Zagreba Lajfhaki

Slatki dodatak jogurtu koji voli rad crijeva i probave

Žlica meda ne samo da pojačava okus jogurta, već i funkciju crijevnog mikrobioma

Bilo kao opcija za doručak ili večeru, jogurt s medom dio je uravnotežene prehrane i grčke kulture. Kombinirajući malo kalorija s povećanom količinom proteina, ovaj “brak” slatkog i slanog dovodi do brze sitosti i idealno zatvara obrok u grčkoj taverni. Osim što je ukusna opcija, dolazi i u obzir prirodni melem za crijevni mikrobiom, kako je pokazalo novije istraživanje blizanaca.

“Zanimalo nas je istražiti kombinaciju jogurta i meda, koja je uobičajena u mediteranskoj prehrani, i kako ona utječe na gastrointestinalni mikrobiom” kaže dr. Hannah Holscher, izvanredna profesorica na Odsjeku za znanost o hrani i ljudskoj prehrani, odjelu Illinois College of Agricultural, Consumer and Environmental Sciences i autorica dviju studija, objavljenih u The Journal of Nutrition.

Grčki jogurt posebno sadrži probiotičke sojeve kao što je Bifidobacterium animalis uz konvencionalne probiotičke kulture. Već se pokazalo da konzumacija određenih probiotika potiče zdravlje probavnog sustava i redovito pražnjenje crijeva te može imati pozitivan učinak na raspoloženje i spoznaju.

“Enzimi u ustima, želucu i crijevima pomažu u probavi i olakšavaju apsorpciju hranjivih tvari, ali također smanjuju bioraznolikost mikroba. To je sjajno kada su u pitanju patogeni, ali ne nužno i kada su u pitanju korisne bakterije. Htjeli smo ispitati može li med pomoći probiotičkim bakterijama da prežive u crijevima.” objašnjava dr. Holscher.

U prvoj studiji istraživači su proveli a laboratorijski eksperiment, gdje su ispitali učinak četiri različite vrste meda (lucerne, heljde, djeteline i cvijeta naranče) na održivost B. animalis u jogurtu kroz simulirane procese probave. Uzgajali su mikrobe u petrijevim zdjelicama s otopinama koje su oponašale sastav sline, želučane kiseline, crijevne žuči i enzima.

Kako su primijetili, za slinu i želučane tekućine nije bilo razlika u preživljavanju B. animalis između bilo koje vrste meda i kontrolnih tretmana jogurtom pomiješanim sa šećerom ili vodom. Međutim, jogurt s medom -osobito sorta djeteline- pomogla im je u preživljavanju probiotika u crijevnoj fazi probave.

Želeći potvrditi te podatke, znanstvenici su zatim proveli kliničku studiju sa 66 sudionika, koji su dva tjedna konzumirali dvije različite vrste – jogurt s medom od djeteline i pasterizirani, termički obrađen jogurt. Sudionici su dali uzorke stolice i informacije o svojim pokretima crijeva. Također su ispunjavali upitnike i ispunjavali testove koji su procjenjivali njihovo raspoloženje, inteligenciju i opću dobrobit.

“Naša otkrića pokazala su da kombinacija meda i jogurta podupire preživljavanje probiotičkih jogurtnih bakterija u crijevima, tako da su rezultati laboratorijske studije doista pretočeni u stvarnu primjenu kod ljudi”, rekao je dr. Holscher. Međutim, nisu primijećene promjene u vremenu prolaska crijeva, učestalosti pražnjenja crijeva ili bilo kojoj mjeri raspoloženja i kognicije. Dr. Holscher je rekao da je to vjerojatno jer su sudionici već bili zdrave odrasle osobe s redovitim pražnjenjem crijeva, tako da nema puno prostora za poboljšanje.

U kasnijoj manjoj studiji s 36 sudionika, istraživački tim dodao je konzumaciju treće kombinacije, jogurta sa šećerom. Kad su istraživači usporedili rezultate sva tri stanja, kombinacija jogurta s medom zadržala je najviše probiotikaali nije bilo utjecaja na zdravstvene mjere.

Naravno, važno je i ne pretjerati s količinom meda: “Utvrdili smo to žlica meda u porciji jogurta pomaže u održavanju opstanka probiotika. Također možete dodati bobičasto voće i sjemenke ili orašaste plodove za veći unos vlakana.” predložio je dr. Holscher.

Pročitajte također

Dvije super namirnice koje blagotvorno djeluju na crijeva i smanjuju nadutost

Jogurt: Što više, to bolje za naše srce

Jaja za doručak i još tri načina da povećate unos proteina

Exit mobile version