Zagreba Lajfhaki

Što uzrokuje kolike? Je li krivo samo pivo?

Uostalom, je li pivo zaslužno za “Bury Belly” ili nije? Unatoč svom nazivu, nije nužno pivo odgovorno za “trbuh” ili salo na trbuhu. Povećan energetski unos je ono što postupno uzrokuje povećanje opsega struka.

Više kalorija nego što je ikome potrebno, bilo da dolaze od alkohola, slatkiša, velikih porcija hrane, vjerojatno će povećati salo na trbuhu.

Dob, spol, genetika i etnička pripadnost široki su uzročni čimbenici koji pridonose varijacijama u nakupljanju trbušne masnoće, kaže nam Dorothea Georgakis, dijetetičarka-nutricionistica. Mehanizmi odgovorni za povećanje abdominalnog skladištenja masnoće kada se suočimo s pozitivnom energetskom ravnotežom i debljanjem su:

Spolni hormoni kao što su muškarci skloni pohranjivanju sala na trbuhu dok su žene u menopauzi.

Lokalna proizvodnja kortizola u trbušnom masnom tkivu, endokanabinoidi, hormon rasta i fruktoza iz hrane.

Može li sam alkohol biti odgovoran?

Sveukupno, većina presječnih studija od 2005. pokazala je da se čini da česta lagana do umjerena konzumacija alkohola u kombinaciji sa zdravim načinom života i dobrom prehranom nije povezana s rizikom od pretilosti. Pretjerana konzumacija i zlouporaba alkohola, međutim, vjerojatnije će imati takvu povezanost s viškom tjelesne težine.

Konzumacija alkohola također može potaknuti prekomjernu težinu i veći postotak tjelesne masnoće kod tinejdžera ili starijih osoba. Kronična konzumacija alkohola remeti metabolizam lipida, jer pojačava lipolizu masnog tkiva i dovodi do ektopičnog taloženja masti u jetri i razvoja alkoholne masne bolesti jetre.

Ravnoteža lipida kao odgovor na dugotrajno uzimanje alkohola pogoduje gubitku masnog tkiva i efluksu masnih kiselina, budući da je lipoliza modulirana, a adipogeneza blago smanjena ili nepromijenjena. Studija lipolitičkih i lipogenetskih putova identificirala je nekoliko regulatornih proteina koji su modificirani alkoholom i pridonose ovim učincima.

Tolerancija masnog tkiva na glukozu također je pod utjecajem kroničnog alkohola zbog smanjene dostupnosti membranskog prijenosnika glukoze.Kao endokrini organ, bijelo masno tkivo oslobađa nekoliko adipokina koji su negativno modulirani nakon kronične konzumacije alkohola, uključujući adiponektin, leptin i rezistin. Kada se ti učinci kombiniraju s pojačanim otpuštanjem upalnih medijatora induciranim kroničnim alkoholom, razvija se proupalno stanje unutar bijelog masnog tkiva, što pridonosi opaženoj lipodistrofiji.

Konačno, dok kronični unos alkohola može poboljšati termogenezu smeđeg masnog tkiva (ili smeđeg sala), konačni mehanički dokazi trenutno nedostaju. Uzeti zajedno, i depoi bijelog masnog tkiva i depoi smeđeg masnog tkiva su pod utjecajem kroničnog uzimanja alkohola, a prospektivna lipodistrofija pridonosi nakupljanju masti u perifernim organima, čime se pojačava patologija koja prati poremećaj kronične konzumacije alkohola.

Zašto je salo na trbuhu opasno?

Salo na trbuhu povezano je s raznim zdravstvenim problemima. Kod visceralne pretilosti tjelesna mast se taloži u gornjem dijelu tijela i unutar trbušne šupljine. Ovo masno tkivo se nalazi u blizini mnogih organa, kao što su jetra, želudac, crijeva, a može se nakupljati u arterijama. Visceralna masnoća ponekad je poznata kao “aktivna masnoća” jer može aktivno povećati rizik od nepovoljnih zdravstvenih problema. Visceralno masno tkivo je složeno i metabolički aktivno tkivo, koje može proizvoditi različite lipokine i hormone koji doprinose stvaranju metaboličkog sindroma. Povezan je s povećanom proizvodnjom lipocitokina, proupalnim djelovanjem i promijenjenim razinama lipida u krvi, kao i sniženim HDL kolesterolom.

Iako je povećanje ukupne tjelesne masnoće povezano s povećanim zdravstvenim rizikom, povećana abdominalna masnoća, osobito visceralna masnoća, povezana je s povećanim rizikom od komorbiditeta kao što su:

  • Kardiovaskularne bolesti: koronarna bolest srca, moždani udar, hipertenzija.
  • Dijabetes, inzulinska rezistencija.
  • Apneja za vrijeme spavanja.
  • Dislipidemija.
  • Upala.
  • Određene vrste raka kao što su jednjak, gušterača, debelo crijevo.

Ovaj se fenomen obično potvrđuje na bilo kojoj razini pretilosti. Visceralna mast unutar trbušne stijenke često se mjeri opsegom struka.

Što učiniti da izgubite salo na trbuhu?

Mislim da to neće biti iznenađenje, ali tjelovježba i uravnotežena prehrana ključ su gubitka sala na trbuhu. Polazna točka za kontrolu tjelesne težine i borbu protiv sala na trbuhu je taktika umjerena tjelesna aktivnost i, naravno, pravilna prehrana. Važno je ostati fizički aktivan tijekom dana, kao i planirati vrijeme za strukturirano vježbanje. Uvidjet ćete da su vježbe snage ili vježbe s utezima izuzetno korisne u borbi protiv sala na trbuhu.

Naravno, ako nemate potrebnog vremena, dovoljno je i 30 minuta dnevno da kontrolirate težinu i skinete salo s trbuha, a vrlo je važna i prehrana. Poziva na pozornost na veličinu porcija i naglasak na složenim ugljikohidratima (voće, povrće i cjelovite žitarice) i nemasnim proteinima. I smanjenje unosa jednostavnih ugljikohidrata poput bijelog kruha, tjestenine s rafiniranim žitaricama i slatkih pića. Zamjena zasićenih i trans masti polinezasićenim također može pomoći.

Koliko dugo?

To nije unaprijed određeno, ovisi o mnogim čimbenicima. Kao da ste svoje stare prehrambene navike uspjeli promijeniti novima, ako ste u svoju dnevnu rutinu uvrstili tjelovježbu, ali i spol, dob.Iako je povećanje ukupne tjelesne masnoće povezano s povećanjem zdravstvenog rizika, povećana abdominalna masnoća , osobito visceralni, povezan je s povećanim rizikom od komorbiditeta kao što su dijabetes tipa 2, koronarna bolest srca, moždani udar, apneja za vrijeme spavanja, hipertenzija, dislipidemija, inzulinska rezistencija, upale i određene vrste raka. Ovaj se fenomen obično potvrđuje na bilo kojoj razini pretilosti.

priče o zdravlju.gr

Exit mobile version