Zagreba Lajfhaki

Zašto nas više boli noću? 4 savjeta za bolji san

Kronična bol bira noćne sate kako bi svoju prisutnost učinila intenzivnijom

“U nekim slučajevima noćna bol postaje toliko jaka da može značajno ometati san”, kaže Ellen Slawsby, ravnateljica Klinike za bolove na Institutu Benson-Henry Sveučilišta Harvard, objašnjavajući da kraj dana ne znači nužno i kraj napadaja boli.

Isijavajuća bol, difuzna bol zbog artritisa ili fibromialgije, oštra bol, bol koja se osjeća kao peckanje, probadanje, strujni udar ili trnci i obamrlost neke su od manifestacija kronične boli, boli koja slijedi nakon ozljede ili bolesti, traje najmanje dva do tri mjeseca s mogućnošću da postane trajna i koja može zahvatiti pojedinačne zglobove ili mišiće ili zahvatiti samo određena područja tijela kao što su leđa i vrat. Trajna bol može opet biti difuzna zbog stanja kao što su artritis ili fibromialgija.

Ali zašto “kuca” noću? Prema nekim teorijama, veća napetost noću može biti posljedica:

  • na hormonebudući da je to vrijeme kada je proizvodnja protuupalnog hormona kortizola najniža, prema dr. Slawsbyju

    u 24-satnom ciklusu boli jer, prema srodnoj studiji, bol može slijediti cirkadijalni ritam poput tjelesnog 24-satnog biološkog sata koji regulira ciklus spavanja i budnosti i tako objašnjava zašto neki ljudi imaju više razine boli u određeno vrijeme na trajnoj osnovi, kao što je npr. tijekom noći

  • na nedovoljno sna, što utječe na našu sposobnost upravljanja boli. Karakteristika učestalosti problema sa spavanjem kod osoba s kroničnom boli je da najmanje 50% osoba s nesanicom – najčešće dijagnosticiranim poremećajem spavanja – pati od kronične boli. Prema dr. Slawsbyju, manje sna može dovesti do većeg oslobađanja citokina, proteina koji su uključeni u upalnu reakciju tijela i povećavaju osjetljivost na bol.

4 savjeta za bolji san

Ako bol smeta vašem dragocjenom noćnom odmoru, pokušajte sa sljedećim savjetima:

  • pridržavajte se rutine kako biste pripremili svoje tijelo i um za spavanje, koji će omogućiti lagani prijelaz iz užurbanog dana u mir. Dr Slawsby predlaže da provedete najmanje 20 minuta prije spavanja opuštajući se kako biste usporili otkucaje srca, snizili razinu kortizola i smanjili vjerojatnost izbijanja boli toplim ili hladnim tušem, nizom nježnih istezanja ili poza iz joge ili nekoliko minuta dubokog disanja vježbe.
  • stvorite idealno okruženje za spavanje tako što ćete se pobrinuti da soba bude mračna i dovoljno hladnapuštanje bijelog šuma ili zvukova prirode u pozadini kao i druge melodije koje smatrate opuštajućim, odabir udobnih jastuka za vrat ili potporu u područjima s bolovima kao što su ispod koljena ili u leđima
  • pokušajte s kognitivno bihevioralnom terapijom za nesanicu
  • redefinirajte svoje misli. Osobe s kroničnom boli često brinu o tome kada će se bol vratiti, što dovodi do više stresa i tjeskobe. “Ako se bojite da nećete spavati zbog boli, podsjetite se da ste dobro spavali u prošlosti i da to možete ponoviti. Ako se kronična bol pojavi noću, sjetite se da će uskoro nestati, kao i drugi put”, savjetuje dr. i naglašava kako je važno pokušati se usredotočiti na pozitivne misli.

ygeiamou.gr

Exit mobile version