Zagreba Lajfhaki

Rak debelog crijeva: Krivac broj 1 za pojavu bolesti kod osoba mlađih od 50 godina

Nova istraživanja ukazuju na određenu hranu kao glavni čimbenik rizika za povećanu prisutnost po život opasne bolesti

Čimbenik prehrane mogao bi biti glavni krivac za uočeno povećanje raka debelog crijeva kod mlađih odraslih osoba, sugerira novo istraživanje objavljeno u NPJ Precizna onkologija. Istraživački tim posebno “pokazuje” crveno i prerađeno meso kao glavni faktor rizika.

Prema istraživačima, mlađi pacijenti s rak debelog crijeva oni obično pokazuju više razine metabolita, što je rezultat probave specifične aminokiseline, arginina. U isto vrijeme, u studiji su uočene više razine metabolita povezanih s ciklusom uree, procesom kojim se amonijak proizveden probavom proteina filtrira iz krvi i eliminira iz tijela.

Kronična prekomjerna konzumacija crvenog i prerađenog mesa mogla bi objasniti povišene razine ovih metabolita kod mladih pacijenata oboljelih od raka debelog crijeva, sada tvrde istraživači. “Naši podaci jasno pokazuju da je glavni uzrok dijeta», rekao je istraživač Naseer Sangwan, direktor Cleveland Clinic’s Microbial Sequencing & Analytics Resource Core. “Već znamo koji su glavni metaboliti povezani s povećanim rizikom, tako da sada možemo pomaknuti naše istraživanje u pravom smjeru”dodao je.

Za potrebe studije znanstvenici su usporedili krvne pretrage 20 pacijenata s rakom debelog crijeva u dobi od 50 godina i mlađih s onima u dobi od 60 i više godina. Analiza je to otkrila razlike u prehrani objasnile su mnoge razlike uočene između mlađih i starijih pacijenata s rakom debelog crijeva.

Nova otkrića su ohrabrujuća, jer su prethodna istraživanja bila usmjerena na značajne promjene u mikrobiom crijevašto bi se moglo pokazati vrijednim u smanjenju rizika. Međutim, mikrobiom se sastoji od tisuća različitih mikroorganizama, što ovaj pothvat čini velikim izazovom. “Može biti vrlo komplicirano i teško promijeniti nečiji mikrobiom”rekao je dr. Suneel Kamath, gastrointestinalni onkolog u Klinika Cleveland. “Iako nije uvijek lako, puno je jednostavnije promijeniti prehranu, s ciljem prevencije raka debelog crijeva”.

Osim toga, nalazi bi također mogli biti važni za dijagnostički proces, jer je lakše otkriti rak debelog crijeva testom krvi koji otkriva metabolite nego genetskom analizom uzorka stolice za provjeru razine crijevnih bakterija, primjećuju istraživači.

Sljedeći korak u istraživanju bit će potvrđivanje nalaza na većem uzorku pacijenata oboljelih od raka debelog crijeva. Nakon što se to postigne, istraživači će moći ispitati mogu li promjene u prehrani ili upotreba lijekova smanjiti razine tih metabolita.

“Sada svojim pacijentima i svim zdravim prijateljima ili članovima obitelji uvijek spominjem važnost prehrane kako bih im dao alate koji su im potrebni za odabir zdravog načina života.”zaključio je dr. Kamath.

Pročitajte također:

Crveno meso: Ima li mu mjesta u našoj prehrani? Odgovaraju dva stručnjaka

Kolorektalni rak: Dva krivca kriju se na našim tanjurima

Idealna zamjena za meso bez ekološkog otiska – Hoćete li probati?

Exit mobile version