Uz “dobro jutro” polovica djece u školama bolesna – Na što roditelji trebaju obratiti pozornost

Povratak u školske klupe sa sobom je donio i veliku “eksploziju” viroza i zaraza. Prenapučenost zatvorenih prostora u odgojno-obrazovnim ustanovama u kombinaciji s naglim temperaturnim promjenama i odlaskom bolesne djece u školu jer većina roditelja zbog radnih uvjeta nije u mogućnosti “zadržati” svoju djecu kod kuće, doprinose izbijanju virusa.

Što bi skrbnici točno trebali učiniti kako bi zaštitili i zaštitili zdravlje svoje djece i sebe?

U slučaju da se dijete razboli, koje korake trebaju poduzeti roditelji, koji su uzrasti najugroženiji i koji su virusi prisutni u školama u ovo vrijeme?

gđa. Sarri Aikaterini, opći pedijatar, za Dnews objašnjava zašto postoji tolika disperzija, a napominje i korake koje roditelji moraju slijediti.

“U ovo vrijeme u školama ima mnogo virusa. Već od prvog tjedna imamo veliku epidemiju infekcija, intenzivan gastroenteritis, povraćanje, proljev, covid s temperaturom i upalom grla. Predstavlja ga nekoliko djece uglavnom srednje škole. Ostali imaju rinitis, otitis, bronhitis i laringitis. Čini se da je promjena temperature utjecala na djecu koja se znoje i u kombinaciji s klimatizacijskim uređajima u njihovim školama izazivaju viruse. Drugi čimbenik je taj što, budući da oba roditelja rade, nema nikoga tko bi držao dijete kod kuće kad se razboli pa im se daje antipiretik i šalju u školu, pa je prijenos brz.

Bilo bi puno lakše kada je dijete bolesno ispisati ga iz škole, jer ostali neće zapeti, a i brže će se oporaviti uz odgovarajući tretman”, kaže gđa. Sarri.

Osjetljiva dob i upute roditeljima

Dojenčad i mlađa djeca osjetljivija su na sve infekcije jer nemaju ista protutijela kao starija djeca.

“Kada se dijete razboli prvo je da dobije potrebne antipiretike i da roditelji prate njegovo stanje. Vode računa o dobroj hidrataciji i ako im je temperatura iznad 38,50 dulje od dva dana, uz jak kašalj, trebaju se javiti pedijatru kako bi dobili pravu terapiju prema onome što imaju”, zaključuje pedijatrica.

Roditelji sa svoje strane izražavaju veliku zabrinutost zbog nedostatka lijekova, tvrdeći da je već drugi dan većina djece oboljela.

“Prvi put ove godine situacija je izmakla kontroli. Dijete je uspjelo ići u školu dva dana. Trećeg dana dobio je simptome i ostao je kod kuće. Raspršenost je velika, već smo saznali da je polovica mališana u razredu bolesna od viroza. Radi se o tome da ove godine neće biti nestašice antibiotika kao prošle godine kada sam osobno obilazio 5 ljekarni ne bi li pronašao odgovarajući antibiotik za malenog“, kaže za Dnews gospodin Asimakis, otac učenika.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki