Zagreba Lajfhaki

Velika greška koju radimo s klima uređajem na balkonu

Sljedećih nekoliko dana očekuju se ponovno proraditi klima-uređaji jer se vraća toplinski val s temperaturama i do 40 Celzijevih stupnjeva.

Kako ističu stručnjaci, klima-uređaje je potrebno održavati jednom godišnje, a njihove filtere korisnik može i sam prati.

“Klima uređaj može raditi 24 sata dnevno bez problema, sve dok je pravilno odabran i instaliran. U posljednje vrijeme dobivamo pritužbe kupaca da klima uređaj ne radi kako treba. Ne radi jer su vanjske temperature previsoke, strojevi su hlađeni zrakom i nisu pravilno odabrani kada su ih kupci kupili. Odnosno, prinosi koje kažu o klima uređajima su za vanjske temperature ljeti 35 stupnjeva a unutar prostora 25 stupnjeva.

Kada temperature dosegnu 45 i 46, stroj hlađen zrakom gubi 10-15% učinkovitostiovisno o tvrtki i stupnju performansi pojedinog klima uređaja”, objasnio je nedavno za ERT i emisiju “Veze” inženjer strojarstva Vangelis Kokotas.

Što se tiče pitanja instalacije, gospodin Kokotas je spomenuo da “vidimo klima uređaje na balkonima imaju prepreke ispred ili su postavljeni visokoimati jedan tenda na 20 – 30 točaka ispred njega. Zrak koji ispušta vanjska jedinica udara u tendu, vraća se u klima uređaj, tu se stvara pregrijana mikroklima od 55-56 stupnjeva a tada počinju smanjene performanse i kvarovi. Gori ploča, kompresor, kondenzator i razni drugi problemi”, naglasio je.

Klima uređaji: Upute Ministarstva zaštite okoliša i energetike

Podsjetimo, povodom nedavnog višednevnog toplinskog vala koji je zahvatio zemlju s temperaturama koje su dosezale čak 46 stupnjeva, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike izdalo je detaljne upute i preporučene mjere.

U ovim ekstremnim uvjetima potrošačima energije preporučuju se sljedeće mjere kako bi se pomoglo sigurnosti i primjerenosti elektroenergetskog sustava zemlje:

Što radimo:

  • Električne uređaje koji troše energiju (perilica rublja, glačalo, pećnica i sl.) uključujemo po mogućnosti u poslijepodnevnim satima (14 – 18 sati), kada je električne energije u izobilju i iz fotonapona.
  • Temperaturu klima uređaja podešavamo na 26 stupnjeva.
  • Zatvaramo prozore i balkonska vrata dok klima radi, kako bismo smanjili gubitke.

Što izbjegavamo:

  • Izbjegavamo, koliko je to moguće, rad električnih uređaja koji troše energiju (perilica rublja, glačalo, pećnica i sl.) između 20:00 i 22:00 sata. Tijekom ovog posebnog dvosatnog razdoblja, sustav se testira, budući da potražnja za električnom energijom vršno raste, a proizvodnja fotonapona također nestaje.
  • Izbjegavamo, koliko god je to moguće, uključivanje klima uređaja između 20:00 i 22:00 sata, jer smo već spustili temperaturu u kući, a temperatura vanjskog okoliša počinje padati.
  • Ne zaboravljamo upaljena svjetla niti uređaje u stanju pripravnosti.

Provođenje navedenog u ovim ekstremnim vremenskim uvjetima presudno pridonosi uštedi energije i izbjegavanju problema s električnom energijom, osiguravanju zdravlja, sigurnosti i nesmetane opskrbe svih građana energijom.

ieidiseis.gr

Exit mobile version