Zagreba Lajfhaki

Sindrom stare vještice: Koja je to opasna bolest i tko je u opasnosti?

7% ljudi barem je jednom u životu iskusilo takozvani sindrom stare vještice – stanje strašno koliko i ime.

Četiri besprijekorne metode zauvijek tjeraju nesanicu

Ako ste se ikada probudili usred noći s osjećajem da je netko ili nešto strašno u sobi, a pritom ne možete pomaknuti niti jedan dio tijela, na listi ste.

Što je sindrom stare vještice (drugi naziv za njega je “paraliza sna”), odakle dolazi i što učiniti ako ga dobijete?

Odakle dolazi vještica?

Halucinacije u paralizi sna su zastrašujuće realne i velike: osoba ne samo da vidi čudna stvorenja, već osjeća i kretanje zraka, čuje čudne zvukove, može namirisati i čak osjetiti nečiji dodir.

Istovremeno, njegovo vlastito tijelo ostaje potpuno mirno: neki pacijenti kažu da su bili svladani osjećajem da su se probudili u zaključanom lijesu, njihovo vlastito tijelo je bio ovaj lijes.

Srećom, ta iskustva ne traju dugo: napadaj rijetko traje dulje od nekoliko minuta, a češće traje doslovno nekoliko sekundi. Istina je da se samim žrtvama paralize sna ti trenuci često čine kao vječnost.

Tko je kriv za paralizu sna?

Čudno, naš vlastiti mozak. Kada prolazimo kroz REM fazu sna, mozak “isključuje” gotovo sve mišiće u našem tijelu, ostavljajući da rade samo oni koji reguliraju disanje i pokrete očiju.

U trenutku buđenja mišići se ponovno “počinju” buditi, ali ponekad iz različitih razloga dolazi do kvara: već smo se probudili, ali akcijske naredbe za mišiće još nisu primljene. U ovom trenutku počinje paraliza.

Osjećaj nepokretnosti, dezorijentiranost u prostoru – sve to izaziva osjećaj straha, a podsvijest nam uslužno izbacuje moguća opravdanja, a kao rezultat gledamo osobni horor film.

Otkrili su koji proizvodi dovode do nesanice

Što uzrokuje paralizu sna?

Gotovo svi razlozi zbog kojih se može razviti sindrom stare vještice povezani su s jednim ili drugim poremećajem spavanja. Evo najčešćih:

neispravnost bioritmova (na primjer, zbog leta u drugu vremensku zonu);

nedostatak sna zbog stresa i tjeskobe;

depresija;

spavanje u neudobnom položaju (na leđima ili ležeći na udovima);

loše navike;

unos određenih lijekova – neurometaboličkih stimulansa, antidepresiva;

mentalni poremećaji i bolesti;

genetska predispozicija.

Preporuke za lupanje srca iscjeliteljice Marije Treben

Spalite vješticu!

Što učiniti ako imate paralizu sna? Najvažnije je opustiti se. Ovo je sigurno stanje (u vrlo rijetkim slučajevima, kod osoba koje boluju od kardiovaskularnih bolesti, može izazvati pogoršanje bolesti), koje, osim toga, ne traje dugo – morate to zapamtiti.

Ni u kojem slučaju ne pokušavajte se opirati, nego dišite ravnomjerno, pokušajte pomicati očne jabučice, jezik, pokušajte pomicati prste. Pomaže prisjetiti se svojih omiljenih pjesama, odmjereno disati, brojeći udisaje i izdisaje – jednom riječju, učiniti sve da se smirite.

Kad vas paraliza oslobodi, pokušajte ponovno zaspati: dvaput u jednoj noći ovo stanje ne napada.

Križ i sveta voda

Postoje li načini da se spriječi paraliza sna? Nema apsoluta, ali sve metode za normalizaciju sna, jačanje živčanog sustava, poštivanje režima i higijene svjetla i buke – sve to pomaže smanjiti rizik od stare vještice.Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version