Stjenice: Pa ipak, boja posteljine igra ulogu

Još više od paukova, zmija ili miševa, ono čega se mnogi plaše su stjenice – štetočine s kojima se čak i najhrabriji ljudi nadaju da se nikada neće morati suočiti. Ove “krvopije” ne samo da se nasele na najvažnijim mjestima za svakog čovjeka, već ih se teško – i skupo – riješiti. Međutim, možda postoji jedan čimbenik u borbi protiv stjenica, prema istraživanju: posteljina.

Crvene i crne posteljine mogu biti privlačnije stjenicama.

Ako netko želi učiniti svoj krevet manje privlačnim za stjenice i lakšim za uočavanje, možda će htjeti izbjegavati crvenu ili crnu plahtu.

Studija iz 2016. objavljena u Journal of Medical Entomology otkrila je da među grupom stjenica Harlan vrste uzgojenih u Laboratoriju za urbanu entomologiju Sveučilišta u Floridi 28,5% preferira skloništa koja su obojena u crno, dok 23,4% % preferira skloništa koja su crvene boje .

Te su preferencije bile još izraženije među proučavanim mužjacima stjenica. Istraživači su otkrili da 37,5% ispitanih mužjaka stjenica preferira crvena skloništa, a 32% preferira crna.

Neke su boje bile manje privlačne stjenicama.

Istraživači studije otkrili su da, osim što stjenice pokazuju jasnu sklonost dijelovima određene boje, one uglavnom izbjegavaju neke druge boje. Među proučavanim stjenicama samo je 2,8% izabralo zelene dijelove, a 6,8% ljubičaste.

To može značiti da bi upotreba određenih dodataka potencijalno mogla spriječiti stjenice da se negdje nasele: “Iako su potrebna dodatna istraživanja, može biti razumno pretpostaviti da će stjenica, nakon što je nahranjena i zaštićena, vjerojatnije potražiti utočište u kutu tamnijem od žutog ili zelenog, ako su sve ostale stvari jednake,” objašnjava dr. Nancy Troyano, certificirana entomologinja iz Ehrlich Pest Control.

Postoje specifični znakovi zaraze stjenicama na koje treba obratiti pozornost.

Iako promjena boje posteljine može učiniti da se krevet čini manje udobnim mjestom za stjenice, pozorno praćenje znakova njihove prisutnosti također je ključno za sprječavanje zaraze.

Osim što vidite same stjenice, “najčešći znak je izmet stjenica, koji je crne boje. Na tkanini ti izmet izgledaju kao da je netko dodirnuo površinu vrhom crnog trajnog markera,” kaže Troyano. Također napominje da izlivene kože, koje su preplanule boje, također mogu ukazivati ​​na problem.

Nekoliko savjeta može vam pomoći da stjenice držite podalje:

Ako želite znatno smanjiti rizik od stjenica, postoji nekoliko načina kako ih spriječiti da se nastane u vašem domu.

“Sa svojim koferima se ponašam kao da su kontaminirani i nikada ih ne unosim u životni prostor, poput spavaće sobe. Otvaram ih da ih ispraznim u perilici i spremam u podrum ili na tavan. Za pakiranje stavljam svoje stvari u košaru za rublje i prebacim košaru u kofer”, kaže Troyano. Također napominje da stjenice mogu živjeti više od devet mjeseci bez hranjenja, pa je najbolje pohraniti prtljagu u zalijepljenu vreću za smeće dalje od stambenih prostorija dok ponovno ne zatreba.

oblik.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki