Toplinski val: Savjeti za čuvanje hrane na visokim temperaturama

“Svaki gram hrane koji završi u kanti za otpad odgovara vrijednim prirodnim resursima koji se bacaju”, izvješćuje Udruga trgovaca središnje tržnice povrća u Ateni

“THE otpad od hrane je major problems ozbiljnim utjecajem na domaćinstvo i okoliš, dok ih pojačava društvene nejednakosti. Preuzimamo odgovornost usvajanjem jednostavnih, svakodnevnih navika.”

To je izjavio njegov predsjednik Udruga trgovaca središnje tržnice povrća u Ateni (SEKLA), Nikos Kalogris, povodom proglašenja poveznice za naj konzerviranje hrane i izbjegavati otpad.

Kako se navodi u priopćenju, jedan od izazova s ​​kojima se čovječanstvo suočava je klimatska kriza i posljedične poteškoće u pristupu milijunima ljudi odgovarajuću hranjivu hranu, Kao i nesigurnost hrane. Stoga je, nastavlja se u priopćenju, golema potreba da zaštitimo planet i svoje zdravlje, da ne bacamo hranu uzalud, da pametno upravljamo kupnjom i da pravilno skladištimo/konzerviramo svježe voće i povrće.

Planiranje kupovine i pravilno hlađenje

Poveznica ističe da “otpad možemo izbjeći radeći planiranje kupovinepravilno skladištenje hrane, kuhanje točne količine hrane, ponovno korištenje materijala i sirovina”.

SEKLA poziva potrošače na održivi model za svako kućanstvo, ali i navike koje će dugoročno pomoći planetu te dodaje kako dobro održavanje počinje planiranjem i pažljivim odabirom s pulta.

Detaljnije se navodi: „Planiramo kupnju, što ćemo kuhati i koju količinu te biramo artikle koji nemaju neravnine ili promjene boje na površini. Što se tiče čuvanja voća i povrća, biramo najnižu policu hladnjakaposebne ladice i temperatura do 10°C, kako bi sačuvali njihovu aromu, okus, boju i hranjivu vrijednost. Čuvamo ih neoprane, jer će dodatna vlaga ubrzati njihovo propadanje.”

„Treba staviti povrće posebne torbe i odvojeni od plodova, jer potonji izlučuju tvar tzv etilen te uzrokuje njihovo brže sazrijevanje i/ili kvarenje. Za svježe začinsko bilje (kao što su peršin, kopar, korijander, menta), skinite vezicu s grozda, zamotajte ih u blago navlažen kuhinjski papir i spremite u plastičnu vrećicu. Korjenasto povrće (poput mrkve, cikle, krumpira) čuva se puno dulje, bilo u hladnjaku ili izvan njega,” nastavlja.

U priopćenju SEKLA-e zaključuje se da “svaki gram hrane koji završi u kanti za otpad odgovara vrijednim prirodnim resursima koji se rasipaju”.

Pročitajte također:

Hrana: Koliko ju je puta sigurno podgrijavati – Korisni savjeti

Piletina i riba: Greške u kuhanju koje dovode do stvaranja kancerogenih tvari

Zašto ne smijemo jesti kuhano ulje

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki