Zagreba Lajfhaki

Što je digitalna demencija i kako je se riješiti?

U praktičnoj psihologiji demencija se definira kao stečeni oblik demencije povezan s pojavom slabljenja intelektualnih sposobnosti, emocionalnog osiromašenja, poteškoća u korištenju prošlih iskustava.

U suvremenom svijetu, gdje je praktički svaka aktivnost povezana s korištenjem raznih uređaja, potreba za korištenjem mozga i treniranjem pamćenja ostaje u drugom planu. Ovo pitanje istražio je Amerikanac Jim Quick – svjetski trener broj jedan u neurodisciplini i kognitivnim funkcijama mozga.

Quick tvrdi da moderna tehnologija zapravo zamjenjuje ljudsko pamćenje, budući da je vanjski izvor pohrane informacija.

Kao ilustrativan primjer navodi brojeve telefona: prije mobilnih telefona svatko je pamtio mnogo telefonskih brojeva, a sada je sve pohranjeno u pametnom telefonu, pa se ponekad čovjek ne može sjetiti ni vlastitog broja telefona.

Na rane znakove demencije ukazao je neurolog

Prema Kwiku, zaboravljanje telefonskog broja nije toliko strašno koliko su to osjetljive informacije poput lozinki i šifri.

Quick ističe tri načina za izbjegavanje digitalne demencije:

1. Važno je da svatko od nas odgovori na pitanje: zašto su mi potrebne određene informacije, zašto su mi važne. Puno je bolje i lakše odgoditi emocionalnu komponentu nego konkretne podatke i brojke.

2. Dajte svom mozgu dovoljno hrane. Uravnotežena prehrana pomoći će poboljšati rad mozga, uključujući i pamćenje. Kwik preporuča da u svoj jelovnik uvrstite voće, povrće, ribu i perad, žitarice i orašaste plodove, nemasne mliječne proizvode. Biododaci za poticanje moždane aktivnosti mogu se uzimati samo uz liječnički recept.

3. Aktivnost mozga izravno ovisi o tome koliko se osoba kreće. Nove stanice pojavljuju se u mozgu čak i nakon aerobne vježbe. Zato je čovjeku lakše zapamtiti informacije s audio uređaja ako se za to vrijeme kreće.

Exit mobile version