Svako 12. dijete u našoj zemlji rođeno je prije vremena

Svako 12. dijete u našoj zemlji rođeno je prijevremeno, a prijevremeni porođaji su u porastu, objavila je Fondacija “Naša nedonoščad”. Svjetski dan prijevremeno rođene djece – 17. studenog obilježava se danas u cijelom svijetu, a 13. godinu zaredom iu Bugarskoj, brojnim inicijativama i događanjima u organizaciji Zaklade “Naša nedonoščad”. Svrha obilježavanja ovog dana je podizanje svijesti javnosti o izazovima prijevremenog rođenja i odgoja nedonoščadi. Njime izražavamo sućut obiteljima koje su izgubile svoju prerano rođenu djecu.
Globalni moto ovogodišnjeg Svjetskog dana nedonoščadi je “Male radnje, veliki učinak – neposredan kontakt koža na kožu posvuda, za svaku bebu”. Naglašava važnost bliskosti s bebom nakon rođenja i potrebu za brigom usmjerenom na obitelj.

U Bugarskoj se svake godine rodi preko 6500 prijevremeno rođene djece. Njihov postotak je 12,22 posto svih rođenih. Svako 12. dijete u našoj zemlji rođeno je s različitim stupnjem nedonoščeta, pokazuju podaci Državnog zavoda za zdravstvo.

U izvješću Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), koje je predstavljeno u svibnju ove godine, naša se zemlja našla među ukupno 13 zemalja u kojima je u posljednjem desetljeću (od 2010. do 2020.) prijevremeni porod porastao za više od 5 posto. . U svijetu se jedna od svakih 10 beba rađa prije vremena, a svakih 40 sekundi jedna od njih umre, alarmantni su podaci WHO-a. U posljednjem desetljeću (od 2010. do 2020.) broj prijevremenih poroda nije se promijenio ni u jednoj regiji svijeta – 152 milijuna beba rođeno je prerano.

Već treću godinu, povodom Svjetskog dana nedonoščadi, Zaklada „Naša nedonoščad“ organizira konferenciju „Prerano rođena – medicinski i socijalni aspekti razvoja nedonoščadi“. Događaj je okupio u Capital Fortu u Sofiji vodeće medicinske stručnjake i stručnjake za razvoj iz Bugarske i inozemstva s iskustvom u skrbi za prijevremeno rođenu djecu i pružio im priliku da podijele svoje znanje sa svojim kolegama, pripravnicima, zdravstvenim radnicima, terapeutima, roditeljima i svima koje su vezane ili zainteresirane za temu prijevremenog poroda.

Fokus konferencije je unaprjeđenje skrbi za nedonoščad i novorođenčad s oštećenim zdravstvenim stanjem, kao i stvaranje multidisciplinarnih timova koji rade na području zdravstvene zaštite majke i djeteta te neonatološke skrbi. Posebno su važni u skrbi za nedonoščad, kojoj je često nakon rođenja potrebno kompleksno praćenje zdravlja i razvoja na različitim područjima. Bugarska je među rijetkim zemljama u Europi gdje takav nacionalni program praćenja nije dostupan.

Još jednu godinu danas će, na inicijativu Zaklade „Naša nedonoščad“, Nacionalna palača kulture i tvrđava Tsarevets u Velikom Trnovu biti u ljubičastoj boji za Svjetski dan prijevremeno rođene djece.

Imajući na umu zdravlje i budućnost najmanjih heroja rođenih u našoj zemlji, Zaklada „Naše nedonoščadi“ pokrenula je akciju donacija za nabavku opreme u 6 zdravstvenih ustanova diljem zemlje, u kojima se godišnje rodi više od 3100 beba. Sa prikupljenim sredstvima, neonatološki odjeli u “Dr. G. Stranski” UMBAL – Pleven, Targovishte MBAL, SBAL za dječje bolesti “Prof. Ivan Mitev” – Sofija, MBAL Silistra, MBAL “Dr. Tota Venkova” – Gabrovo i MBAL Dobrich. Medicinska oprema u neonatološkim jedinicama je skupa i ponekad se brzo troši, ali je istovremeno spasonosna i vitalna kako bi se osigurala kvalitetna skrb i optimalan početak života za prerano rođene bebe ili bebe narušenog zdravlja. Također pomaže u izbjegavanju kasnih posljedica prijevremenog poroda.

Zaklada „Naše nedonoščadi“ već više od 11 godina svojim radom radi na unapređenju bolničkog okruženja i pružanju najbolje suvremene skrbi za nedonoščad i njihove obitelji u našoj zemlji. Svake godine uz pomoć donatora oprema za spašavanje života dobiva odjele neonatologije iz cijele zemlje.

2017. godine osnovan je Centar za razvoj djeteta „Mala čuda“ koji nudi kompleksnu podršku u području ranog razvoja djece. Centar je usmjeren na rad s djecom s posebnim potrebama i specifičnim poteškoćama u razvoju. Ima multidisciplinarni tim stručnjaka: logoped, dječji psiholog, specijalist rane intervencije u djetinjstvu; Radni terapeut; obiteljski psihoterapeut; kineziterapeut.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki