Psihološki alati za suočavanje s rakom

Psihološka podrška, uloga psihoedukacije kod raka i psihološki alati za njegovo liječenje jednako su važni kao i liječenje koje treba slijediti.

Riječ rak automatski evocira psihološke mehanizme mišljenja koji otežavaju upravljanje njime. U psihologiji primarnu ulogu ima kako će se dijagnoza bolesti protumačiti u prvim teškim satima u kombinaciji s osobnošću svakog pacijenta, jer će to utjecati na njihovu buduću prilagodbu i suočavanje s novom svakodnevicom.

„Danas specijalist savjetima i „tehnikama uma“ nastoji pomoći pacijentu od prve dijagnoze da se njegovo razmišljanje usmjeri prema funkcionalnom liječenju bolesti, da kontrolira negativne emocije i da bude podržan tako da može uspjeti razviti “militantnost” kao psihološki alat za suočavanje.

Istraživanje je kodificiralo način na koji ljudi percipiraju riječ ‘rak’ kada je čuju u dijagnozi,” ističe Anna Hatjidimitriou, BA, MSc zdravstvena psihologinja, specijalistica za psiho-onkologiju i kroničnu bol, bolnica St Thomas & Guy’s, UK, direktor odjela psihologije Medicinskog centra u Ateni, osnivač Centra za psihologiju i promicanje zdravlja “Live Well – Be Well”.

Konkretno, svaka osobnost može percipirati dijagnozu kao:

1. Izazov

2. Prijetnja

3. Gubitak

4. Poricanje

Psihološki alati za suočavanje s rakom

Ovisno o tome kako će se stanje razvijati dijagnostički i terapijski, logično je da će utjecati i na psihologiju bolesnika, a pet je osnovnih psiholoških mehanizama suočavanja i prilagodbe dijagnozi raka:

1. Borbenost

2. Izbjegavanje ili poricanje

3. Obožavanje sudbine

4. Očaj

5. Intenzivna tjeskoba

„Ti pacijenti uz pomoć specijalista razvijaju „ratobornost“ od dijagnoze i tijekom liječenja, rjeđe razvijaju anksiozne poremećaje, depresiju i druge poteškoće u psihičkoj prilagodbi“, naglašava gospođa Hatzidimitriou. Dodaje da se svaki pacijent “mora nositi sa simptomima bolesti kao i s nuspojavama liječenja i boriti se da ne izgubi sebe od promjena koje donosi dijagnoza”.

Događaju se tri ključne promjene koje psihološki utječu na oboljelog od raka:

1. Promjene mentalnih i motoričkih funkcija

2. Promjene u ulogama pojedinca u odnosu na sebe i druge oko sebe

3. Promjene u izgledu, moguće od nuspojava liječenja ili od simptoma stanja.

Glavni ciljevi psihološke intervencije i psihoedukacije onkološkog bolesnika su podrška:

• U prilagođavanju dijagnoze

• Prilagoditi liječenje (kirurgija, zračenje, kemoterapija)

• U rješavanju nuspojava s ciljem bolje kvalitete života

• Suočavanje s novom stvarnošću svojih života koja se stalno mora iznova graditi u skladu s napredovanjem bolesti

• U prilagodbi društvenih, radnih i obiteljskih uloga

• U postavljanju novih osobnih ciljeva

• Za strahove koje nosi budućnost, za zabrinutost da će se bolest ponoviti ili stvoriti metastaze

• Za promjenu vanjskog izgleda pacijenta (npr. zbog nuspojava kao što je gubitak kose)

• U liječenju kliničkih poremećaja i negativnih emocija kao što su tjeskoba, iritacija, panika, strah, depresija

• U suočavanju s boli psihološkim metodama.

„U slučaju raka, moramo hodati stazom u „psihološkim cipelama“ oboljelog od raka. Liječnici, zdravstveni djelatnici, obitelj, prijatelji, hodajmo stazama uma osobe koja pati, da vidimo što to znači za njega, kako to utječe na njega, u njegovom životu”, naglašava gđa Hatzidimitriou.

Uloga psihoedukacije kod pacijenata oboljelih od raka je konzultativna i edukativna ovisno o potrebama svakog bolesnika i dokazano pruža veliku pomoć u borbi za psihičku prilagodbu i liječenje bolesti.

Psihoedukativni pristup onkološkim bolesnicima prvenstveno je usmjeren na kognitivno-bihevioralnu psihoterapiju.

Konkretno, vrsta psihološke podrške koju će pacijent dobiti ovisi o:

– Vrstu dijagnosticiranog raka, prognozu bolesti i vrstu liječenja koje treba slijediti

-Posebnosti osobe, osobnost bolesnika i njegov stupanj obrazovanja

– Njegovu mentalnu snagu i njegovu prilagodljivost novom stanju s kojim se suočava

-Njegova obitelj/okruženje podrške.

Procesom psihoedukacije svaki pacijent se informira o vrsti svoje bolesti, više se fokusira na svoje jake strane, a ne na nedostatke koje može imati, poboljšava sposobnost upravljanja krizama, razvija „borbeni duh“ i osjeća se optimističnije, prilagođava se lakše i nauči na ispravan način izraziti svoje osjećaje o bolesti. Stoga je vitalni dio sveobuhvatnog liječenja bilo koje vrste raka, jer je pomoć koju nudi dragocjena.

„Psihološka podrška onkološkim pacijentima i mogućnost izražavanja kroz individualne ili grupne seanse pridonosi nesmetanoj prilagodbi pacijenata tijekom liječenja i poboljšanju njihove skrbi. Također ima pozitivan učinak kako na njihovu kvalitetu života tako i na njihovo psihičko stanje. Rak je bolest koja predstavlja izazov i testira život bolesnika na svim razinama: fizičkoj, mentalnoj, obiteljsko-međuljudskoj, financijskoj i socijalnoj, te će iz tog razloga i on i njegova obitelj trebati najbolju moguću personaliziranu skrb na medicinskoj i psihološkoj razini. Pacijentovu psihologiju treba ojačati i održavati u dobrom stanju kako bi se olakšao proces suočavanja s bolešću”, zaključuje gđa. Chatzidimitriou.

priče o zdravlju.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki