Zagreba Lajfhaki

Sindrom iritabilnog crijeva: nutricionist predlaže dva SOS poteza za rješavanje toga

Što uzrokuje sindrom iritabilnog crijeva i koje su glavne prehrambene smjernice za njegovo liječenje? Odgovara gđa. Flora Loukianou, klinička dijetetičarka – sportska nutricionistica

*piše gđa Flora Lucianouklinički dijetetičar – sportski nutricionist

The sindrom iritabilnog crijeva je crijevni funkcionalni poremećaj koji se obično očituje nelagoda u trbuhu i bol, inflacija i poremećaji mokrenja (proljev, zatvor ili njihove promjene). Bolest se javlja i kod žena i kod muškaraca. Žene su, međutim, osjetljivije, s dvostruko većom šansom za razvoj simptoma sindroma u usporedbi s muškarcima.

Sindrom iritabilnog crijeva može biti uzrokovan kombinacijom čimbenika. Iako je točan uzrok sindroma nepoznat, čini se da postoji interakcija mozga i crijeva. Neki čimbenici, kao što su stresni događaji, neki psihički poremećaji (depresija, anksioznost)gastrointestinalne infekcije, promjene u crijevnoj mikrobioti i genetska predispozicija povećavaju vjerojatnost razvoja simptoma iritabilnog crijeva.

Također je uočeno da su tijekom stresnih razdoblja učestalost i intenzitet simptoma iritabilnog crijeva veći. Na to upućuje činjenica da iritabilna crijeva uglavnom pogađaju žene spolni hormoni igraju važnu ulogu.

Liječenje i liječenje sindroma iritabilnog crijeva ovisi o njegovim simptomima. Obično uključuje promjena prehrane, odgovarajuće lijekove i upravljanje stresom. Što se tiče dijetapredlaže se usvajanje dijete s malo FODMAP-a codređeno vrijeme (2-6 tjedana) a zatim njihovo postupno ponovno uvođenje. The FODMAP se nalaze u raznim namirnicama uključujući pšenicu, ječam, mahunarke, luk, češnjak, mliječne proizvode, neko voće, povrće i zaslađivače. To su ugljikohidrati koje tanko crijevo ne apsorbira u potpunosti, a kada dospiju u debelo crijevo dovode do stvaranja plinova, poremećaja crijevnog motiliteta i proljeva kod osoba s iritabilnim crijevom.

Uz gore navedeni pristup prehrani, povećanje unosa topivih vlakana pomaže u ublažavanju simptoma zatvora. The probiotici također pomažu obnoviti crijevnu mikrofloru i ublažiti simptome sindroma. Kao i kod većine bolesti, i kod sindroma iritabilnog crijeva individualizirana prehrana i liječenje vrlo su važni za njegovo liječenje.

Flora Loukianou, klinički dijetetičar – sportski nutricionist

Pročitajte također:

Čudesna biljna vlakna koja reguliraju rad crijeva, snižavaju kolesterol i mršave

Sindrom iritabilnog crijeva: Metoda koja prirodno oslobađa 7 od 10

Kolorektalni rak: alarmantno raste u mlađima od 50 godina – krivac se krije na našim tanjurima

Exit mobile version