Ulazili bi u tijela mrtvih kitova i tamo provodili 20-30 sati, eto zašto

U prošlosti su ljudi imali krajnje nekonvencionalne metode liječenja raznih bolesti. Znanost nije bila dovoljno razvijena, a metode su bile mješavina vjerovanja i promatranja.

Bušili lubanje, pili krv i otrove: NAČINI LIJEČENJA BOLESTI iz prošlosti

Tako su se, primjerice, krajem 19. i početkom 20. stoljeća mrtva tijela kitova također aktivno koristila u medicinske svrhe.

Teško je zamisliti kako bi osoba mogla koristiti lešinu kita za liječenje, ali to je bila činjenica.

U primorskom gradu Eden, Tufold Bay (Australija), lokalni stanovnici “spasili” su se od reume.

Tretman je bio pronaći mrtvog kita, zatim napraviti rupe u njegovoj koži i pustiti osobu da otpuže unutra. Osim toga, u ovoj “mesnatoj, ljigavoj i truloj vreći za spavanje” trebalo je provesti minimalno 20-30 sati.

U Memoirs of the South Seas, američki orguljaš Louis Becke dokumentirao je proces ovog “tretmana”. Budući da nije bilo lako jednostavno sresti tijelo mrtvog kita na plaži, nakon lova, tijela ovih morskih divova su izvučena na obalu.

Bacim šaku u lavor i uronim stopala, nakon sat vremena dolazi super efekt

Dok su im leševi bili još topli, bili su dovoljno široki da pacijent može ući unutra. Imajte na umu da je za ovako neobičan tretman potrebno da donji dio pacijenta (do struka) bude potpuno uronjen u ovu “kapsulu”.

Zatim je zatvoren prostor između pacijenta i kita kako bi ispuštao nešto manje smrada. Zamislite samo kako smrdi mrtav kit, a unutra je taj miris bio apsolutno odvratan.

Prema jednom putniku, koji je također opisao proces liječenja, “smrad i toplina bili su jedva podnošljivi”. Slučajno je naišao na kita koji je bio mrtav oko 40 sati i počeo se raspadati, a tijekom postupka iz njega su pobjegli “ogromni mlazovi plina i strašni mjehurići”.

Vjerovalo se da toplina i plinovi stvaraju nešto slično “parnoj kupelji”, koja ne samo da ublažava bolove kod reumatoidnih bolesti, već ih i zaustavlja na dovoljno dugo razdoblje – do godinu dana.

Prema Australskom nacionalnom pomorskom muzeju, postoje mnoge teorije o tome kako je točno došlo do ovog tretmana. Tako jedna od njih kaže da se lokalni poduzetnik obratio lokalnoj kitolovskoj obitelji s molbom da mu omoguće ovaj tretman. Oporavio se nakon što je dan proveo u takvoj “kapsuli”.

Druga teorija, objavljena u novinama iz 1896., kaže da je lijek došao od pijanog čovjeka koji je upao u lešinu kita i zaglavio se. Ostao je tako nekoliko sati, a kad su ga konačno pustili, činilo se da više nema reumatskih bolova.

Je li spavanje na tvrdom madracu dobro za zdravlje?

Međutim, istraživači vjeruju da je pravo podrijetlo ovog tretmana povezano s praksom domorodačkog stanovništva zaljeva Tufold. Dakle, poznato je da su lokalni stanovnici koristili ostatke nasukanih kitova u razne svrhe, na primjer:

meso – za medicinske i obredne svrhe;
kosti – u skloništima;
lešine mrtvih kitova – za liječenje reume.

S vremenom je ova droga izgubila na popularnosti, posebno tijekom Prvog svjetskog rata. Jedan od glavnih razloga bio je odvratan miris koji se teško podnosio./Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki