Zagreba Lajfhaki

Ručnici: ozbiljan razlog zašto ih ne biste trebali dijeliti

Ručnici, osobito oni mokri koji su dugo stajali obješeni, mogu sadržavati širok spektar bakterija, virusa i plijesni, objašnjavaju liječnici klinike Cleveland.

I nisu samo ručnici u pitanju. Studija objavljena u Food Protection Trends pokazala je da su koliformi pronađeni u gotovo 90% ručnika za ruke, a 25% ih je sadržavalo E. coli. Nadalje, studija iz 2020. objavljena u časopisu African Journal of Infectious Diseases sakupila je 50 ručnika za analizu i otkrila da svi sadrže bakteriju E. coli, a 96% također sadrži bakteriju Staphylococcus aureus.

Ručnici, osobito oni mokri koji su predugo stajali obješeni, mogu sadržavati širok raspon bakterija, virusa i plijesni.

Vaši ručnici mogu prenijeti bakterije vašem partneru

Godine 2021. Drench je anketirao britansku javnost i otkrio da je 56% parova reklo da dijele ručnike. Nažalost za ove parove, ovo bi mogao biti problem s obzirom na visok sadržaj klica koji se nalazi u većini ručnika za kupanje, kaže Diana Gall iz Doctora 4 U za Metro.co.uk

Osim dijeljenja bakterija, korištenje tuđeg ručnika može vas izložiti mrtvoj koži i folikulima dlake vašeg partnera, što može prenijeti grinje s njih na vas.

To ne znači nužno da ćete se automatski razboljeti samo zato što koristite partnerov ručnik.

Međutim, ako imate suhu kožu ili posjekotinu negdje na tijelu, patogeni prisutni na vašem ručniku mogu pronaći put do vašeg tijela, što može dovesti do bolesti ili infekcije.

Održavajte ručnike čistima i suhima

Najbolje je ne brisati ih mokrim ručnicima, dopuštajući im da se potpuno osuše između dva korištenja. Također biste ih trebali redovito prati, barem nakon tri puta korištenja određenog ručnika.

Naravno, postoje situacije u kojima je ručnik potrebno staviti u perilicu nakon samo jedne upotrebe. To uključuje one koji se koriste u teretani, ali i ručnike koji vise u kupaonici koja je obično vlažnija i svaki ručnik na kojem ima tjelesnih tekućina.

Također biste trebali uzeti u obzir vrstu ručnika koji koristite.

Na primjer, plišanim ručnicima može trebati više vremena da se osuše, dok se ručnici od mikrofibre suše prilično brzo, što ih čini idealnim za one koji se žele osušiti u teretani.

Također biste ih, ako je moguće, trebali objesiti na držač za ručnike, umjesto na kuku, koja će omogućiti temeljitije sušenje.

Održavajući ih suhima i redovito ih perući, spriječit ćete klice i osigurati da ostanete čisti čak i nakon što ih obrišete.

priče o zdravlju.gr

Exit mobile version