Zagreba Lajfhaki

Zašto svoju odjeću ne morate prati onoliko često koliko mislite

Pretjerano visoki troškovi energije ne tjeraju nas samo da preispitamo način na koji grijemo svoje domove – već i troškove pranja. Pranje rublja, posebno na visokim temperaturama, skupo je i štetno. Zapravo, prema istraživanju marke kućanskih aparata LG, prosječna osoba uništit će odjeću vrijednu 4000 eura u životu samo stavljajući je u pranje.

No istina je da, uz pravilan tretman, većinu odjeće treba puno manje prati nego što mislimo, a neke čak i ne treba prati. Dakle, kako svoju odjeću održavati blistavo čistom, a da ne priđete perilici rublja? Evo šest korisnih savjeta:

Nikad ne perite džempere

Strojno pranje može lako oštetiti meku pređu, pa je najsigurnije da ga u potpunosti izbjegavate. Umjesto toga, svoju pleteninu možete prozračiti na balkonu i ukloniti prašinu i prljavštinu četkom za pranje rublja s prirodnim vlaknima.

Ako imate džemper koji nužno treba oprati, preporučamo ručno pranje hladnom vodom i blagim šamponom (poput šampona za bebe) i zatim ga stavite da se osuši na ručniku. Izbjegavajte omekšivače zbog kojih je vjerojatnije da će veste postati pilule.

Očistite svoje traperice sprejom

Pretjerano pranje u trapericama razgrađuje tkaninu i uništava njen oblik i potporu. Neki zagriženi Levi’s obožavatelji opiru se oprati ih oprati. No, ako imate potrebu očistiti traperice, svakako ih nakon najmanje pet ili šest korištenja stavite u perilicu i operite na hladnom. Ljubitelji trapera na Instagramu preporučuju dodavanje malo kuhinjske soli u pranje, što pomaže u sprječavanju blijeđenja boje. Stavljanje traperica u zamrzivač ne ubija klice kao što se tvrdi, stoga sačuvajte prostor za zrno graška, a mrlje očistite blagim deterdžentom i dezodoransom u spreju.

Stavite jakne u pećnicu

Pretpostavljamo da jakne ne perete u perilici, ali kemijsko čišćenje također može oštetiti vlakna tkanine. Ako imate problema s moljcima, najučinkovitije rješenje koje smo pronašli je da ranjive komade stavite u pećnicu. „Pečenje“ odjeće na 50 stupnjeva 30 minuta ubija jajašca i ličinke moljaca bez potrebe za kemikalijama. Samo pazite da stavljate samo prirodne tkanine koje se ne tope, za razliku od sintetike.

Bijelim majicama dodajte sodu bikarbonu

Svaku bijelu majicu treba često prati, ali ovdje morate naučiti prati pametno. Iako zvuči malo vjerojatno, dodavanje sode bikarbone pranju u perilici posvjetljuje bijelo rublje i održava tkaninu mekom.

Odnesite najlonke pod tuš

Ovo se može činiti čudnim, ali jedno je od naših omiljenih. Budući da hulahopke gube na elastičnosti ako se previše peru, na kraju dana ih ponesite sa sobom pod tuš i šamponirajte noge i međunožje. Zatim isperite i objesite da se osuši.

Kada je riječ o donjem rublju, ručno pranje je i ovdje preporučena najbolja praksa. Međutim, postoji mogućnost uštede vremena. Predlažemo nježno pranje u perilici rublja na 30-40 stupnjeva, 400 okretaja i stavljanje donjeg rublja u torbu ili jastučnicu kako se nježna svila i čipka ne bi istrošile.

Osvježite svoje večernje haljine parom

Pitajte bilo koju modnu urednicu koje je njezino tajno oružje u garderobi i odgovor će biti glačalo na paru. Umjesto da svoju osjetljivu odjeću od svile, satena i čipke nosite u čistionicu, prijeđite glačalom na paru po njoj. Ne samo da vruća para poništava potrebu za glačanjem, to je također brz i nježan način za uklanjanje prljavštine i znoja.

marieclaire.gr

Exit mobile version