Rak debelog crijeva: Poznata mahunarka koja štiti oboljele – Šalica dnevno “regulira” mikrobiom

Salate ili pečene, dragocjene mahunarke koje se nalaze u gotovo svakoj kuhinji mogu postati štit zaštite oboljelih od maligne bolesti

Sitni grah može postati nutritivni saveznik oboljelih od raka debelog crijeva. Prema novoj studiji MD Anderson Cancer Center Sveučilišta u Teksasu, konzumacija najčešće vrste mahunarki može imati pozitivan učinak na cjelokupno zdravlje i probavni sustav reguliranjem markera povezanih s pretilost i bolest.

Publikacija na eBiomedicina tiče se nalaza kliničkog ispitivanja “BE GONE”, randomizirane unakrsne studije prehrambene intervencije koja je ispitivala učinak suplemenata fava graha na crijevni mikrobiom osoba s prekomjernom težinom i pretilih osoba s poviješću polipa ili raka debelog crijeva.

Točnije, šalica graha dnevno u redovitim obrocima, bila je povezana s pozitivne promjene u mikrobiomu, tj. povećanje alfa-raznolikosti ili jednostavno korisnih bakterija (Faecalibacterium, Eubacterium i Bifidobakterija) i smanjenje patogenih ili oportunističkih bakterija. Riječ je o promjenama koje se odnose na prevenciju raka i poboljšanje terapijskih rezultata.

Promatranje promjena u raznolikosti mikrobioma interveniranjem isključivo u prehrani rijetko je, a ova studija naglašava sposobnost lako dostupnog od hraneprebiotik dovesti do takvih promjenarekla je dopisna autorica Carrie Daniel-MacDougall, dr. sc., izvanredna profesorica epidemiologije. “Tijekom osam tjedana, došlo je do poboljšanja u zdravlju crijeva sudionika, koje je karakteriziralo povećanje korisnih bakterija u odnosu na štetne.».

Vrijedni sastojci i točke pažnje

Pretilost, prehrana siromašna pravim hranjivim tvarima i gastrointestinalni problemi glavni su uzroci neravnoteže u populaciji mikroba koji koloniziraju crijeva, posljedično izazivajući upale koje utječu na preživljavanje onkoloških bolesnika. Osim toga, “disregulirani” crijevni mikrobiom može blokirati napore za sprječavanje kardiovaskularnih bolesti i (ponovne) pojave zloćudnih bolesti kod osoba podvrgnutih uklanjanje polipa (pretkancerozne lezije) ili ste uspješno završili liječenje protiv raka.

Prema dr. Daniel-MacDougallu, zaštitna svojstva graha osigurana su obiljem vlakana korisnih za crijeva, aminokiselinama i drugim mikronutrijentima koje sadrži, a koji podupiru populaciju korisnih mikroba i, šire, imunitet i kontrolu upale.

Budući da su jeftina dijetalna opcija, često se izbjegavaju zbog gastrointestinalnih nuspojava, koje se ipak mogu ublažiti pravilnom pripremom i dosljednom konzumacijom, objašnjava profesor. Međutim, upozorava, oni koji su zainteresirani ne bi trebali pokušavati dijetetsku intervenciju bez prethodnog savjetovanja s liječnikom, s obzirom na moguće posljedice bez odgovarajućeg vodstva. Zatim je potrebno dodatno istraživanje kako bi se utvrdilo kako se promjene u prehrani mogu iskoristiti kao alat za smanjenje rizika od raka ili poboljšanje ishoda liječenja.

Test “BUDI GONE”.

Osmotjedno randomizirano ispitivanje BE GONE uključilo je 48 muškaraca i žena starijih od 30 godina u spektru pretilosti prema indeksu tjelesne mase (BMI) ili opsegu struka i koji su imali povijest oštećenja crijeva, tj. povijest raka debelog crijeva (75% ) i/ili povećan rizik od bolesti, prekancerozni polipi debelog crijeva ili rektuma otkriveni tijekom kolonoskopije. Sudionici su se morali pridržavati svoje uobičajene prehrane ili uključiti u svoje dnevne obroke – slobodno uz nadzor i intervenciju nutricionista – šalicu organskog graha iz konzerve.

Svaka četiri tjedna sudionici su davali uzorke stolice i krvi natašte kako bi procijenili promjene u crijevnom mikrobiomu, kao i metabolite i markere domaćina. Nisu zabilježene ozbiljne nuspojave.

Čini se da grah nije uzrokovao upalu u crijevima niti ozbiljno utjecao na navike pražnjenja crijeva, što je ključno za osobe koje su preživjele rak debelog crijeva i pacijente. Međutim, nakon što su sudionici prestali konzumirati, pozitivni učinci su brzo nestali, naglašavajući potrebu educiranja pacijenata za održavanje zdravih navikakomentirao je dr. Daniel-MacDougall.

Pročitajte također:

Rak debelog crijeva: pet najboljih poteza koji smanjuju rizik

Ovako se sprječava rak debelog crijeva

Rak debelog crijeva: simptomi koje 45-godišnjaci ne bi smjeli zanemariti

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki