Zagreba Lajfhaki

Toplinski val: Što jesti u 40-ima

Uz pomoć vaših nutricionista otkrivamo vam na što morate pripaziti u ove vruće ljetne dane u kojima bi nam hidratacija trebala biti na prvom mjestu.

Često jedemo male obroke. Na taj način ne opterećujemo svoj probavni sustav, u vrijeme kada se zbog visokih temperatura dišni i krvožilni sustav već opterećuju.

Izbjegavamo hranu bogatu mastima (crveno meso, punomasni sirevi) koji zahtijevaju više vremena za probavu i zagrijavanje organizma. Riba, plodovi mora, piletina, puretina i nemasni mliječni proizvodi bolji su izbor. Također moderiramo mnoge začine i začine.

Ako u podne osjetite da ste izgubili apetit, odaberite lagani obrok npr. tjestenina s laganim umakom od rajčice ili drugog povrća, rižoto od plodova mora ili povrća, posni sir ili salata od tune ili piletine i kriška kruha.

Ograničite konzumaciju kave, iako je sada uključena u cjelokupnu hidrataciju tijela. Nemojte prekoračiti dvije šalice dnevno jer ima diuretski učinak.

Isto vrijedi i za alkoholna pića koja izazivaju diurezu i povećavaju tjelesnu temperaturu. Stoga ih treba konzumirati umjereno.

Recite ne prženoj hrani i teške umake. Birajte hranu pečenu na žaru, kuhanu i na pari jer je lakše probavljiva.

Jedite puno voća – preporučuje se konzumiranje 5-6 porcija voća dnevno. Jedna porcija odgovara kriški lubenice ili dinje, dvije marelice, jednoj breskvi, 12 trešanja ili 17 grozdova grožđa. Također je dobro pojesti dvije pojedinačne salate dnevno.

Možda ćete trebati dodati malo više soli u hranu jer opskrbljuje tijelo natrijem, jednim od elektrolita koji se gubi znojenjem. Natrij pomaže u zadržavanju tekućine, čime se smanjuje njezin gubitak. Međutim, pretjerivanje nije potrebno. Također, oni s hipertenzijom ili problemima s radom bubrega trebaju ga izbjegavati i posavjetovati se s liječnikom o prehrani.

Nemojte se prepustiti iskušenju sladoleda i bezalkoholna pića jer imaju puno kalorija. Poželjni su graniti i lagana bezalkoholna pića.

Greške koje moramo izbjegavati

Prvi je da se za piće vode oslanjamo na osjećaj žeđi. U ovom slučaju, međutim, naše tijelo je već dehidrirano za oko 2%. Stoga često pijemo vodu ne čekajući da osjetimo žeđ.

Druga pogreška je što biramo ledenu vodu koja ne gasi tako učinkovito žeđ. Voda iz slavine i to sobne temperature – jer tada se pokazalo da pijemo više u odnosu na ledenu vodu – preporučuje se da bude naš prvi izbor.

yegiamou.gr

Exit mobile version