Spavanje: Koliko je tijelu potrebno ovisno o našoj dobi

San je bitan čimbenik za održavanje ljudskog zdravlja i dobrobiti. San je neophodan za dobro zdravlje i funkcioniranje ljudskog tijela.

Tijekom sna naše tijelo reproducira i popravlja stanice i tkiva, jača naš imunološki sustav i puni zalihe energije.

Također, san pomaže živčanom sustavu da ispravno funkcionira i održava dobro mentalno zdravlje. Dobar noćni san također može pomoći u smanjenju stresa i napetosti, kao i poboljšati pamćenje i izvedbu zadataka.

Količina i kvaliteta sna koja nam je potrebna razlikuje se ovisno o našoj dobi i našim individualnim potrebama. Koliko nam je sna potrebno ovisno o dobi?

0-3 mjeseca: Bebe ove dobi trebaju oko 14-17 sati sna dnevno, obično podijeljenog na kratke i česte drijemke.

4-11 mjeseci: Mala djeca trebaju oko 12-15 sati sna dnevno, obično podijeljenog na pet ili šest kratkih drijemanja.

12-23 mjeseca: Djeca ove dobi trebaju oko 11-14 sati sna dnevno, obično podijeljenog na dva drijemanja, jutarnje i poslijepodnevno.

Djeca predškolske dobi (3-5 godina): Djeca ove dobi trebaju oko 10-13 sati sna dnevno, obično noću.

Djeca školske dobi (6-13 godina): Djeca ove dobi trebaju oko 9-11 sati sna dnevno, obično noću i bez potrebe da spavaju danju.

Odrasli (18-64 godine): Odrasle osobe trebaju oko 7-9 sati sna dnevno. To može varirati ovisno o osobi, ali i njezinoj razini aktivnosti te fizičkom i psihičkom stanju.

Starije osobe (65+ godina): Starijim osobama potrebno je oko 7-8 sati sna dnevno. Kako stare, potreba za snom se može smanjiti, ali kvaliteta sna je jednako važna.

Što trebate znati o spavanju

Iako nam gore navedene smjernice mogu pomoći da shvatimo koliko nam je sna potrebno ovisno o našoj dobi, važno je upamtiti da su količina i kvaliteta sna jednako važni.

Mnogi čimbenici mogu utjecati na kvalitetu sna, uključujući prehranu, način života, tjelovježbu, navike spavanja i buku iz okoliša.

Osim toga, broj sati sna koji nam je potreban može varirati ovisno o našem zdravstvenom stanju, poput depresije, stresa ili bolesti koje uzrokuju iscrpljenost. Također, na kvalitetu sna mogu utjecati spol, težina, visina i drugi faktori.

Općenito, važno je težiti određenom vremenu spavanja i osigurati dobru kvalitetu sna, bez obzira na našu dob. Osim toga, kada se suočite s problemima spavanja, poput nesanice ili poteškoća s uspavljivanjem, važno je potražiti pomoć stručnjaka ili liječnika.

Neadekvatna količina i kvaliteta sna može imati ozbiljne posljedice na naše zdravlje i dobrobit. Ako ne spavate dovoljno, možete se osjećati umorno, bolesno i pod stresom, a povećava se rizik od razvoja raznih bolesti.

Jedan od najčešćih rizika nedostatka sna je povećani rizik od raznih bolesti, poput dijabetesa, zatajenja srca, bolesti srca, hipertenzije i pretilosti. Nedostatak sna također utječe na imunološki sustav, čineći tijelo osjetljivim na infekcije i bolesti.

Tijekom razdoblja nedovoljno sna, rizik od nesreća na poslu ili na cesti može se povećati, što utječe na našu sigurnost i produktivnost.

Nedostatak sna može utjecati na naše raspoloženje, povećavajući rizik od depresije i drugih mentalnih bolesti.

Osim toga, nedostatak sna može utjecati na stanje naše kože, budući da je san neophodan za obnovu stanica kože i proizvodnju kolagena. To može dovesti do suhe kože, natečenih očiju i akni.

newsit.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki