Što staviti, a što maknuti s tanjura da vas koronavirus ne baci u krevet

Otkrijte dijetu povezanu s 39% manjom vjerojatnošću zaraze koronavirusom

Dijeta s visokim udjelom povrće, mahunarke i orašasti plodovi i malo mliječnih proizvoda i mesa povezan s 39% manjom vjerojatnošću pojave COVID-19prema istraživanju objavljenom u časopisu otvorenog pristupa BMJ Nutrition Prevention & Health.

Istraživanje je provedeno na 702 odrasle osobe između ožujka i srpnja 2022. Sudionici su upitani o svojim uobičajenim njihove prehrambene navike i koliko su često jeli skupine namirnica, kao i njihov stil života i povijest bolesti. Zatim su podijeljeni u skupine: svejedi ili uglavnom biljni. Skupina biljnih dijeta dalje je podijeljena na one koji su jeli meso tri ili manje puta tjedno i vegetarijanci i vegan.

Nije bilo značajnih razlika u dobi i spolu između dvije skupine. Međutim, svejedi su izvijestili o višoj stopi zdravstvenih stanja i nižoj stopi tjelesne aktivnosti, a prekomjerna tjelesna težina i pretilost također su bili češći u ovoj skupini, što su sve čimbenici povezani s većim rizikom od infekcije Covid-19 i težim simptomima.

Ukupno je 330 osoba reklo da je preboljelo Covid-19, od čega je 224 reklo da ima blage simptome, a 106 umjerene do teške simptome. Svaštojedi su imali znatno veću prijavljenu incidenciju Covid-19 nego skupine koje se hrane biljkama (52% naspram 40%). Štoviše, vjerojatnije je da su imali umjerena do teška infekcija, 18% naspram 11%. Međutim, nije bilo razlike u trajanju simptoma.

Nakon što su uzeli u obzir čimbenike koji mogu utjecati kao što su težina, postojeća medicinska stanja i razine tjelesne aktivnosti, istraživači su otkrili da oni koji su češće slijedili vegetarijansku i vegansku prehranu imali su 39% manju vjerojatnost zaraze od svejeda. Nasuprot tome, nisu pronašli razliku u težini simptoma između skupina svejeda i vegetarijanske prehrane.

Istraživači sugeriraju kao objašnjenje svojih otkrića da možda pretežno vegetarijanska prehrana pruža više hranjivih tvari koje jačaju imunološki sustav i pomažu u borbi protiv virusnih infekcija. “Obrasci prehrane biljnog podrijetla bogati su antioksidansima, fitosterolima i polifenolima koji pozitivno utječu na različite tipove stanica koje sudjeluju u funkcioniranju imunološkog sustava te pokazuju izravna antivirusna svojstva”, napominju.

Međutim, naglašavaju da je ovo opservacijska studija te stoga ne može utvrditi uzročne čimbenike. Međutim, oni zaključuju da se u svjetlu ovih nalaza i nalaza drugih studija preporučuje vegetarijanska prehrana.

Pročitajte također

Vegetarijanci ili mesojedi: tko je vitkiji, a tko ekstrovertiraniji

Flexi vegetarijanci: smiju li jesti meso?

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki