Simptomi toplinskog udara – Na što treba paziti na vrućini

Prvi jači toplinski udar je pred vratima, a liječnici i drugi stručnjaci već daju preporuke građanima kako bi se zaštitili od mogućih posljedica, poput toplinskog udara.

Što se tiče učinaka izloženosti visokim temperaturama na naše tijelo, izvršna potpredsjednica hitne službe Bostonskog medicinskog centra, dr. Judith Linden prvo kaže da je naše tijelo naviknuto na određeni raspon, obično između 36,1-37,2 stupnja Celzijusa.

Simptomi toplotnog udara

Prvi simptom su obično grčevi zbog gubitka soli. Mogu se javiti vrtoglavica, smetenost, glavobolja, mučnina i povraćanje. Također se mogu primijetiti delirij, konvulzije i ponekad potpuni gubitak svijesti. Koža je vruća, crvena i suha, temperatura može doseći 41 stupanj Celzija, disanje je ubrzano, a puls postupno slabi.

U teškom toplinskom udaru pacijent trpi masivno uništenje mišića, zatajenje bubrega i dišnog sustava, pa čak i plućni edem. Srčani ritam je poremećen kao i zgrušavanje krvi. U uznapredovalim stadijima može se javiti čak i encefalopatija koja može dovesti do kome, dok je smrt u ovim stanjima vrlo vjerojatna. Prijavljena je stopa smrtnosti oboljelih od 25%.

Znakovi toplinskog udara

Međutim, najozbiljnije stanje povezano s vrućinom, koje ako se ne liječi može dovesti do smrti, jest toplinski udar.

“Tada vaša tjelesna temperatura prelazi oko 40 stupnjeva i tada vaši mehanizmi počinju otkazivati”, ističe Linden.

The znakovi upozorenja mogu uključivati ​​ekstremno visoke tjelesne temperature, crvenu i suhu kožu, ubrzan puls, glavobolju, vrtoglavicu, mučninu ili gubitak svijesti, prema CDC-u.

Obilježje toplotnog udara je zbunjenost i nemir, dodala je sama.

“Dakle, kada je netko na vrućini i zbunjen je i uznemiren, to je toplinski udar dok se ne dokaže suprotno i trebate nazvati hitnu pomoć ili odmah potražiti pomoć i izvući osobu iz vrućine”, istaknuo je.

Što je dehidracija i koji su simptomi?

Nešto što trebamo činiti mnogo češće u vrućim danima je piti vodu kako bismo izbjegli rizik od dehidracije.

U fiziologiji dehidracija je nedostatak ukupne vode u tijelu, uz popratni poremećaj metaboličkih procesa. Događa se kada gubitak slobodne vode premašuje unos slobodne vode, obično zbog vježbanja, bolesti ili visoke temperature okoliša. Blaga dehidracija također može biti uzrokovana uronjenom diurezom, što može povećati rizik od dekompresijske bolesti kod ronilaca.

Većina ljudi može tolerirati gubitak od 3-4% ukupne tjelesne vode bez poteškoća ili štetnih učinaka na zdravlje.

Smanjenje od 5-8%. može uzrokovati umor i vrtoglavicu.

Gubitak preko 10% ukupne tjelesne vode može uzrokovati tjelesno i mentalno pogoršanje, popraćeno jakom žeđi.

Smrt nastupa gubitkom između 15-25% tjelesne vode. Blaga dehidracija karakterizirana je žeđu i općom nelagodom i obično se popravlja oralnom rehidracijom.

Dehidracija može uzrokovati hipernatrijemiju (visoke razine natrijevih iona u krvi) i razlikuje se od hiponatrijemije (gubitak volumena krvi, osobito krvne plazme).

Kao što je gore spomenuto, dehidracija se događa kada vaše tijelo izgubi više tekućine nego što je unese. Osobe koje su najviše izložene riziku od dehidracije su bebe, djeca i starije osobe.

Simptomi dehidracije uključuju:

  • Osjećaj žeđi.
  • Tamnožuta mokraća jakog mirisa.
  • Osjećaj vrtoglavice ili vrtoglavice.
  • Osjećaj umora.
  • Suhoća usta, usana i očiju.
  • Manje mokrenje, manje od četiri puta dnevno.

Do dehidracije može doći lakše ako imate:

  • Dijabetes.
  • Povraćanje ili proljev.
  • Predugo ste bili na suncu (toplotni udar).
  • Popili ste previše alkohola.
  • Puno se znojite nakon vježbanja.
  • Visoka temperatura od 38C ili više.
  • Uzeli ste lijekove koji potiču pojačano mokrenje (diuretike).

NHS kaže da bi osobe koje pate od dehidracije trebale nazvati hitnu pomoć ili otići u bolnicu ako dožive nešto od sljedećeg:

  • Osjećate se neobično umorno.
  • Zbunjeni ste i dezorijentirani.
  • Eventualna vrtoglavica kada ustanete ne nestaje.
  • Nisi se popiškio cijeli dan.
  • Vaš puls je slab ili ubrzan.
  • Imate konvulzije (napadaje).

Smjernice pulmologa za toplinski val

Sindikat pulmologa Grčke je sa svoje strane uputio preporuke građanima s obzirom na vrućinu, pozivajući ih da ostanu u zatvorenim klimatiziranim prostorima i izbjegavaju nepotrebna kretanja uz izlaganje vrućini.

Bolesnici s kroničnim respiratornim problemima, poput kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) i bronhalne astme, trebaju biti u stalnom kontaktu sa svojim liječnikom i sustavno se liječiti prema njegovim uputama.

Simptome kao što su otežano disanje, kašalj ili iscjedak iskašljaja potrebno je prijaviti nadležnom pulmologu.

Osim toga, odgovarajuća hidracija, uravnotežena i zdrava prehrana, lagana odjeća, kao i izbjegavanje kretanja na otvorenom, osobito u podne, osnovna su pravila zaštite organizma.

iediseis.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki