Sve što trebate znati o pilatesu – greške koje čine početnici

Pilates je jedna od najvećih “struja” u vježbanju posljednjih godina, jer je vrlo dobar – i siguran – izbor, bez obzira na dob i fizičku kondiciju.

Izraz “pilates” u biti se odnosi na metodu vježbanja koju je osmislio Joseph Pilates, rođen u Njemačkoj 1883. Kako je za Healthstat.gr Geraka rekla Konstantina Liati, certificirana učiteljica klasičnog pilatesa i vlasnica pilates studija “Eu pilateuen”, ovo je vješt sustav jačanja ljudske sposobnosti.

Glavna prednost pilatesa je u tome što istovremeno kombinira jačanje i istezanje mišića u svakoj vježbi, u svakom pokretu.

“Ukratko, pilates nikada nije samo istezanje, nikad samo jačanje, već oboje u isto vrijeme. Također, kvintesencija metode je da je odskočna daska pokreta središte (elektrana, o čemu smo često slušali 90-ih i 00-ih)“, objašnjava gospođa Liati.

Kako objašnjava, cilj nam je jak centar koji će kanalizirati energiju (snagu) prema ekstremitetima, gore i dolje. Ključna točka pilatesa ipak je svjesnost: pokreti, bilježnica, odnosno metoda zahtijeva apsolutnu prisebnost.

“Drugim riječima, ne možete raditi pilates dok gledate televiziju, ili razmišljate o tome kako ste sinoć proveli na zabavi jer je jednostavno koreografija vježbi toliko detaljna da um mora biti prisutan kako bi bio savršeno usklađen s mišićima. ,“ naglašava gospođa Liati.

Pilates – Što trebamo znati

Kako ističe vlasnik “Eu Pilateuena”, “šira javnost smatra pilates ‘jogom ili nečim sličnim’.” Naravno, ova dva su slična u nekoliko stvari, kao što je npr. u bočnom disanju, u potrebnoj svijesti (mindfulness), ali se također razlikuju u mnogočemu.”

Drugi smatraju da je to “sporo vježbanje”. Međutim, prema gospođi Liati, sporost služi samo početnicima (i svakom početniku koji uči bilo koji zanat da nauči tehniku).

“Kada netko posjeduje tehniku ​​i bogatu vježbenicu metode, tada može itekako ubrzati tempo, do točke divljenja i do točke znoja!”, kaže ona.

Konačno, ima i onih koji misle da je pilates dosadan ili da je lagano istezanje ili nešto preteško što ne mogu raditi, ali obje pretpostavke su pogrešne.

Tko ima najviše koristi od pilatesa – na koga treba paziti

“Svi oni koji žele vježbati sa strogom tehnikom, s disciplinom i povjerenjem u metodu, s umom prisutnim tijekom treninga (tj. sa svjesnošću), s kontinuiranim udisajem i izdisajem (ostavljajući po strani ugrize usana, zatvorene usne i druge pokrete koji blokiraju ulaska kisika u naše tijelo tijekom napora) može imati koristi od pilates metode“, naglašava učiteljica.

Prema njezinim riječima, posebno bi trebali biti oprezni oni koji imaju problema s mišićno-koštanim sustavom, kroničnim bolovima i krhkom psihologijom, jer je popularnost pilatesa izbacila u prvi plan mnoge “profesionalce”, “koji ne samo da ne pomažu (sigurno vježbaju tijela) nego doslovno uništavaju tijela iz svog neznanja.”

Pilates kod kuće – Najčešće pogreške

Kako gđa Liati objašnjava, općenito bi savjetovala početnicima u pilatesu da nikada ne rade pilates kod kuće sami ili gledajući video. A to je zato što ima toliko detalja koje dobar učitelj mora “na licu mjesta” odraditi vježbaču, da ako se oni ne provedu, onda nemamo pilates nego drugu… “juhu za teretanu”.

„Nema lakih i teških vježbi za izjašnjavanje npr. “Ove radi bez straha kod kuće, ove druge teške nemoj”. U našem pilates svijetu postoji izreka koja kaže: Ako je lako, nije pilates! Kod kuće netko može gledati pokret na videu i kopirati ga, ali ako je početnik onda će sigurno raditi samo sliku pokreta (fenomenologiju kažu u filozofiji), a ne bit vježbe”, rekao je. dodaje.

Dakle, oni koji se bave pilatesom znaju da je slika nekoga tko radi pilates pokret pogrešna u pogledu lakoće vježbe. S druge strane, napredni (koji je odradio nekoliko godina u studiju) mogao bi sam kod kuće raditi ono čega se sjeti ili gledajući video raditi vježbe jer će znati detalje na koje treba obratiti pozornost i točne tehnike.

Kako biramo studio – Mat ili s instrumentima?

Svačiji kriteriji pri traženju studija, kao i svaka druga usluga, osobna su i osjetljiva stvar.

„Moj savjet je da pitate gdje je poduzetnik-vlasnik naučio metodu, a ako i sam nije učitelj, pročitajte koju riječ o učiteljima-zaposlenicima-instruktorima ili tražite preporuke za njih. Jeftini studiji (u odnosu na nabavnu cijenu) također su ‘sjenoviti’ i sigurno nisu vrijedni povjerenja. Također, daleko od teretana kada je pilates u pitanju! Ali veličina odjela također je još jedan kriterij, pri čemu su manji naravno bolji“, ističe gospođa Liati.

Što se tiče dileme “pilates strunjača ili s instrumentima”, preporuča odabir (barem na godinu dana) i strunjače i sprave (instrumenta) jer jedno nadopunjuje drugo.

ieidiseis.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki