Zagreba Lajfhaki

To su navike zbog kojih ne spavate dobro, a da toga niste svjesni

Prema riječima stručnjaka, 7-8 sati sna Svaku noć, 8 čaša vode dnevno i nekoliko tisuća (ako ne i 10.000) koraka dnevno može značajno doprinijeti našem fizičkom i psihičkom blagostanju. No, ima noći kad ne možeš zaspati i one se kotrljaju kao vrag.

Ako ne razumijete zašto spavate je poremećen zbog čega se ne odmorite dobro, stručnjaci predlažu da prestanete s primjenom ovdje i sada od sljedećih pet jutarnjih navika:

1. Konzumirate previše kofeina

Jeste li znali da je Može li previše kofeina ujutro poremetiti cijelu vašu rutinu spavanja? Većina zdravih odraslih osoba može sigurno uživati ​​u otprilike četiri šalice kuhane kave dnevno. Učinci kofeina općenito se javljaju unutar 15 minuta i dosežu vrhunac oko sat vremena kasnije.

“Šest sati nakon konzumiranja kofeina, polovica je još uvijek u našim tijelima”, prema klinici Cleveland. “Može potrajati i do deset sati da potpuno ‘očistimo’ kofein iz krvotoka”.

Dakle, možda smo popili kavu ujutro i osjećamo kofein do večeri. Osobito oni koji su osjetljivi na kofein. Stoga bi prema mišljenju stručnjaka bilo dobro malo smanjiti kofein kako bismo vidjeli kako će to utjecati na naš san.

2. Svaki dan se budite u različito vrijeme

Mnogi stručnjaci za spavanje preporučuju postavite standardno vrijeme buđenja i pridržavajte ga se što je moguće bolje, čak i vikendom. Zašto; Ako, na primjer, nedjeljom spavamo nekoliko sati više, možda ćemo se umoriti tek mnogo kasnije nego inače – što znači da se vrijeme spavanja mijenja i vjerojatno ćemo biti vrlo umorni kad se u ponedjeljak rano probudimo za posao.

Nepravilan raspored spavanja može povećati rizik od onoga što stručnjaci nazivaju “socijalni jet lag”.”, uzrokujući, na primjer, povećanu upalu i veći rizik od depresije. Međutim, sigurno ima koristi od nadoknađivanja sna vikendom, pogotovo ako nam je san prijeko potreban.

3. Niste izloženi prirodnoj sunčevoj svjetlosti

Spavanje se sastoji od naših dnevnih ritmova, koji utječu na gotovo sve, od regulacije hormona do tjelesne temperature. A ciklus sunca ima ogroman utjecaj na te ritmove svaki dan.

Prema CDC-u, cirkadijalni “sat” našeg tijela je osjetljiviji na svjetlost, počinje oko dva sata prije našeg uobičajenog vremena za spavanje i traje kroz noć do otprilike sat vremena prije našeg uobičajenog vremena buđenja.

Nekako to razumijemo izlaganje puno jakog svjetla ujutro može nam pomoći da pomaknemo vrijeme za spavanje i ranije zaspimo. Veća je vjerojatnost da ćemo do noći biti pospani i predati se Morpheusovim rukama.

4. Ne sastavljate popis obaveza

Popis obaveza odlično je sredstvo za ublažavanje stresa koja nas obično jače pogodi prije spavanja i ne da nam oka sklopiti.

“Kada pokušavamo u glavi složiti svoj popis obaveza, vjerojatno ćemo stvari zaboraviti”, kaže novinarka HuffPost Kelsey Borresen. “Zapisivanje onoga što moramo učiniti daje nam nešto konkretno na što se možemo pozvati kada se osjećamo kao da nam je mozak u zbrci.” Također je dobro zabilježiti do 5 stvari odjednom, ne više.

5. Uvijek ste na telefonu

Kada odmah nakon buđenja, provjeravamo mobitelto znači da dopuštamo da nam netko drugi “diktira” što nam je prvo na umu.

Susie Moore, životna trenerica i autorica knjige “Let It Be Easy: Simple Ways To Stop Stressing And Start Living”, kaže Susie Moore, “Ako se probudimo i provjerimo svoj telefon i dobijemo e-poruku od našeg šefa u kojoj piše: ‘Moramo razgovarati .’ ili e-poruka od klijenta koja kaže: ‘Hej, mogu li te nazvati kasnije?’, možemo prijeći ravno iz smirenosti u paniku, s lupanjem srca.”

Stoga namjestimo alarm umjesto da se oslanjamo na telefon da će se probuditi. Ono u što moramo biti sigurni je da je vrijeme kada se budimo i vrijeme kada odlazimo na spavanje bez telefona. Tek tada ćemo vidjeti kako se kvaliteta našeg sna mijenja.

vijesti.gr

Exit mobile version