Zagreba Lajfhaki

Spavanje: Može li način na koji spavate promijeniti vašu osobnost?

Spavanje je sastavni i iznimno važan dio naše svakodnevice i naših života. To je instinkt tijela, u čijem zadovoljenju svi uživamo. Međutim, kvalitetan san je koristan za puno više od samog opuštanja i odmora jer se pokazalo da je on stup našeg zdravlja, dnevne učinkovitosti i osobnosti.

Spavanje je dugo zbunjivalo zdravstvene djelatnike, što ga je učinilo predmetom bezbrojnih kliničkih studija. Godine 2021. časopis Journal of Research in Personality proveo je studiju o povezanosti osobina ličnosti i navika spavanja. Studija je nastojala utvrditi doprinose li genetski i okolišni čimbenici kvaliteti sna, a time i osobinama ličnosti.

Studija

Studija je koristila blizance kako bi razumjela vezu između kvalitete sna i osobina ličnosti. Budući da blizanci dijele iste gene, usporedba blizanaca omogućila je istraživačima da naprave razliku između učinaka gena i utjecaja okoliša na spavanje i osobnost.

Prvo su istraživači procijenili tip osobnosti svakog blizanca. Zatim su izmjerili kvalitetu sna svakog blizanca gledajući koliko lako zaspu, koliko su se puta probudili tijekom noći i koliko su se osjećali odmorno sljedeći dan. Na kraju, istraživači su usporedili kvalitetu sna svakog blizanca s njihovim osobinama ličnosti.

Studija je otkrila da su gotovo sve osobine ličnosti koje su ispitivali povezane s kvalitetom sna. Blizanci koji su imali bolju kvalitetu sna također su imali nižu razinu neuroticizma, višu razinu pozitivne afektivnosti, dobrobiti i bolju reakciju na stres.

Studija je također otkrila da je odnos između kvalitete sna i osobina ličnosti većinom posljedica gena, a ne okolišnih čimbenika. To znači da su navike spavanja i osobine ličnosti blizanaca bile slične jedna drugoj, bez obzira na različita životna iskustva.

Drugim riječima, studija sugerira da naši geni igraju važnu ulogu u određivanju kvalitete našeg sna i osobina naše osobnosti.

Kako poboljšati svoj san

Sada kada znamo da poboljšanje sna može poboljšati našu osobnost, pogledajmo kako možemo izvući maksimum iz noćnog sna!

Stručnjaci Nacionalnog instituta za zdravlje sugeriraju da je optimalna količina sna za odrasle između 7 i 9 sati svake noći. Postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste postigli ovaj cilj.

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti sugeriraju da je dosljednost kritičan čimbenik u ispravljanju nečijih navika spavanja. Stjecanje navike odlaska u krevet i buđenja u isto vrijeme svaki dan uči vaše tijelo kakvo bi vrijeme odmora i buđenja trebalo biti, a vaše će se tijelo na kraju naviknuti na to. Također uklanjanje elektroničkih uređaja kao što su telefoni, tableti, računala, pa čak i televizori iz spavaće sobe može pomoći u promicanju boljeg sna.

Na kraju, također se predlaže da izbjegavate velike obroke prije spavanja, jer se pokazalo da jedenje neposredno prije spavanja negativno utječe na probavu i kvalitetu sna.

enikos.gr

Exit mobile version