Što se događa s vašim tijelom kada dojite

Dojenje dolazi s psihičkim i fizičkim promjenama

Nije tajna da trudnoća i porođaj mijenjaju žensko tijelo. Ali ako nastavite dojiti – bilo to nekoliko tjedana, nekoliko mjeseci ili nekoliko godina – vaše će tijelo i dalje biti drugačije nego prije. Naposljetku, pruža svu ili većinu prehrane koju vaše dijete treba, a to nije lak zadatak.

Tijekom dojenja vaši hormoni i metabolizam se mijenjaju, vaš raspored spavanja je poremećen, a vaše tijelo se počinje prilagođavati bebinim potrebama na iznenađujuće načine. Na primjer, ako ponekad čujete bebin plač – ili čak samo razmišljate o tome – potaknut će vam mlijeko.

Ali pogledajmo pobliže što se događa vašem tijelu kada dojite.

Vaš mozak je preplavljen oksitocinom i prolaktinom

Dva su glavna hormona uključena u dojenje: prolaktin i oksitocin. Prolaktin regulira količinu mlijeka i potiče vaše tijelo da proizvodi mlijeko. Oksitocin uzrokuje izlazak mlijeka iz dojke.

Obično kada pomislimo na nuspojave hormona dojenja, pomislimo na oksitocin, koji može imati prilično snažan učinak na vaše raspoloženje i emocije. Oksitocin može dovesti do osjećaja smirenosti koji pomaže uspostaviti vezu s bebom.

Ali nije samo oksitocin ono što utječe na vaše blagostanje, jer prolaktin također ima neke snažne učinke. Prolaktin je uključen u proizvodnju i oslobađanje mlijeka te pomaže pri spavanju. Studija iz 2014. objavljena u časopisu Journal otkrila je da žene koje isključivo doje zapravo spavaju više od onih koje to ne čine, unatoč čestim noćnim buđenjima.

Također možete doživjeti negativne emocije

Međutim, hormoni dojenja ne izazivaju samo pozitivne emocije. Ponekad žene doživljavaju negativne emocije, poput depresije. To je zbog fenomena poznatog kao DMER i smatra se da je povezan sa smanjenjem hormona dopamina tijekom dojenja.

DMER čak može dovesti do ranog odvikavanja. Mislim da spoznaja da je DMER stvaran može biti velika utjeha roditeljima koji ga dožive. Naravno, ako osjetite ovu pojavu trebate se obratiti svom ginekologu, jer postoje načini liječenja, a često i nestane s vremenom.

Razvijaju se mliječni kanali

Vjerojatno su vam dobro poznate neke vanjske promjene koje su se dogodile na vašim grudima tijekom trudnoće. Većina žena primijeti da su im grudi narasle za jednu ili dvije veličine i mogu biti bolne, dok bradavice i vene mogu izgledati tamnije. Ali puno se toga događa i unutar vaših grudi – kako tijekom trudnoće, tako i u prvim danima i tjednima dojenja.

Vaše grudi počinju se povećavati u volumenu i veličini zbog hormona koji se zove progesteron. Progesteron pokreće rast mliječnih kanala (stanica koje proizvode i izlučuju mlijeko). Nakon što dođe do poroda, razina progesterona brzo pada. Ovaj pad progesterona uzrokuje porast prolaktina i oksitocina i počinje proces proizvodnje mlijeka.

Možete osjetiti bolove

Neke od nuspojava dojenja mogu uključivati ​​fizičku nelagodu. U prvih nekoliko dana možete osjetiti bol ili osjetljivost bradavica dok se vaše tijelo prilagođava na dojenje. Ali bol koja traje tijekom dojenja ili uzrokuje krvarenje ili izobličenje bradavica nije normalna.

Malo se naginjete unatrag dok dojite, podižete noge i podupirete ruke dok držite svoje dijete može pomoći s bolovima.

Vaš se metabolizam mijenja

Mnogi često hvale postporođajni gubitak težine kao dobrobit dojenja. Ali istina je malo kompliciranija od toga. Da, vaš se metabolizam mijenja tijekom dojenja i sagorijevate više kalorija nego prije trudnoće. Ali to ne znači uvijek da ćete smršaviti.

Neke žene gube na težini dok doje (osobito ako se bore da zadovolje svoje povećane kalorijske potrebe), ali neke se debljaju. Razlozi nisu sasvim jasni, budući da nema dovoljno istraživanja u ovom području, no vjerojatno je to zbog hormona koji se oslobađaju tijekom dojenja, a koji mogu različito utjecati na svaku osobu.

U svakom slučaju, važno je znati da će vaše tijelo vjerojatno biti drugačije nakon što dobijete dijete, sa ili bez dojenja. Savjet je da budete strpljivi sa sobom i svojim tijelom.

Može doći do gubitka koštane mase (ali je to privremeno)

Možda ste čuli svakakve zastrašujuće informacije o tome da dojenje uzrokuje gubitak koštane mase. Gubitak koštane mase zapravo počinje u trudnoći. Tijekom prva tri mjeseca ili tako nešto, vaša beba treba dovoljno kalcija da razvije vlastiti kostur i za to će koristiti vaše vlastite zalihe.

Međutim, nemaju sve žene gubitak koštane mase tijekom trudnoće, a ako i dožive, ona se obnovi unutar nekoliko mjeseci nakon poroda.

Ako dojite, možda će trebati malo više vremena da se obnovi gubitak koštane mase. Istraživanja su pokazala da dojilje mogu izgubiti 3 do 5 posto svoje koštane mase, prema NIH-u. To je vjerojatno zato što vašoj bebi treba kalcij za rast, a može se dogoditi i zbog niske razine estrogena koja se vidi tijekom dojenja.

U svakom slučaju, vaša koštana masa se obnavlja nakon odvikavanja i nema poznatih dugoročnih učinaka dojenja na vaše kosti. Osim toga, pazeći da unosite odgovarajuće količine kalcija (oko 1000 miligrama dnevno) tijekom dojenja možete ublažiti neke od ovih učinaka.

Možda ćete više osjećati glad i žeđ

Tijekom prvih šest mjeseci trebat će vam dodatnih 400 do 500 kalorija dnevno za proizvodnju mlijeka. Stoga ne čudi da ste možda gladniji dok dojite. Preporučam da slušate svoje znakove gladi i jedete uravnotežene obroke. Također je važno ako dojite jesti redovite obroke i imati na raspolaganju međuobrok.

Također možete osjećati veću žeđ. To je zato što dok dojite svaki dan gubite više tekućine (u obliku mlijeka) i stoga se morate često hidrirati. Ne postoji točna količina tekućine koju biste trebali popiti, ali dobro je pravilo popiti čašu vode svaki put kad dojite ili izdajate mlijeko.

Tijekom odvikavanja možete se osjećati depresivno

Možda najneočekivanija promjena koja se događa vašem tijelu događa se kada prestanete dojiti. Mislim da su mnoge žene iznenađene svim emocijama koje se pojave tijekom odvikavanja. Bez obzira na to kada dođe do odvikavanja, padovi prolaktina i oksitocina mogu dovesti do osjećaja tuge i depresije.

Ponekad je te osjećaje teško razlikovati od postporođajne depresije, pa ako osjetite bilo kakve teške osjećaje tijekom odvikavanja, važno je razgovarati o tome sa stručnjakom ili nekim vama bliskim. Također, ova emocionalna neravnoteža možda neće dugo trajati, ali može biti ozbiljna i iznenaditi vas.

Zaključno, promjene kroz koje vaše tijelo prolazi tijekom dojenja mogu biti uzbudljive, iscrpljujuće, iznenađujuće, čudne, neugodne i izazivaju strahopoštovanje. Sasvim je normalno imati pitanja o tome što se događa s vašim tijelom, a također je uobičajeno da vam usput treba mala pomoć dok dojite svoje dijete.

jenny.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki