Zagreba Lajfhaki

Što se događa s vašim tijelom kada svaki dan jedete čokoladu?

Ne možete živjeti bez čokolade? Mnoge studije pokazuju da to nije problem jer se čini da njegova konzumacija ima nekoliko dobrobiti za tijelo. Nasuprot tome, druga istraživanja ističu više negativnih učinaka.

No, prije nego što sve pogledamo u detalje, važno je pojasniti sljedeće: bijela čokolada, mliječna čokolada i zdrava čokolada imaju različit sastav, a samim tim i drugačiji nutritivni profil.

Općenito, tamna čokolada i mliječna čokolada koje sadrže kakao smatraju se boljim izborom od bijele čokolade koja sadrži kakao maslac.

Dakle, što pokazuju istraživanja o dnevnoj konzumaciji čokolade?

Poboljšava zdravlje srca

Kakao sadrži flavonoide, vrstu antioksidansa koji se nalazi u određenim namirnicama poput čaja, bobičastog voća, lisnatog povrća i vina. Flavonoidi imaju razne dobrobiti za tijelo, među njima i jačanje zdravlja kardiovaskularnog sustava. Točnije, studija iz 2018. pokazala je da konzumacija normalne količine čokolade svaka 1-2 dana poboljšava krvni tlak, iako prema mišljenju stručnjaka, potrebno je provesti relevantnija istraživanja.

Važno je napomenuti da tamna čokolada ima veći udio kakaa, te ima veću količinu flavonoida.

Smanjuje menstrualne bolove

Tamna čokolada ima i više magnezija: 50 grama magnezija ima 114 mg magnezija, što je oko 35% dnevne preporučene količine za odrasle žene.

Magnezij pomaže opuštanju mišića i ublažava bolove u maternici tijekom menstruacije. Istraživanje objavljeno u časopisu Nutrients 2020. navodi da bi to mogao biti razlog zašto mnoge žene žude za nečim slatkim tijekom mjesečnice.

Povećava razinu željeza

Stope anemije su u porastu, piše Journal of Nutrition, a prema stručnjacima, klasični simptomi su umor, slabost i lomljivi nokti. Dobra vijest za ljubitelje čokolade je da se tamna čokolada smatra dobrim izvorom željeza.

Porcija od 50 grama sadrži 6 mg željeza. Žene u dobi od 19 do 50 godina trebaju 18 mg željeza dnevno, tako da tamna čokolada može biti ukusan način da povećate unos željeza. S druge strane, mliječna čokolada ima samo 1 mg željeza na 50 grama.

Dobar je za rad mozga

Istraživanje objavljeno 2019. u Nutrients pokazalo je da je konzumiranje tamne čokolade svakodnevno tijekom 30 dana poboljšalo kognitivnu funkciju sudionika, što su istraživači pripisali metilksantinima tamne čokolade, koji uključuju teobromin i kofein.

Negativi

Naravno, svakodnevna konzumacija čokolade nije samo pozitivna. Istraživanja pokazuju da postoje i negativne strane koje biste trebali imati na umu.

Povećava rizik od kolesterola

Bijela čokolada i mliječna čokolada imaju visok udio zasićenih masti i dodanih šećera. Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, prekomjerna konzumacija zasićenih masti i dodanih šećera povezana je s visokim kolesterolom i najvećim rizikom od kardiovaskularnih bolesti. Pločica mliječne čokolade sadrži oko 22 grama dodanih šećera i 8 grama zasićenih masti, dok ploča bijele čokolade sadrži 25 grama dodanih šećera i 16,5 grama zasićenih masti.

To rezultira prekomjernom potrošnjom određenih metala

Istraživanje Consumer Reportsa iz 2022. pokazalo je da svakodnevna konzumacija tamne čokolade može biti štetna za odrasle, djecu i trudnice. Istraživači su proučavali 28 popularnih marki tamne čokolade i otkrili da 23 sadrže dovoljno visoke razine olova i kadmija da se smatraju opasnima kada se konzumiraju svakodnevno. Konzumacija ovih teških metala može dovesti do problema u razvoju, supresije imunološkog sustava, hipertenzije i zatajenja bubrega kod odraslih i djece.

motherblog.gr

Exit mobile version