Zagreba Lajfhaki

Sustav umjetne inteligencije može puno ranije dijagnosticirati autizam kod djece

Sustav umjetne inteligencije koji analizira specijalizirane MRI mozga dijagnosticirao je autizam kod djece u dobi od 24 do 48 mjeseci sa stopom točnosti od 98,5%. Rezultati će biti predstavljeni sljedeći tjedan na godišnjem sastanku Radiološkog društva Sjeverne Amerike.

Interdisciplinarni tim razvio je sustav u tri koraka za analizu i klasifikaciju difuzijske MRI, posebne tehnike koja otkriva kako voda putuje putovima bijele tvari u mozgu.

AI sustav uključuje izdvajanje slika moždanog tkiva iz MRI skeniranja i izdvajanje slikovnih markera koji pokazuju razinu povezanosti između regija mozga. Algoritam strojnog učenja, osposobljen za uočavanje područja odstupanja kako bi dijagnosticirao je li netko autističan ili neurotipičan, uspoređuje uzorke markera u mozgovima djece s autizmom s onima mozga koji se normalno razvijaju.

Istraživači su primijenili svoju metodologiju na MRI snimke 226 djece u dobi od 24 do 48 mjeseci, od kojih 126 djece ima autizam, a 100 djece se normalno razvija. Sustav je pokazao 98,5% točnosti u identificiranju djece s autizmom.

“Naš je pristup novi napredak koji omogućuje rano otkrivanje autizma kod dojenčadi od dvije godine”, ističe Mohamed Koudri, gostujući istraživač na Sveučilištu Louisville u Kentuckyju i član istraživačkog tima. Dodaje: “Vjerujemo da terapijska intervencija prije treće godine života može dovesti do boljih ishoda, uključujući omogućavanje osobama s autizmom da postignu veću neovisnost i viši IQ.”

Prema izvješću američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) o autizmu, 2023. godine manje od polovice djece s poremećajem iz autističnog spektra dobilo je procjenu razvoja do treće godine, dok je 30% djece koja su zadovoljila kriterije za poremećaj iz autističnog spektra to učinilo. ne dobiti službenu dijagnozu do dobi od osam godina.

“Ideja rane intervencije je iskoristiti plastičnost mozga, odnosno sposobnost mozga da normalizira svoju funkciju liječenjem”, kaže Gregory Barnes, profesor neurologije iz Louisvillea i jedan od autora studije.

Izvor: RES-MPE

Exit mobile version