Snimili najjaču eksploziju na Suncu, tada dolazi snažna magnetska oluja VIDEO

Eksplozija Sunca dogodila se u ogromnoj sunčevoj pjegi nazvanoj AR3354, koja je 7 puta veća od promjera Zemlje, odnosno veličine je otprilike 89 tisuća km. Sunčevu baklju zabilježila je letjelica SDO kasno navečer 2. srpnja, točnije u 22.14 sati.

Najsnažnija od svih postojećih erupcija na Suncu, erupcija klase X, točnije klase X1.1, dogodila se u golemoj sunčevoj pjegi AR3354, a protok energije je do našeg planeta stigao za 10 minuta.

Ovo snažno Sunčevo zračenje pogodilo je Zemljinu atmosferu, ioniziralo njen gornji sloj, što je uzrokovalo prilično dug prekid kratkovalnih radio komunikacija u zapadnom dijelu Sjeverne Amerike, kao iu nekim dijelovima Tihog oceana, piše Space. Prema NASA-inim znanstvenicima, prekid je trajao pola sata, što je jedan od rekorda za takve događaje.

puni zaslon

Sunčevu baklju zabilježila je letjelica SDO kasno navečer 2. srpnja. Foto: NASA

Znanstvenici kažu da je ovo 18. takva erupcija X-klase u 25. solarnom ciklusu koji je započeo 2019. Vrijedi napomenuti da je u prethodnom 11-godišnjem solarnom ciklusu zabilježeno samo 14 erupcija ove snage. To nije iznenađujuće, budući da je prema nedavnim studijama trenutni solarni ciklus mnogo aktivniji u smislu pojave i ukupnih baklji i baklji X klase općenito.

Prema NASA-i, Sunce je posljednjih mjeseci vidjelo mnogo više sunčevih pjega nego u prošlosti. Na primjer, samo u lipnju ove godine znanstvenici su zabilježili najviši prosječni mjesečni postotak sunčevih pjega u proteklih 21 godinu. Odnosno, nadolazeći solarni maksimum Sunca, kada aktivnost naše zvijezde dosegne vrhunac, kako su neki znanstvenici predviđali, doista će biti obilježen pojavom puno većeg broja erupcija nego dosad. Vrhunac ove aktivnosti, prema različitim procjenama, mogao bi doći već iduće godine, iako druge prognoze govore da će to biti tek 2025. godine.

Sunce je posljednjih mjeseci vidjelo mnogo više sunčevih pjega nego u prošlosti. Fotografija: NASA

Sunčeve baklje, koji spadaju u pet različitih klasa (A, B, C, M i X), rezultat su ponovnog spajanja linija magnetskog polja u Sunčevim pjegama. To jest, ove linije sile se isprepliću, odvajaju i zatim ponovno spajaju.

Kao što je već spomenuto, solarne baklje koje pripadaju klasi X najjače su moguće na našoj zvijezdi. Baklje klase X su 10 000 puta jače od najslabijih baklji klase A. Ali nedavno su astronomi zabilježili i pojavu velikog broja baklji klase C i M. Ako je Zemlja na putu ovog zračenja, tada takvo oslobađanje energije uzrokuje gore opisane probleme, ali također može utjecati na satelite i električne mreže.

Trebamo li očekivati ​​geomagnetsku oluju? Takve snažne solarne baklje često su popraćene izbacivanjem plazme ili koronarne mase, kažu znanstvenici. Do sada instrument SDO nije zabilježio takvo pražnjenje, ali znanstvenici smatraju da tako dug bljesak nije mogao proći bez pražnjenja plazme. Stoga je možda prošlo nezapaženo. Kao što se ponekad događa, znanstvenici će znati da je došlo do takvog izbacivanja kada stigne do Zemlje.

Ako dođe do takve erupcije, tada će, prema znanstvenicima, već u srijedu, 5. srpnja ili četvrtak, 6. srpnja ova plazma doći do planeta i izazvati geomagnetsku oluju. Ali snaga ove oluje može biti i velika i mala, jer ne ovisi o snazi ​​Sunčeve baklje./Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki