Zagreba Lajfhaki

Prvi lijek za usporavanje razvoja dijabetesa tipa 1 sada je činjenica

Prvi lijek koji odgađa pojavu dijabetesa tipa 1 kod onih kod kojih je gotovo sigurno da će razviti autoimunu bolest odobrila je američka Uprava za hranu i lijekove (FDA), objavila je savezna agencija.

Kod dijabetesa tipa 1, imunološki sustav postupno uništava beta stanice koje proizvode inzulin. Novi tretman, nazvan teplizumab-mzwv, je laboratorijski proizveden protein koji se ponaša kao antitijelo koje proizvodi ljudski imunološki sustav.

Jednom u organizmu, tzv monoklonsko protutijelo veže se na imunološke T stanice, zatim ih reprogramira da ne napadaju agresivno beta stanice u gušterači, prema izjavi proizvođača lijekova PreventionBio. Istodobno povećava broj imunoloških stanica koje se suprotstavljaju takvim napadima.

Inzulin djeluje kao ključ koji otključava stanice kako bi šećer iz krvi mogao ući u njih. Kada tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina, razina šećera u krvi naglo raste.

Prije nego što osoba u potpunosti razvije dijabetes tipa 1, prolazi kroz nekoliko preliminarnih faza bolesti, prema Medicinskom fakultetu Sveučilišta Emory. U prvoj fazi počinju se pojavljivati ​​antitijela usmjerena na beta stanice, ali razina šećera u krvi ostaje normalna.

Potpuni popis simptoma dijabetesa tipa 1 i 2

U drugom stadiju razina šećera u krvi postaje blago povišena u nekim situacijama, ali ljudi još uvijek ne pokazuju simptome dijabetesa. Do faze 3, većina beta stanica je uništena i pacijenti osjećaju simptome kao što su ekstremno visoke razine šećera u krvi, učestalo mokrenje, gubitak težine i žeđ.

Ponekad se može razviti i po život opasno stanje koje se naziva dijabetička ketoacidoza. Većina pacijenata dijagnozu dijabetesa tipa 1 dobije u ovoj fazi, a bolest se najčešće dijagnosticira u djetinjstvu ili adolescenciji, no može se razviti u bilo kojoj dobi.

U kliničkom ispitivanju, teplizumab-mzwv je odgodio prijelaz iz faze 2 u fazu 3 za nešto više od dvije godine, u usporedbi s placebom, prema FDA. Dvije godine bilo je prosječno vrijeme do postavljanja dijagnoze, što znači da su neki sudionici napredovali do stupnja 3 ranije, a drugi kasnije.

Antitijelo je već odobreno za upotrebu kod osoba starijih od 8 godina s dijabetesom tipa 1, u drugom stadiju.

“Potencijal lijeka da odgodi kliničku dijagnozu dijabetesa tipa 1 mogao bi pacijentima dati mjesece do godine bez tereta bolesti”, rekao je dr. John Sharetts, direktor Odjela za dijabetes, poremećaje lipida i pretilost u Centru za evaluaciju i istraživanje lijekova FDA-e, rekla je agencija u izjavi.

Studija je uključivala 76 sudionika koji su bili u dobi između 8 i 49 godina i imali su dijabetes stadija 2 tipa 1. Više od 70 posto sudionika bilo je mlađe od 18 godina, prema ProventionBio. Sudionici su nasumično podijeljeni u dvije skupine, od kojih je jedna primala dnevne intravenske infuzije teplizumab-mzwv tijekom dva tjedna, dok je druga skupina primala placebo infuzije.

Koji je redoslijed izdavanja senzora i test traka za dijabetes tipa 1?

Najčešće nuspojave teplizumab-mzwv-a su osip, glavobolja i smanjenje broja određenih imunoloških stanica, navodi PreventionBio. U većine pacijenata koji su iskusili potonju nuspojavu, broj imunoloških stanica počinje se oporavljati unutar tjedan dana nakon završetka liječenja.

Pacijente koji uzimaju teplizumab-mzwv treba nadzirati zbog znakova potencijalno opasne reakcije zvane “sindrom otpuštanja citokina”, u kojoj T-stanice iznenada oslobađaju poplavu upalnih molekula u krvotok. To se događa kod nekih sudionika ispitivanja, upozorava PreventionBio.

Bolesnike također treba nadzirati zbog znakova ozbiljne infekcije, budući da njihova imunološka obrana može biti niža od uobičajene tijekom i nakon liječenja, te zbog bilo kakvih “reakcija preosjetljivosti” poput povraćanja ili oticanja ispod kože (angioedem). A budući da teplizumab-mzwv može utjecati na imunološki odgovor na cijepljenje, sva cjepiva primjerena dobi treba primijeniti prije početka liječenja.

Teplizumab-mzwv košta 13.850 dolara po bočici, što čini ukupno 193.000 dolara za 14-dnevno liječenje, izvještava USA Today.

Milena Vasileva

Exit mobile version