uzimanju kortikosteroida, metotreksata ili biološke terapije postoji rizik od osteonekroze čeljusti. Osim toga, kvaliteta kosti je loša zbog popratne osteoporoze. Prihvaćanje implantata kosti je biološki proces – oseointegracija. Čak i ako je oseointegracija bila uspješna, pacijenta treba često kontrolirati stomatolog.

Implantacija treba biti popraćena liječenjem antibioticima širokog spektra kako bi se spriječile infekcije. Svakom pacijentu se pristupa individualno. Donošenje odluke je teško i donosi se uz pomoć nadležnog reumatologa. U svojoj praksi već imam pacijenta sa šest implantata i njihovom uspješnom oseointegracijom.

Mara KALČEVA

/zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki