Zagreba Lajfhaki

Zašto nam treba više sna zimi?

U studiji je sudjelovalo 188 volontera s poremećajima spavanja koji su prošli studiju spavanja, u kojoj osoba spava preko noći u klinici za spavanje i povezana je s raznim uređajima.

Oni bilježe mnoge karakteristike sna, od hrkanje i disanje do Držanjekao i kvalitetu, trajanje i faze sna.

Analiza podataka pokazala je da se REM faza sna povećava zimi. Ovo spavanje karakterizira brzo kretanje očnih jabučica ispod naših zatvorenih kapaka.

Tijekom nje se povećava aktivnost mozga i stvaraju se snovi. Normalno, spavanje počinje s tri faze ne-REM spavanja, nakon čega slijedi REM spavanje.

Studija je pokazala da je zimi ukupno trajanje sna gotovo 1 sat duže u odnosu na ljeto. Istraživači, međutim, ovaj nalaz nisu smatrali statistički značajnim.

Najvažnije je da se povećao za 30 minuta REM spavanje, koje je izravno povezano s tjelesnim biološkim satom. Biološki sat (tj. cirkadijalni ritmovi) izravno ovisi o fluktuacijama sunčeve svjetlosti, kojih je zimi znatno manje.

Stoga povećanje REM faze sna zimi znači da spavamo dublje. Možda nam je zato ujutro teško ustati iz kreveta, za razliku od ljeta.

Studija je to također pokazala najmanje dubokog sna imamo u jesen.

Istraživači kažu da će, ako se njihovi nalazi potvrde kod dobrovoljaca bez problema sa spavanjem, to biti prvi pokazatelj da trebamo prilagoditi svoj san zimi.

“Sezonska promjena prisutna je u svim živim organizmima na našem planetu”, rekao je voditelj istraživanja dr. Dieter Kunz, ravnatelj Neuropsihijatrijske klinike za spavanje u St. Hedwig u Berlinu. „Iako ljudi nastavljaju svoje aktivnosti tijekom cijele godine, njihova se fiziologija mijenja. A mnogi se već u veljači ili ožujku osjećaju iscrpljeno.”

Dodao je: “Društva moraju prilagoditi svoje navike spavanja godišnjim dobima. Sukladno tome, moraju prilagoditi svoje školske i radne rasporede sezonskim potrebama za spavanjem.”

onmed.gr

Exit mobile version