Zagreba Lajfhaki

Smoothie: koje sastojke treba izbjegavati da se ne opterećujete kalorijama

Kada želimo brz, praktičan i hranjiv međuobrok, smoothieji su odličan izbor. Pogotovo kada ih izrađujemo vlastitim rukama od materijala koje smo odabrali, tada je rezultat očito kvalitetniji. Smoothiji sadrže zdrave sastojke kao što su voće, povrće, maslac od orašastih plodova, mlijeko, proteinski prah, sjemenke itd. Smoothie možemo napraviti u bezbroj kombinacija, s voćem ili povrćem i uživati ​​u njima u svako godišnje doba.

Međutim, postoje i neki aditivi koji su nezdravi, pa umanjuju nutritivne prednosti pića.

Takvi sastojci su npr. zaslađivači, sladoled, pakirani voćni sok i sl. što rezultira pićem s visokim udjelom dodanih šećera i nezdravih masnoća, ali s niskim udjelom korisnih hranjivih tvari poput vlakana i proteina.

Kako bismo kod kuće napravili vlastite kremaste, ukusne i hranjive smoothieje, napravili smo popis stvari koje treba izbjegavati i naučili kako očistiti blender na najučinkovitiji način za veću udobnost.

Pripremamo smoothije s datuljama za energiju tijekom dana ili cool avokado-banana. Za djecu pripremamo 5 hranjivih smoothieja koji su super zdravi i ne zaboravljamo da ih preferiramo umjesto grickalica s voćem i povrćem za dobro raspoloženje tijekom cijelog dana!

Jogurt s okusom ili bez masti

Za kremastu teksturu obično dodajemo jogurt. Obični jogurti s puno proteina i malo dodanog šećera čine naše napitke mnogo zdravijima i zasitnijima. Ali pogrešan jogurt može ih lako pretvoriti u šećernu bombu. Dakle, izbjegavamo one koji dolaze u okusima (aromatizirane) jer su puni dodanih šećera. Pripremamo jednostavan smoothie s bananom, mlijekom, jogurtom i uživamo do posljednje kapi.

Konzervirano voće

Konzervirano voće može se činiti kao najbrža, najjeftinija i najprikladnija opcija, ali većina je pakirana u sirupe pune šećera. Preferiramo prirodne voćne šećere, čak i one smrznute, jer su još bolji za smoothije jer zadržavaju svoju hranjivu vrijednost i daju kremastiju teksturu smoothiejima. Stoga smo shvatili koji je najbolji način za pohranjivanje voća poput marelica kako bismo ga koristili kada nam zatreba.

Namaz od pralina

Prije nego što u naš smoothie ulijemo žlicu praline namaza, važno je razmisliti o ostalim sastojcima koje ćemo koristiti kako bi naš smoothie bio uravnotežen i zdrav. Na primjer, ako kuhamo smoothie koji već sadrži maslac od kikirikija, dodavanje namaza od pralina od lješnjaka dat će nam nalet slatkog okusa, ali ako pokušavamo smršaviti ili trebamo smanjiti šećere i masnoće iz zdravstvenih razloga, tada bolje ga je preskočiti Sastojak.

Dodatni zaslađivači

Prije nego što zamijenimo šećer u našem smoothieju s nečim prirodnijim, trebali bismo uzeti u obzir da, iako su med ili javorov sirup manje obrađeni, još uvijek dodaju prilično veliku količinu šećera u naše piće. Na primjer, samo jedna žlica meda ima 17 grama šećera, dok ekvivalentna količina sirupa ima 12 grama šećera. Uostalom, šećer ima svoje prednosti…

Pakirani sok

Iako su prirodni sokovi poznati po svojim antivirusnim svojstvima, pakirani sokovi nemaju istu nutritivnu vrijednost. Sve što će sok u smoothieju učiniti jest samo povećati količinu šećera. Izbjegavamo pakirane sokove jer su oni ništa više od vode, šećera i koncentriranog voćnog soka pa je njihova nutritivna vrijednost niska ili nepostojeća. Ako želimo tekuću podlogu, bolje je staviti mlijeko koje volimo jer ono sadrži proteine, vitamine A, D, kolin, kalcij i kalij. Ako ne jedemo mliječne proizvode, preferiramo zamjene poput bademovog mlijeka.

Sladoled

Dobro znamo koliko je primamljivo u svoj smoothie dodati sladoled ili smrznuti jogurt. Naravno, jedino što ćemo postići jest popiti profinjeni milkshake s dodatnim dozama kalorija i šećera. Ako želimo da smoothie bude smrznute i kremaste teksture, uzmemo jogurt s niskim udjelom šećera i visokim udjelom proteina i zamrznemo ga. Onda je spreman za naš smoothie.

Prevelike količine zdravih sastojaka

Postoje neki sastojci koji su vrlo zdravi poput maslaca od orašastih plodova, avokada i kokosovog ulja, koji nam u isto vrijeme daju nalet korisnih hranjivih tvari, vitamina i minerala. Ipak, ne treba pretjerivati ​​i dobro je pripaziti na količine. Na primjer, avokado se sastoji od zdravih mononezasićenih masti, za koje je utvrđeno da pomažu u poboljšanju zdravlja srca i razine kolesterola, ali jedan avokado ima 22 grama masti, što je puno za jedan sastojak smoothieja.

časopis za masline.gr

Exit mobile version