Zagreba Lajfhaki

Svaka deseta osoba starija od 40 godina u našoj zemlji ima KOPB!

Više od 10% Bugara starijih od 40 godina pati od kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB), prema podacima stručnjaka Ministarstva zdravstva. Broj oboljelih u našoj zemlji veći je od europskog prosjeka (između 4 – 6%), a glavni razlog tome je masovna uporaba duhana u Bugarskoj. KOPB je česta respiratorna bolest, a prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) broj umrlih od njezine posljedice u 2019. iznosio je oko 3,23 milijuna, podsjeća AstraZeneca Bugarska povodom Svjetskog dana KOPB-a (15. studenog). . Cilj je podići svijest o bolesti, čimbenicima rizika i mogućnostima liječenja.

KOPB je čest problem koji uglavnom pogađa starije osobe koje puše. Bolest se razvija postupno tijekom vremena, često kao rezultat kombinacije čimbenika rizika, odnosno aktivnog ili pasivnog pušenja, obavljanja posla povezanog s izloženošću prašini, dimu ili kemikalijama, zagađenom zraku. U rjeđim slučajevima KOPB može biti posljedica urođenog problema s plućima, kao i specifičnog genetskog poremećaja.

Najčešći simptomi bolesti su otežano disanje, uporan kašalj ili kašalj s obilnim sekretom. Zviždanje ili zviždanje u prsima pri disanju, osjećaj izrazitog umora i/ili težine u prsima također mogu biti znak za uzbunu. U uznapredovalim stadijima KOPB otežava obavljanje normalnih dnevnih aktivnosti kod kuće ili na poslu.

Bolesnici s KOPB-om imaju povećan rizik za druge zdravstvene probleme, kao što su infekcije pluća (gripa ili upala pluća), rak pluća, bolesti srca, oslabljeni mišići i lomljivije kosti, depresija, tjeskoba.

Jedna od glavnih metoda za dijagnosticiranje bolesti je spirometrija, test koji pokazuje koliko dobro pacijentova pluća rade mjerenjem koliko brzo i koliko zraka može udahnuti i izdahnuti. Test je bezbolan, a rezultate interpretira specijalist za plućne bolesti.

U 2023. godini kampanja koju organizira Globalna organizacija za liječenje KOPB-a (GOLD) odvijat će se pod sloganom „Disanje je život – djeluj rano“. Usmjerena je na bolju svijest o čimbenicima rizika koji pridonose nastanku i razvoju bolesti, poboljšanju mogućnosti prevencije i liječenja.

SZO uključuje KOPB u Globalni plan akcije za prevenciju i kontrolu nezaraznih bolesti i Program Ujedinjenih naroda za održivi razvoj do 2030. Više informacija o bolesti objavljeno je na www.azcare.bg.

Specijalisti Akademije medicinskih znanosti obavili su 15. listopada besplatne funkcionalne pretrage povodom Svjetskog dana KOPB-a.

Exit mobile version